Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Paweł Orlikowski
|
aktualizacja

Miliardy przejdą koło nosa. Polska dostanie mniej pieniędzy

331
Podziel się:

Polski rząd przespał ważną dyskusję, miliardy złotych z unijnych środków nie trafią na nasze konto. Komisja Europejska przedstawiła projekt rozporządzenia w sprawie Funduszu Sprawiedliwej Transformacji.

Mniej pieniędzy na transformację. Polska przespała ten temat
Mniej pieniędzy na transformację. Polska przespała ten temat (East News)

Unijne miliardy na sprawiedliwą transformację popłyną do Polski strumieniem słabszym, niż oczekiwano. A potrzeby Polski są wielkie - czytamy w "Pulsie Biznesu".

Po tym, jak Komisja Europejska przedstawiła projekt rozporządzenia w sprawie Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, nie mamy powodów do zadowolenia. Ten jest filarem Europejskiego Zielonego Ładu.

Think tank Forum Energii tłumaczy w swojej analizie, że pierwotnie fundusz miał być ukierunkowany na regiony węglowe. Wówczas Polska byłaby jego największym beneficjentem, bo z 237 tys. górników w Europie niemal połowa zatrudniona jest w Polsce. Jednak chętnych w kolejce po pieniądze ustawiło się wielu.

Zobacz także: Obejrzyj: Polska kłótnia w PE. Śmiszek komentuje

"Ostateczne ponad 100 regionów w UE będzie mogło się ubiegać o środki, bo już nie chodzi o odejście od węgla, tylko od emisji ze wszystkich paliw kopalnych" - przestrzegają Aleksandra Gawlikowska- Fyk i Joanna Maćkowiak-Pandera z Forum Energii.

Fundusz będzie dysponował kwotą 7,5 mld euro, z czego Polska może liczyć na maksymalnie 2 mld euro, bo taki limit środków na nasz kraj został zapisany w rozporządzeniu.

"W praktyce tworzony jest mechanizm dźwigni, ponieważ 7,5 mld euro ma być uzupełnione środkami państw członkowskich. Komisja oczekuje, że każde państwo dołoży co najmniej 1,5-krotność (a maksymalnie 3-krotność) tego, co otrzyma z FST. Łącznie ma to dać od 30 do nawet 50 mld euro" - tłumaczą ekspertki w analizie.

Kwota robi wrażenie, ale wieści dla Polski i tak nie są dobre. "Choć Polska zaproponowała utworzenie funduszu, to przespaliśmy dyskusję o jego kształcie: - twierdzą ekspertki z Forum Energii.

"W ostatnim roku Komisja intensywnie pracowała nad koncepcją funduszu. To był czas, żeby przedstawiać swoje propozycje. Teraz, po publikacji projektu rozporządzenia, które będzie przyjmowane zwykłą większością głosów w Radzie Europejskiej, zmiany będą bardzo trudne" - dodają.

- Bez akceptacji dla celu neutralności klimatycznej na poziomie krajowym, regiony węglowe nie będą mogły otrzymać dodatkowego wsparcia - podkreśla w "Pulsie Biznesu" Zofia Wetmańska, analityk WiseEuropa.

Jednocześnie i tak będą musiały się mierzyć z konsekwencjami dalszego zaostrzania unijnych instrumentów polityki klimatycznej, na przykład rosnącymi cenami uprawnień do emisji CO2 - dodaje.

Think tank Forum Energii tłumaczy, że fundusz jest instrumentem, który ma "przybliżyć Unię do osiągnięcia neutralności klimatycznej w 2050 r. i zapobiec ewentualnemu wykluczeniu społecznemu".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(331)
OBAN
4 lata temu
NAJPIERW POWINNI WYWALIC RP Z SZENGEN NA ROK
Jerry
4 lata temu
Wystarczająco długo żyję aby pamiętać jak różni naprawiacze ciągle usiłowali poprawiać socjalizm, ciągle miało być coraz lepiej a było gorzej, i tak samo jest z UE, czas abyśmy wyszli z tej organizacji, im szybciej tym lepiej, dlatego że polityka klimatyczna doprowadzi do całkowitego zniszczenia przemysłu w Europie, za 20 lat być może będziemy mieli czystsze powietrze ale będzie 50% bezrobocie a ludzie będą głodować a jedynymi wygranymi będą kraje azjatyckie które przejmą do siebie likwidowane w Europie firmy.
OPOzycja
4 lata temu
Kocha Polskę
POdziękujcie
4 lata temu
Różom ,radkom,biedroniom...
Maks
4 lata temu
Oj ludzie ,ludzie kiedy w końcu zrozumiecie że unia wam nic nie daje, te miliardy na tzw. sprawiedliwą transformację to najpierw wam zabiorą z kieszeni poprzez zielone certyfikaty i inne opląty ekologiczne a później część z tych pieniędzy dadzą naszemu krajowi z łaski, najłatwiej to wytłumaczyć na przykładzie małżeństwa, powiedzmy że mąż zarabia miesięcznie 4 tysiące i oddaje żonie te pieniądze a ta od czasu do czau daje mu 100 zł. aby mógł sobie kupić piwo, a szczęśliwy mąż chodzi i chwali się że żona dała mu 100 zł. i tak dokładnie wyglądają nasze relacje ekonomiczne z unią. jak to ktoś słusznie zauważył unia nie po to nas przyjęła abyśmy mieli lepiej lecz po to aby oni mieli lepiej i im szybciej ogół społeczeństwa to zrozumie tym szybciej wyzwolimy się z tej chorej organizacji.
...
Następna strona