ZUS opublikował listę rankingową projektów, które otrzymały pozytywną ocenę formalną i merytoryczną w konkursie na projekty dotyczące utrzymania zdolności do pracy realizowane w 2023 r.
- Listę zamieściliśmy na stronie ZUS oraz w BIP - powiedział rzecznik ZUS Paweł Żebrowski. - Wnioskodawcy, którego projekt o dofinansowanie nie został umieszczony na pierwszej liście rankingowej, w przypadku naruszenia procedury konkursowej lub innych naruszeń formalnych przysługuje odwołanie do Komisji Odwoławczej - dodał.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Do 8 lipca tego roku można było składać wnioski w konkursie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, w ramach którego pracodawcy mogą otrzymać dofinansowanie. Może ono pokryć do 80 proc. szacowanej wartości projektu i wynieść od 10 tys. do 300 tys. zł na jednego pracodawcę.
W ramach konkursu na projekty dotyczące utrzymania zdolności do pracy przez cały okres aktywności zawodowej realizowane w 2023 r. do ZUS za pośrednictwem strony prewencja.zus.pl wpłynęło 3 980 wniosków. To ponad 16 proc. więcej niż w roku 2021 rok.
PIP skontrolowała polskie budowy. Nie jest dobrze
ZUS nagradza projekty, które zmniejszą zagrożenie wypadkami przy pracy lub chorobami zawodowymi. Pracodawca może zdobyć dofinansowanie na przykład na działania, które zmniejszą nadmierny hałas, promieniowanie, zapylenie w miejscu pracy czy na sprzęt, który zwiększa bezpieczeństwo pracy na wysokości.
Inspekcja pracy skontrolowała Biedronkę. Są wyniki
Państwowa Inspekcja Pracy przeprowadziła w czerwcu wzmożone kontrole tzw. małych budów, czyli takich, na których w tym samym czasie pracuje do 20 osób. Kontrolerze znaleźli mnóstwo nieprawidłowości. PIP w ciągu miesiąca wstrzymała roboty na 728 placach. Wydał także 663 decyzje wstrzymania eksploatacji maszyn.
Z kontroli wynika, że na małych placach budowy kuleje zwłaszcza BHP. W większości kontrolowanych zakładów pracujący nie mieli wymaganych środków ochrony osobistej – głównie hełmów ochronnych, ale również ochron dłoni, słuchu, twarzy czy oczu.