Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Koronawirus w USA. Najgorszy kwartał gospodarki amerykańskiej od drugiej wojny światowej

17
Podziel się:

Prawie o 33 proc. skurczyła się gospodarka Stanów Zjednoczonych w drugim kwartale 2020 roku - informuje "The Guardian". To najgorszy kwartał dla amerykańskiego PKB od czasów drugiej wojny światowej.

Koronawirus w USA. Gospodarka amerykańska cierpi przez trwający kryzys (zdj. ilustracyjne).
Koronawirus w USA. Gospodarka amerykańska cierpi przez trwający kryzys (zdj. ilustracyjne). (PAP/EPA)

To najgorszy kwartał amerykańskiej gospodarki od czasów drugiej wojny światowej - pisze "Guardian". Od kwietnia do czerwca recesja PKB Stanów Zjednoczonych wyniosła 32,9 proc.

Dziennik tłumaczy, że w ujęciu rocznym to największy spadek PKB od czasów rozpoczęcia badania tego wskaźnika w 1945 roku. Eksperci oczekują, że gospodarka USA odbije w drugiej połowie roku. A obecny spadek tłumaczą wzrostem zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 u Amerykanów.

Gorsze wyniki widać również liczbach wniosków o zasiłek dla bezrobotnych. O te wsparcie socjalne ubiegało się w zeszłym tygodniu 1,43 mln Amerykanów.

Zobacz także: Zobacz też: Druga fala koronawirusa. "Nie zamkniemy całej gospodarki"

Dla przykładu: Credit Suisse wskazało, że produkt krajowy brutto USA skurczył się o 8,4 proc. w najgorszym kwartale 2008 roku, kiedy to wybuchł kryzys w związku z upadkiem banku Lehman Brothers. Dotychczas zaś największy spadek odnotowano w 1958 roku, kiedy to PKB zmalało o 10 proc. podczas tzw. recesji Eisenhowera.

W amerykańskim Kongresie trwają prace nad dodatkowym wsparciem dla tych, którzy utracili pracę w trakcie pandemii. Jak zauważa "Guardian", dodatkowe 600 dolarów tygodniowo wypłacane poszkodowanym przez tzw. lockdown, wygasa w piątek. Lecz polityczny spór w parlamencie uniemożliwia przyjęcie ustawy gwarantującej nowe świadczenie.

Dziennik wskazuje również, że wiadomość o spadku PKB amerykańskiego zbiegła się z wynikami gospodarczymi Niemiec. Największa gospodarka Unii Europejskiej odnotowała w drugim kwartale największy spadek od 1970 roku - 10,1 proc.

Przyczyną takiego stanu rzeczy jest kryzys wywołany przez lockdown. Gospodarki większości państw na świecie zostały "zamrożone", by ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa SARS-CoV-2 wywołującego chorobę COVID-19.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(17)
Iza
4 lata temu
"O te wsparcie socjalne ubiegało się w zeszłym tygodniu 1,43 mln Amerykanów". Po jakiemu to jest? Kto to pisze? Podstawówkę ten ktoś skończył?
Saszka
4 lata temu
A w Rasiji wsie charoszo .
ufff
4 lata temu
Czy to żart? Chyba ,że do tych 40 ml zarejestrowanych bezrobotnych doszlusowało te 1,43 ml. Czyli ... ?
Covidiusz XIX
4 lata temu
No i to był prawdziwy cel globalistów i ich pseudo-pandemii - rozwalenie światowej gospodarki, wywołanie bezprecedensowego super kryzysu, a w konsekwencji chaosu i gigantycznej katastrofy socjalnej.
Obywatel32
4 lata temu
Artykuły dla ciemnych mas. Jak się podaje wyniki dla różnych krajów, to przynajmniej wypadałoby wspomnieć o innej metodologii liczenia, a rzetelnie by było podać wyniki z ujednoliconą metodą liczenia wskaźnika. Przecież jak ktoś czyta powyższe wypociny i porówna USA do Niemiec to pomyśli, że Stany już się kończą. Licząc jednak tą samą metodologią co w Europie, USA ma 9,5% spadku. Jakbyśmy podali wynik w drugą stronę dla przykładowo Hiszpani, to szacuję że przy metodologii amerykańskiej zaliczyliby ponad 50% spadku.