Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Internet za darmo?

0
Podziel się:

Internet za darmo? Może za kilkanaście lat. Na razie jednak w Polsce mamy najwyższe opłaty w Europie. W dniu 15 urodzin internetu w kraju jego zastosowanie przerasta przewidywania twórców, niestety administracja słabo wykorzystuje ten wynalazek.

Internet za darmo?

Bez stron www trudno dziś się obejść. Szukamy informacji, kupujemy, płacimy i mailujemy. Lista ta może być znacznie dłuższa. 90 procent przedsiębiorców codziennie korzysta ze stron internetowych. Handel detaliczny w internecie osiągnął w ubiegłym roku wartość 3,1 mld zł, czyli 1 proc. całości obrotów detalicznych w kraju. Niestety opłaty za internet w naszym kraju należą do najwyższych w Europie, a w wielu miejscach jest on nieosiągalny – pisze Rzeczpospolita.

Mimo to, ze względu na ogromną użyteczność Internetu, stale zwiększa się liczba Polaków korzystających z sieci. Gorzej jest z poczynaniami kolejnych rządów, które miały na celu poprawę dostępności sieci w kraju. Tymczasem pomysł na rozwój internetu nie jest
Kozłowski:Pełna konkurencyjność to konieczność.specjalnie skomplikowany – pisze dziennik. Trzeba zwiększyć konkurencję na rynku. Sprywatyzowanie dawnego monopolisty telekomunikacyjnego to za mało. Konieczne jest sprawienie, aby stracił dominującą pozycję.

Potwierdzają to naukowcy. Dr Maciej Kozłowski, dyrektor Naukowej Akademickiej Sieci Komputerowej NASK, powiedział w Sygnałach Dnia, że w naszym kraju dostęp do sieci powinien być tańszy, warunkiem jednak jest faktyczna, pełna konkurencyjność na rynku telekomunikacyjnym.

Administracja państwowa po raz pierwszy w poważny sposób wykorzystała możliwości sieci - dodaje dziennik. Jak na razie tylko wybrane firmy mogą wysyłać swoje e-deklaracje doObecnie z Internetu korzysta w naszym kraju ponad 11 mln osób, to ponad 37 proc. Polaków, ale to ciągle mniej niż np. w Czechach (47 proc. ludności). Urzędu Skarbowego. Poza tym sprawę przez internet załatwimy w Urzędzie Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych. Doliczając możliwość uzyskania informacji o urzędach na stronach www, kończy się uboga lista możliwości e- biurokracji.

Obecnie z Internetu korzysta w naszym kraju ponad 11 mln osób, to ponad 37 proc. Polaków, ale to ciągle mniej niż np. w Czechach (47 proc. ludności). Do sieci mają dostęp głównie mieszkańcy dużych miast. Użytkownicy sieci w Warszawie stanowią ponad 20 proc. wszystkich korzystających z Internetu. W Kielcach, Jeleniej Górze, Koszalinie internauci stanowią niespełna jeden procent polskich użytkowników.

Jedną z głównych barier w Polsce są koszty, jedne z najwyższych w rozwiniętych krajach świata. Struktura rynku dostawców Internetu także nie sprzyja jego rozwojowi i spadkowi cen. Według raportu Money.pl dwie trzecie usług dostępu do internetu należy do TP. Najwięksi niezależni dostawcy Netia i GTS mają zaledwie 4 proc. rynku.

CZYTAJ TAKŻE

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)