Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Rekord zakażeń koronawirusem. Morawiecki zabiera głos

802
Podziel się:

Polacy zaczęli ignorować zagrożenie i przestali przestrzegać zasad bezpieczeństwa - tłumaczy nowe, rekordowe dane premier Mateusz Morawiecki. - Niewykluczone, że wróci obowiązkowa kwarantanna dla osób przylatujących z niektórych krajów - dodał.

Morawiecki zabiera głos ws. rekordu zakażeń koronawirusem
Morawiecki zabiera głos ws. rekordu zakażeń koronawirusem (PAP)
bEJlvGHV

- Dziś sytuacja jest inna niż kilka miesięcy temu. Po trosze nauczyliśmy się żyć z koronawirusem i trochę mniej się go boimy. To rodzi pewne ryzyka. Mamy więcej zakażeń, bo Polacy przestali przestrzegać zapisów, które ciągle obowiązują. Po pierwsze muszą być przestrzegane limity osób na przykład na weselach. Dlatego rządowy zespół zarządzania antykryzysowego przeanalizuje sytuację - mówił w czwartek Morawiecki, komentując nowe dane na temat zakażeń.

- Na ten moment nie mamy z ministerstwa zdrowia ani GIS-u propozycji nowych obostrzeń, ale nie jest wykluczone, że jeśli sytuacja się pogorszy, trzeba będzie ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa. Teraz mogę zaapelować, żeby trzymać się tych reguł, które są, bo to rozprzestrzenianie się może być niepokojące - dodał.

Jak zapewniał, w całej Europie - także w Polsce - rządy starają się, by nawet przy wprowadzeniu bardziej surowych restrykcji, nie zamrażać gospodarki tak, jak to miało miejsce kilka miesięcy temu. - Chcę tego uniknąć, bo wiem, jak poturbowana została gospodarka polska - mówił Morawiecki.

bEJlvGHX
Zobacz także: Dobroczynność a COVID-19" badanie przeprowadzone na zlecenie Orange. Jak pomagamy osobom starszym

- Niewykluczone, że podobnie jak kilka krajów europejskich będziemy musieli wrócić do stosowania zasad kwarantanny wobec osób, które przyjeżdżają lub wracają z niektórych państw. Zastanawiamy się nad państwami z południa Europy. Przyglądamy się Hiszpanii, gdzie liczba zakażeń wzrasta - przyznał.

Jak wyjaśnił, decyzje w tej sprawie będą podejmowane w okolicach połowy sierpnia.

bEJlvGId

Wirtualna Polska ustaliła że, w związku z rekordem zachorowań minister zdrowia Łukasz Szumowski przerwał urlop.

Według najnowszych czwartkowych danych Ministerstwa Zdrowia mamy 615 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem z województw: śląskiego (160), małopolskiego (133), mazowieckiego (95), łódzkiego (67), podkarpackiego (45), wielkopolskiego (27), opolskiego (17), pomorskiego (12), lubelskiego (11), lubuskiego (10). Zmarło natomiast 15 osób.

- Niech ten wynik będzie dla nas sygnałem, co może się stać, jeśli nadal nie będziemy nosić maseczek - mówił dziennikarzom po informacji o rekordzie zakażeń rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

- Zapewne będzie możliwe cofnięcie się o krok, jeśli chodzi o ograniczenia. Być może zostaną, podobnie jak w innych państwach, podniesione mandaty za brak maseczek. Będziemy zastanawiać się, czy nie wprowadzić bardziej ścisłej kontroli, czy osoba pytana przez policję nie będzie musiała mieć potwierdzenia, że nie musi nosić maseczki - dodał.

bEJlvGIe

Rzecznik resortu zdrowia radził też zachowywać dystans i unikać podróży, jeśli nie są one konieczne. Zaapelował też o powstrzymywanie się od wyjazdów do kurortów, gdzie jest bardzo dużo ludzi.

Na pytanie, czy wprowadzimy kwarantannę dla wracających z zagranicy, Andrusiewicz odpowiedział: "Niczego nie możemy wykluczyć".

Wcześniej w czwartek głos zabrał także rzecznik rządu Piotr Müller. - Sytuacja może być taka, że w jakimś kraju lub ośrodku turystycznym, gdzie przebywa grupa Polaków, jest wielka liczba zakażeń i wtedy, w trosce o to żeby w Polsce liczba tych zakażeń się nie zwiększyła, kwarantanna może być wprowadzona - wyjaśniał rzecznik rządu w Polsat News.

bEJlvGIf

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEJlvGIy
KOMENTARZE
(802)
Adolf
rok temu
Jak wszyscy olrją zakazy to minie niby korona
Bil
rok temu
Ludzie ogarnijcie się nie ma żadnej korony to jest światowe oszustwo.
Tomasz Jacko
rok temu
Witam Od kilku lat mieszkam we Włoszech gdzie jeszcze 4 miesiące temu kraj ten był epicentrum pandemii w Europie i dlatego inrtuguja mnie 2 kwestie gdyż na bieżąco śledzę to co dzieje się w moim ojczystym kraju .1.Co rząd ma na myśli mówiąc o drugiej fali skoro pierwsza nadal nabiera na sile . 2. W jakim celu wprowadzono w Polsce 2 miesięczna kwarantenne a następnie usunięto ja skoro zakażenia nadal rosły . Rozumiem że w grę wchodzi gospodarka i egzystencja Polaków lecz w żaden sposób nie rozumiem polityki myślenia rządzących !!! Zwracam się również do Polaków abyście naprawdę nie ignorowali zagrożenia gdyż mimo że 4 miesiące temu we Włoszech umieralo 1000 ludzi dziennie a na obecną chwilę sytuacja jest 2 razy lepsza niż w Polsce to Włosi nadal chodzą w maseczkach i przestrzegają zasad i nie dlatego że są kary bo z takimi się nie spotkałem lecz Włosi wiedzą czym grozi powrót pandemii więc robią to dla siebie , a nie bo muszą. Przemyslcie to .
bEJlvGIz
jerzy
rok temu
jeszcze dzieci do szkoly ...ich maja prywatne nauczanie w domach ....fajnie no nie ?
jerzy
rok temu
jeszcze dzieci do szkoly ...ich maja prywatne nauczanie w domach ....fajnie no nie ?
...
Następna strona