Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Robert Kędzierski
Robert Kędzierski
|

Nadążają za nowościami i mają wyjątkowe atuty. Pięć powodów, dla których będziesz chciał zatrudnić silversa

12
Podziel się:

Pokolenie silversów, czyli osób w wieku 50+, jest coraz wyraźniej obecne na rynku pracy. I coraz części dowodzi swojej wartości i wyjątkowych kompetencji. Co takiego mogą zaoferować silversi? Ze statystyk wewnętrznych serwisu OLX Praca wiemy, że przybywa ofert skierowanych do tej grupy.

Nadążają za nowościami i mają wyjątkowe atuty. Pięć powodów, dla których będziesz chciał zatrudnić silversa
Będzie przybywać pracowników w wieku 50+ (Licencjodawca)

W miarę jak społeczeństwo się starzeje, zmienia się również podejście pracowników do emerytury. Coraz więcej osób w wieku okołoemerytalnym wybiera kontynuowanie pracy zawodowej. A to wymaga od pracodawców dostosowania polityk zatrudnienia. Okazuje się bowiem, że silversi mają kompetencje, które zdecydowanie mogą przydać się w firmie.

Wiele badań dowodzi, że pracodawcy muszą zrozumieć zmiany demograficzne, jakie zachodzą w Polskim społeczeństwie - oraz wielu społeczeństwach Europy.

Biorąc pod uwagę niedobory na rynku pracy i poszukiwanie pracowników z odpowiednim doświadczeniem myślę, że czeka nas czas, kiedy firmy będą musiały sięgnąć po starszych pracowników. Również tych, którzy już przeszli na emeryturę - mówi Piotr Chwiedziewicz Growth Manager w OLX Praca.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Rusza wielka akcja PIT. Pierwszy taki rok. "Ale to musimy zrobić sami"

Gdzie silversi mogą wykazać się kompetencjami?

Z badań przeprowadzonych przez OLX wynika, że zainteresowanie zatrudnianiem pracowników 50+ jest różne, w zależności od branży. Z jednej strony chodzi o zawody specjalistyczne, gdzie wieloletnie doświadczenie przemawia na korzyść pracownika (np. prawnik, lekarz, księgowa). Ale także o te branże, gdzie występuje deficyt pracowników (szkolnictwo, logistyka, zawodowi kierowcy, pielęgniarstwo).

"Ze statystyk wewnętrznych serwisu OLX Praca wiemy, że z miesiąca na miesiąc przybywa ofert skierowanych do "silversów". Najwięcej ogłoszeń dotyczy pracy w gastronomii albo jako zawodowy kierowca. Nieco mniej w roli sprzedawcy, przy produkcji oraz jako pracownik sklepu. Pojawiają się także oferty z obszaru IT (tester aplikacji mobilnych, technik-wdrożeniowiec IT)" - czytamy w raporcie.

Z kolei przeglądający ogłoszenia najchętniej wyświetlali oferty pracy skierowane do kierowców. Na kolejnych miejscach pod względem zainteresowania znalazły się ogłoszenia dot. pracy w ochronie, administracji biurowej, za granicą i przy produkcji. Co ciekawe, w większości kategorii ogłoszenia oznaczone parametrem "zapraszam".

Luka kompetencyjna może grozić twojej firmie. Jak się "bronić"?

Jak zauważają autorzy opracowania, wśród firm motywacje pracodawców do angażowania osób z pokolenia "silversów" są zróżnicowane. Kluczowym czynnikiem jest zapobieganie tworzeniu się "luki kompetencyjnej" poprzez zbyt szybkie przechodzenie znacznej części zespołu na emeryturę.

Niektórzy przedsiębiorcy cenią sobie również dostępne ulgi i dotacje na zatrudnienie osób powyżej 50. roku życia, takie jak zwolnienia z opłacania składek na fundusz pracy, dotacje, czy szybsze, bo już po 14 dniach, wypłacanie zasiłku chorobowego przez ZUS. Jednak pracodawcy podkreślają także cechy charakterystyczne dla "silversów", które są wartościowe dla ich organizacji.

