Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRWL
|

NASA zdecydowała się na to pierwszy raz od pół wieku. Nadchodzi kosmiczna rewolucja

11
Podziel się:

NASA planuje wymianę skafandrów kosmicznych, które są w użyciu od pół wieku. Amerykańska agencja zakupi je od dwóch firm komercyjnych. Po raz pierwszy mają zostać wykorzystane już w 2026 roku.

NASA zdecydowała się na to pierwszy raz od pół wieku. Nadchodzi kosmiczna rewolucja
Nowe kombinezony mają zostać po raz pierwszy użyte w 2026 roku (Getty Images, NASA)

Skafandry kosmiczne, z których korzysta NASA, są w użyciu od lat 70. XX wieku. Dlatego też amerykańska agencja kosmiczna planuje przeznaczyć 3,4 mld dolarów na nowe.

Czas skafandrów dobiega końca

Kombinezony kosmiczne, które są używane teraz na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej przez NASA, to kombinezony, które tak naprawdę zostały zaprojektowane w latach 70. – mówi Pablo De León, dyrektor Human Spaceflight Laboratory na Uniwersytecie Północnej Dakoty cytowany przez portal CNBC.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Pieniądze z UE pod znakiem zapytania. "Ogromne zmartwienie"

Jak wyjaśnia badacz, z powodu braku funduszy, NASA wciąż nad nimi pracowała, naprawiała i utrzymywała przez te wszystkie lata.

Ale tak naprawdę są to kombinezony, których okres użytkowania dobiega końca — podsumowuje Pablo De León.

NASA kupi nowe skafandry

Jak czytamy na portalu CNBC – NASA miała problemy nie tylko ze zużyciem skafandrów, ale także dobraniem ich dla coraz bardziej zróżnicowanych fizycznie kosmonautów. Stąd też decyzja do Axiom Space i Collins Aerospace, które mają zaprojektować i wyprodukować nową generację skafandrów kosmicznych.

Axiom podpisał kontrakt o wartości 228,5 miliona dolarów na zaprojektowanie kombinezonów, które będą używane podczas misji księżycowych NASA Artemis. Natomiast Collins w ramach wartego 97,2 miliona dolarów kontraktu ma zaprojektować i wykonać nową generację kombinezonów dla Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Obydwie formy będą mogły sprzedawać swoje kombinezony także innym klientom, ponieważ NASA zakupi od nich swoje. Łącznie kontrakt ma potrwać do 2034 roku i opiewać na kwotę 3,5 mld dolarów.

NASA liczy, że po raz pierwszy nowe kombinezony przeznaczone dla załogi stacji kosmicznej zostaną wykorzystane już w 2026 roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
wiadomości
gospodarka światowa
kosmos
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(11)
baszan~~
rok temu
Wiedza politechniczna pozwala na konstruowanie tego typu projektów. Nasi wykładowcy na polibudach są dziwni, ale kuźwa ich nie zagniesz!
Adam
rok temu
To wszystko co napisał Konrad i Adam jest w zasięgu ręki, to zostało przez przeszłe pokolenia sprawdzone i przeliczone jako możliwe. Chcecie być najlepsi na całym świecie? Dokończcie dzieło PRL-owskich Polskich inżynierów ;) Dzieło, dyskryminowane, kradzione i z dokumentacją paloną, by przypadkiem nikt tego nie przeczytał i nie zrozumiał. Pomimo prób zatarcia przez naszego sąsiada wszelkich informacji, pozostała idea! I postanowiłem zasiać ziarno. W nadziei, że wykiełkuje:) Napisałem wam, że wszystko zostało sprawdzone, przeliczone i jest możliwe! To jest łatwiejsze niż komukolwiek, by się wydawało, do dzieła Polacy!!! Budujcie Polskę wokół Ziemi, zdobywajcie surowce i energię.
Konrad
rok temu
Były projekty startu rakiet ze stratosfery, chodziło o umieszczanie komercyjnych satelitów. I budowy stacji o powierzchni setek tysięcy metrów kwadratowych!
Adam
rok temu
W Stoczniach Gdańskiej i Gdyńskiej leżą projekty do budowy stacji ze sztuczną grawitacją w punkcie lagrange'a, umożliwiającą zarówno misje na Księżyc jak też na Marsa.
Npa
rok temu
Najlepsze są skafandry gazowe, nie krępują ruchów, takie jakich używają Stwórcy życia na Ziemi. Stąd pochodzi aureola, bo coś im tam migało koło głowy, jakieś halo.