Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Polscy internauci doganiają Europę

0
Podziel się:

W wykorzystywaniu sieci jako narzędzia komunikacji spełniamy już europejskie standardy - analizuje Money.pl.

Polscy internauci doganiają Europę
(EPA/PAP)

Polacy w sieci przede wszystkim szukają informacji i wysyłają pocztę. Choć pod wieloma względami jesteśmy w ogonie Europy, to w wykorzystywaniu sieci jako narzędzia komunikacji spełniamy już standardy UE - analizuje Money.pl.

Ponad 41 procent Polaków korzysta z internetu - wynika z badania NetTrack, opublikowanego przez MillwardBrown SMG/KRC. Dostęp do sieci deklaruje dziś czterokrotnie więcej osób niż w 2001 roku, jednak Polska wciąż znajduje się pod tym względem w ogonie Unii Europejskiej.

źródło: MillwardBrown SMG/KRC
dane za rok 2007 nie uwzględniają grudnia

Wyprzedzamy Bułgarów, Cypryjczyków, Greków, Portugalczyków, Rumunów i Węgrów. Daleko nam jednak do liderów. Z internetu korzysta 83 proc. Holendrów, 79 proc. Szwedów i 78 procent Duńczyków.

Jeśli polski internet utrzyma dynamikę z ostatnich sześciu lat, zbliżenie się do europejskiej czołówki, według szacunków Money.pl, zajmie nam 6-7 lat. Europejska średnia to dostępność internetu na poziomie 54 proc. Polska powinna osiągnąć ten poziom za dwa, trzy lata.

Dostęp do internetu w krajach Unii Europejskiej
Holandia 83%
Szwecja 79%
Dania 78%
Luksemburg 75 %
Niemcy 71%
Finlandia 69%
Wielka Brytania 67%
Belgia 60%
Austria 60%
Słowenia 58%
Irlandia 57%
Estonia 53%
Łotwa 51%
Francja 49%
Słowacja 46%
Hiszpania 45%
Litwa 44%
Włochy 43%
Polska 41%
Portugalia 40%
Cypr 39%
Węgry 38%
Czechy 25%
Grecja 25%
Rumunia 22%
Bułgaria 19%

źródło: Eurostat

Kim jest polski internauta

Na przestrzeni sześciu ostatnich lat do internetu przekonuje się coraz więcej kobiet. Jeszcze w 2001 roku odsetek Polek surfujących po sieci wynosił niecałe 42 proc. W ubiegłym roku panie stanowiły już ponad 49 procent polskich internautów.

Najszybciej przybywa użytkowników sieci w grupie wiekowej 60 i więcej lat. Sześć lat temu - jak podaje SMG/KRC - grupa ta stanowiła 0,73 procenta internautów. Do 2007 roku odsetek ten wzrósł prawie czterokrotnie - do 2,58 proc. Wciąż najchętniej internetu używają osoby w wieku 15-24 lata (37,6 proc.), niewiele mniejszą grupę stanowią osoby w przedziale 25-39 lat (32,9 proc.). Co czwarty internauta (26,8 proc) reprezentuje grupę wiekową 40-59 lat.

Z sieci najliczniej korzystają uczniowie i studenci. Stanowią oni 26,86 proc. wszystkich internautów w Polsce. Spośród grup aktywnych zawodowo najliczniej w sieci reprezentowani są pracownicy umysłowi (18 proc.). Drugą pod względem liczebności i jednocześnie najszybciej rosnącą stanowią robotnicy wykwalifikowani (15,2 proc.) - w ciągu sześciu lat ich reprezentacja w internecie wzrosła dwukrotnie. Dyrektorzy oraz przedstawiciele wolnych zawodów (15,1 proc.) plasują się w tym rankingu na trzecim miejscu. Niecałe 5 proc. polskich użytkowników internetu to emeryci. Nieco ponad 4 proc. - osoby bezrobotne.

