Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|
aktualizacja

Nie płacą, dewastują, zmieniają zamki. Znalazł się na nich sposób

196
Podziel się:

Najemców, którzy nie płacą za wynajmowane mieszkanie, będzie można szybko eksmitować dzięki umowie najmu okazjonalnego. Jest to specyficzna forma umowy najmu, która została uregulowana w ustawie o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie kodeksu cywilnego.

Nie płacą, dewastują, zmieniają zamki. Znalazł się na nich sposób
Najemców, którzy nie płacą za wynajmowane mieszkanie, będzie można szybko eksmitować dzięki umowie najmu okazjonalnego (East News, Kosc/AGENCJA WSCHOD/REPORTER)

Jak wyjaśnia Przemysław Małecki, rzecznik prasowy Krajowej Rady Komorniczej w rozmowie z "Rzeczpospolitą", umowa najmu okazjonalnego ma na celu ochronę praw właścicieli nieruchomości i umożliwienie im szybkiego usunięcia lokatora bez konieczności przeprowadzania długotrwałego procesu sądowego.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Rusza wielka akcja PIT. Pierwszy taki rok. "Ale to musimy zrobić sami"

Realizacja takiej umowy nie zawsze jest prosta - czytamy w dzienniku. Gazeta opisuje historię właściciela mieszkania, który od miesięcy nie może pozbyć się lokatorki, niepłacącej za wynajem. Mimo że wskazano lokal, do którego miała się wyprowadzić, okazało się to niemożliwe, co spowodowało poważne straty dla wynajmującego.

Jak wyjaśnia "Rzeczpospolita", umowę najmu okazjonalnego może zawrzeć właściciel mieszkania, który jest osobą fizyczną i nie prowadzi działalności gospodarczej związanej z wynajmem nieruchomości. Umowa ta może obowiązywać przez okres nie dłuższy niż dziesięć lat. Jej kluczowym elementem jest wskazanie przez najemcę innego lokalu, do którego mógłby się przeprowadzić po ewentualnej eksmisji. Właściciel wskazanego lokalu musi wyrazić zgodę na zamieszkanie w nim najemcy i osób z nim mieszkających.

Jeśli jednak najemca straci możliwość zamieszkania we wskazanym lokalu, na przykład w wyniku jego sprzedaży lub włączenia do masy spadkowej, musi w ciągu 21 dni wskazać inny lokal, do którego mógłby się przeprowadzić - informuje dziennik. Problem pojawia się, gdy najemca nie wskazuje kolejnego lokalu.

Wystarczy wynająć lokal i wskazać go komornikowi

W sytuacji czytelnika, którą opisuje gazeta, komornik mógłby nakazać eksmisję niechcianego lokatora, ale brakuje pomieszczenia, do którego można by go eksmitować. Wynajmujący może skorzystać z przepisów o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie kodeksu cywilnego. Przepis ten pozwala wierzycielowi wskazać pomieszczenie, które spełnia wymogi tymczasowego pomieszczenia, do którego może zostać przeprowadzona eksmisja. Wystarczy wynająć taki lokal na miesiąc i wskazać go komornikowi - informuje "Rzeczpospolita".

Pomieszczenie musi spełniać określone warunki, takie jak możliwość ogrzewania, brak zawilgocenia, możliwość gotowania posiłków, dostęp do oświetlenia i wody. Komornik nie może odmówić wykonania eksmisji, jeśli wynajmujący wskaże takie pomieszczenie - czytamy w dzienniku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(196)
Ruch ufff
2 miesiące temu
Przecież żeby zaangażować komornika najpierw potrzebny jest wyrok sądu. A to trwa. Najemca spłaci część należności i wszystko od nowa.
Nana
2 miesiące temu
Dajcie w bankach dobry procent ma moje oszczędności a mieszkania same się znajdą na rynku.
Litua
2 miesiące temu
Dlatego brakuje mieszkań na wynajem. Jeśli mam mieć problemy z mieszkaniem za kilkaset tysięcy, które przywłaszczy sobie jakiś obcy człowiek w majestacie chorych, komunistycznych przepisów prawa, wolę zrezygnować z tych paru tysięcy dodatkowych pieniędzy. Nie wynajmować. Niech stoi puste i mieć święty spokój.
Michał
2 miesiące temu
Mam pomysł. Lokator nie płaci. Zgłoszenie do e-sądu i nowe prawo, mówiące, że za zaległości w czynszu powyżej 3 miesięcy to kara bezwzględnego więzienia na 1 miesiąc i zajęcie komornicze. Policja aresztuje nielegalnego lokatora, a komornik zajmuje jego mienie na poczet należności. Ach takie marzenie...
Piotr emeryt ...
2 miesiące temu
Wystarczy zmienić prawo. 3 miesiące bez płacenia i wypad na bruk. Bez względu na stan rodzinny i porę roku. Natychmiast na rynku pojawią się grube dziesiątki tysięcy mieszkań pod wynajem a ceny spadną
...
Następna strona