Tymczasem wśród pięciu powodów, dla których warto zatrudnić w firmie "silversa", warto wymienić otwartość na naukę - szczególnie wśród pracowników biurowych. Istotnymi powodami do przyjęcia osób w wieku 50+ jest też ich lojalność, doświadczenie zawodowe i życiowe, obowiązkowość i stabilność.

Jak zachęcić silversa do naszej firmy?

Piotr Chwiedziewicz zwraca uwagę na kilka aspektów, które są istotne przy rekrutacji silversów.

- Potencjalnie te rekrutacje będą inne: proces zachęty do zmiany pracy a proces namawiania do powrotu na rynek pracy bardzo się od siebie różnią. Dlatego już teraz warto rozmawiać z pracownikami przechodzącymi na emeryturę o tym, jak nasza organizacja wspiera silversów. Co musiałoby się stać, aby zostali? Czego potrzebują? A co było dla nich trudne? To trudniejsze zadanie niż skupienie się na niższych kompetencjach technologicznych wśród starszych pracowników. Ale o wiele bardziej opłacalne w perspektywie długofalowej - wyjaśnia.

Potrzebna jest też zmiana podejścia. Jacek Jakubowski, psycholog, Prezes Fundacji TROP, cytowany w raporcie OLX zauważa, że silversi różnią się od młodszych pokoleń.

- To może być bardzo duże utrudnienie, ale też niesamowity zasób. Musimy tylko uporać się z pewnym kulturowym układem, który ukształtował się przez tysiąclecia. Starzy zawsze uczyli młodych. Wprowadzali w życie, formatowali, nagradzali i karali. W hierarchicznym społeczeństwie byli "wyżej". I oto nagle znaleźliśmy się w przełomie cywilizacyjnym, w którym życie w zmianie, potężne kryzysy, rozwój wiedzy destabilizuje ten układ - wyjaśnia.

Jego zdaniem w codzienności biznesowej trzeba stworzyć nowe zasady, a młodych i starszych wyposażyć w nowe kompetencje. - Najpiękniej jest, kiedy się uda ich wzajemnie zaciekawić swoimi punktami widzenia. Skrzyżować "mądrość dojrzałą", opartą na latach doświadczeń z "mądrością świeżą" wynikającą z wyczucia zmian technologicznych, kulturowych i… biznesowych - wyjaśnia ekspert.

W jego opinii można dzięki temu osiągnąć zarówno satysfakcję z pracy, jak wyższą efektywność wykonywanych zadań. - To bywa trudne – nauczyć się empatycznego, uważnego słuchania, konstruktywnej konfrontacji, decentracji, czyli "wchodzenia w cudze buty"… Warto jednak wyruszyć w taką drogę – efekty są zachwycając - podsumowuje Jacek Jakubowski.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
praca
rynek pracy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(12)
Edward
3 miesiące temu
Jestem absolwentem Studium Pracowników Medycznych i Społecznych i obecnie pracuję jako Technik masażysta. Nie mogę sobie wyobrazić lepszej ścieżki kariery! Moja praca przynosi mi ogromną satysfakcję zarówno finansową, jak i osobistą. Polecam tę drogę edukacyjną wszystkim, którzy pragną znaleźć sensowne i satysfakcjonujące zajęcie zawodowe.
50+
3 miesiące temu
Ja w tym roku wchodzę w przedział silversa. Po dłuższej przerwie od korpo, ok. półtora roku temu załapałem się ponownie do korpo i byłem w szoku, jak dużo pracowników jest w wieku zbliżonym do mojego i starszych. Ale coraz bardziej skłaniam się ku wolniejszemu trybowi życia w formacie pracy zdalnej w korpo plus działalności rolniczej.
redachtór
3 miesiące temu
ma dobrze płacone to pisze co mu każą.... ci co faktycznie mają ten wysoki poziom to mają też firmy, specjalizacje, konsultacje itd.... oni nie szukają pracy, a robodawcy nie są dość "hojni" aby zdołać ich zatrudnić.... ale większość robi za pomietło przy gówniarzu od bogatego tatusia albo urzędnika....
09:09
3 miesiące temu
Czeka nas praca do demencji, co nie jest złe, bo dobre zajęcie opóźnia demencję. Chyba, że nas jakaś wojna wcześniej zmiecie....
Pracodawca
3 miesiące temu
Nie są nierobami. To wystarczy.