Polscy internauci w podziale na grupy zawodowe
studenci/uczniowie 26,86%
pracownicy umysłowi 18,02%
robotnicy wykwalifikowani 15,25%
dyrektorzy, wolne zawody 15,17%
właściciele firm 7,61%
emeryci/renciści 4,79%
bezrobotni 4,19%
zajmujący się domem 3,14%
robotnicy do prac prostych 1,61%
rolnicy indywidualni 1,32%

źródło: MillwardBrown SMG/KRC

Do czego Polacy wykorzystują internet? Przede wszystkim do szukania informacji. Tę aktywność deklaruje każdy polski użytkownik sieci, a ponad trzy czwarte (76 proc.) używa poczty elektronicznej.

Na trzecie miejsce w 2007 roku wśród zastosowań sieci awansowały internetowe zakupy. Jeszcze w 2006 roku z e-handlu skorzystał co czwarty polski internauta. W ubiegłym roku pieniądze w wirtualnych sklepach wydało ponad 41 procent użytkowników internetu.

Wciąż bardzo popularne jest wysyłanie za pośrednictwem internetowych bramek wiadomości na telefony komórkowe. Korzysta z nich 38 proc. internautów, choć w porównaniu z rokiem 2006 zainteresowanie tą usługą spadło o prawie 5 procent. Nieco więcej osób niż w roku 2006 korzysta natomiast z komunikatorów - 37 proc.

Rzadziej niż w ubiegłych latach Polacy ściągają z internetu muzykę (32 proc.) i filmy (22 proc.). W porównaniu z rokiem 2006 odsetek ten spadł odpowiednio o 4 i 2 procent.

ZOBACZ TAKŻE:

Ponad 28 procent polskich internautów ma konto w wirtualnym banku, prawie co czwarty słucha radia (23 proc.) i gra w internetowe gry (22 proc.), jeden na pięciu handluje na aukcjach (21 proc.). Pracy za pośrednictwem sieci szuka 13 proc. surfujących, a ponad 7 proc. internautów doceniło zalety internetowej telefonii VoIP.

Na tle Europy

W porównaniu z pozostałymi krajami Unii Europejskiej rodzimi użytkownicy internetu nie wypadają źle, pomimo dostępności do sieci poniżej europejskiej średniej. Jeśli chodzi natomiast o wykorzystanie sieci jako narzędzia komunikacji - Polacy wypadają całkiem dobrze.

Z danych Eurostatu, który badał internetową aktywność mieszkańców UE - uwzględniając również osoby, które z sieci nie korzystają wcale - wynika, że pod względem używania czatów, for i grup dyskusyjnych nie ostajemy już od europejskich standardów. Podobnie jeśli chodzi o rozmowy głosowe i wymianę plików przez sieci P2P.

Sposoby wykorzystania internetu
wykorzystanie Polska średnia UE lider w Europie
szukanie informacji 48% 57% Holandia - 83%
poczta elektroniczna 35% 50% Holandia - 75%
ściąganie programów 13% 30% Dania - 60%
czaty, fora, grupy dyskusyjne 23% 24% Estonia - 43%
rozmowy głosowe 15% 15% Francja - 29%
sieci P2P 12% 13% Luksemburg - 24%

źródło: Eurostat

Polski internet powoli, ale systematycznie się rozwija. Według danych GUS 30 proc. gospodarstw domowych w Polsce ma szerokopasmowy dostęp do sieci, a komputer jest w 54 proc. polskich mieszkań. Użytkownicy mają coraz lepszy dostęp do łącz, mogą też korzystać z podatkowej ulgi na internet.

W ubiegłym roku UKE nakazał uwolnienie dostępu do sieci Telekomunikacji Polskiej dla alternatywnych dostawców internetu. Pojawiły się nowe firmy, a kilka już istniejących zaproponowało nowe usługi dostępu. Dzięki temu, różnice między Polską a pozostałymi krajami Unii powinny systematycznie maleć.

ZOBACZ TAKŻE:

internet
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)