Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|

PKP Energetyka pozywa Skarb Państwa za rekompensaty

134
Podziel się:

PKP Energetyka obliczyła, że wskutek zamieszania z rekompensatami za podwyżki cen prądu poniosła stratę w wysokości 85 mln zł. Spółka wystąpiła z roszczeniem za zbyt niskie rekompensaty. Prokuratoria Generalna przyznaje, że pozew wpłynął i trwa wymiana pism procesowych.

PKP Energetyka pozywa Skarb Państwa za rekompensaty
Przewoźnicy kolejowi przyznają, że podwyżki cen prądu bardzo uderzyły w ich finanse. Rządowe rekompensaty tego nie zmieniły (Pixabay)

Po tym, jak wzrosły ceny uprawnień do emisji CO 2, rząd i parlament obiecali odbiorcom na początku 2019 r. zamrożenie stawek za prąd. Po konsultacjach z Komisją Europejską w połowie ubiegłego roku rząd musiał jednak uwolnić ceny dla przemysłu. Aby nie zostawić firm energetycznych i przemysłowych na lodzie, zaproponowano im więc rekompensaty.

Te pieniądze miały wyrównać firmom straty. Nie w każdym przypadku to się jednak udało. Należąca do amerykańskiego funduszu CVC Capital Partners spółka PKP Energetyka, której rentowność znacząco spadła w zeszłym roku, dochodzi w sądzie 85 mln zł roszczeń za zamrożone ceny prądu i zbyt niskie rekompensaty – informuje "Puls Biznesu".

„Spółka złożyła wniosek o wypłatę rekompensaty (…) jednak zgodnie z oceną spółki wypłacona kwota nie jest wystarczająca, aby w pełni pokryć poniesione przez nią straty” — wyjaśnia spółka w sprawozdaniu.

Zobacz także: Rekompensaty za prąd. "Populistyczny, polityczny ruch"

Spółka nie informuje, na jakim etapie jest dochodzenie roszczeń, odmawia też komentowania sprawozdania.

Mec. Bartosz Swatek, rzecznik Prokuratorii Generalnej, która reprezentuje Skarb Państwa, przyznał w rozmowie z money.pl, że pozew wpłynął, a prawnicy Prokuratorii już na niego odpowiedzieli.

- Trwa wymiana pism procesowych - powiedział rzecznik.

Dodał, że pierwotnie pozwanym były Ministerstwo Energetyki i Ministerstwo Finansów, lecz później Sąd oznaczył jako właściwego reprezentanta Skarbu Państwa Ministra Aktywów Państwowych i Ministra Finansów

Skierowaliśmy pytania również do MAP. To wicepremier i szef tego resortu, Jacek Sasin, zapewniał, że żaden odbiorca prądu nie będzie pokrzywdzony przez podwyżki cen prądu i niejako stał się twarzą rekompensat.

Wyższe ceny energii uderzyły też w innych przewoźników. Przykładowo, Koleje Mazowieckie uzasadniły podwyżki cen biletów właśnie rosnącymi cenami prądu. Nic dziwnego, że nauczeni doświadczeniem przewoźnicy pracują nad programem inwestycji w zasilanie ze źródeł odnawialnych, tak by w przyszłości uniknąć problemów z gwałtownymi podwyżkami albo zamrażaniem cen.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(134)
Oezdimir
rok temu
PKP Energetyka została sprzedana przez partię PO i teraz musimy ją wykupić za wyższą cenę. Jest to kolejny przykład braku rozsądku i długoterminowego myślenia ze strony partii rządzącej. Sprzedanie ważnej spółki państwowej za mniejszą cenę niż jej wartość to błąd, który będzie nas słono kosztować w przyszłości. Nie tylko straciliśmy na tej transakcji finansowo, ale także tracimy kontrolę nad ważnym sektorem gospodarki. To kolejny dowód na to, że partia PO nie jest godna zaufania i nie potrafi prowadzić spraw państwa w sposób odpowiedzialny.
Energol
rok temu
jaki to był wałek z tą sprzedażą monopolisty na rynku, a teraz zdziwienie, że podwyżki będą... no a teraz kupmy za grube miliardy pkp energetykę super pomysł
Życie
4 lata temu
To teraz niech sprawdzi jak PKP Energetyka przestrzega prawo pracy, budowlane, energetyczne i dba o bezpieczeństwo podczas pracy w torach
mario
4 lata temu
Usuwają wpisy
mario
4 lata temu
Są zarzuty, Pan Sasin powinien podać się do dymisji, lub zostać odsunięty od zarządzania do czasu wyjaśnienia sprawy przez Sąd.
...
Następna strona