Z badania PISA, które przeanalizował Rzecznik Finansowy wynika, że polska młodzież radzi sobie całkiem nieźle z finansami i zajmuje czwarte miejsce wśród państw OECD - podaje Polska Agencja Prasowa.
Głównym źródłem wiedzy nastolatków są rodzice - to na nich wskazało 94 proc. wszystkich badanych. Badanie nie pozostawia jednak suchej nitki na polskich nauczycielach, których jako źródło wiedzy wskazało zaledwie 34 proc. uczniów. Średni wynik dla państw OECD to 50 proc.
Nikogo nie zaskoczy fakt, że internet jest drugim najpopularniejszym źródłem wiedzy dla młodzieży. Wiedzę z sieci czerpie ok. 79 proc. polskich uczniów.
Informacje o funduszach młodzi częściej, niż od pedagogów, biorą od własnych znajomych. Na to źródło wiedzy wskazało 58 proc. polskich nastolatków (średnia OECD wynosi 51 proc.). Niewiele mniej wybrało telewizję lub radio (55 proc., średnia OECD - 50 proc.).
- Nastolatkowie niedługo wkroczą w dorosłość i staną się konsumentami korzystającymi również z usług rynku finansowego i ważne, by potrafili podejmować rozsądne i świadome decyzje w zakresie ekonomii i finansów" - mówi Rzecznik Finansowy Mariusz Jerzy Golecki, cytowany w informacji przez PAP.
- Wniosek? Warto edukować nie tylko młodzież, ale i jej rodziców, skoro to rodzice są w tak znaczącym stopniu źródłem wiedzy o finansach - tłumaczy cytowany w informacji dr hab. Tomasz Bekrycht, kierujący Zespołem Edukacji i Statystyki w biurze Rzecznika Finansowego.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl