Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|
aktualizacja

Narty tylko dla bogatych. Badacz klimatu alarmuje: Alpy dotknięte zmianami klimatu

Materiał powstał w ramach ekologicznej akcji WP naturalnie.
11
Podziel się:

- Alpy są szczególnie mocno dotknięte zmianami klimatycznymi. Najbardziej dotknięte brakiem śniegu są tereny narciarskie, położone poniżej 1500 metrów nad poziomem morza, wymagające sztucznego dośnieżania. Narciarstwo staje się sportem, na który stać tylko zamożne rodziny – mówi prof. Harald Kunstmann, badacz klimatu, w wywiadzie dla portalu "ZDF heute".

Narty tylko dla bogatych. Badacz klimatu alarmuje: Alpy dotknięte zmianami klimatu
Narciarstwo staje się sportem, na który stać tylko zamożne rodziny – uważa prof. Harald Kunstmann, badacz klimatu (Adobe Stock)

Zmiany klimatu są bardziej widoczne w górach, niż na płaskich nizinach bądź w oceanach. - Szczególne wrażenia robią zdjęcia lodowców: patrząc na zdjęcia schronisk górskich sprzed pół wieku, wyraźnie widać, jak bardzo się cofnęły – wyjaśnia ekspert i podkreśla, że im wyższe regiony, tym większe następują tam wzrosty temperatury.

- W przyszłości nadal będziemy mieć mroźne zimy, ale będą one zdarzać się coraz rzadziej. Wraz ze wzrostem temperatur wzrasta ryzyko, że naturalna pokrywa śnieżna się nie pojawi, a warunki do sztucznego naśnieżania nie będą już wystarczające. Warunki do uprawiania narciarstwa stają się coraz trudniejsze – dodaje Kunstmann.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Dokąd jechać na narty? Polacy upodobali sobie jeden kraj

Możliwości jazdy na nartach zmniejszają się, stając się zależne od wysokości. Obecnie szczególne trudności odczuwają tereny narciarskie, położone poniżej 1500 metrów nad poziomem morza – to właśnie tam stoki wymagają najczęściej sztucznego dośnieżania.

- Oczywiście możliwe jest pokrycie śniegiem dużych obszarów terenu narciarskiego w ciągu jednej nocy i w stosunkowo krótkim czasie, jeśli temperatury w nocy są odpowiednio niskie. Jest to jednak złożony proces, wiążący się z bardzo wysokimi kosztami inwestycyjnymi. Nie należy również lekceważyć wysokich kosztów energii elektrycznej – tłumaczy ekspert.

Jazda po sztucznym śniegu nie daje frajdy

Narciarstwo to już sport, na który stać tylko zamożne rodziny – podkreśla i zauważa, że bilet dzienny dla osoby dorosłej kosztuje obecnie ok. 50 euro, bilety rodzinne są także odpowiednio drogie.

- Jesteśmy już w sytuacji, w której coraz mniej rodzin i coraz mniej dzieci stać na narciarstwo. W Austrii również spada liczba dzieci, które jeżdżą na nartach. I uważam, że to trend na przyszłość: narty w Alpach stają się coraz droższe – dodaje.

Narciarstwo to wspaniały sport na świeżym powietrzu, jednak "jazda po sztucznym białym śniegu w zielonym krajobrazie, bez widoku na prawdziwe zimowe krajobrazy, nie daje tego miłego, klasycznego zimowego wrażenia" - podsumowuje Kunstmann.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(11)
Adler
rok temu
ZDF to za Odrą taki państwowy TVN co do zmian klimatu to wystarczy wyskoczyć na narty do USA albo na Daleki Wschód gdzie praktycznie co roku są zimy stulecia więc luz
Krótki mówiąc
rok temu
Rządowe dadzą se rade .
max
rok temu
ma być drogo wtedy janusze będą siedzieć w domu
Mundek
rok temu
Najlepsza inwestycja to nieruchomości. Tylko trzeba dbać o owocną współpracę z zarządzającym nieruchomościami, który dba o wzrost wartości nieruchomości. Polecam Polzen, który rzetelnie zajmuje się takimi sprawami!
Wyborca
rok temu
Kiedy narciarstwo było tanie?