Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. Paweł Orlikowski
|
aktualizacja

Ceny prądu. Rekompensat dla wszystkich ma nie być

15
Podziel się

Rząd jeszcze w 2019 r. obiecał, że większość obywateli będzie mogła liczyć na rekompensatę za podwyżki cen prądu. Ministerstwo Klimatu pracuje jednak nad nowym rozwiązaniem, które każdego nie obejmie.

Ceny prądu. Rekompensat dla wszystkich ma nie być
Rekompensaty za prąd. Rząd wycofuje się z pomysłu (East News)
bDBuxMWd

Ministerstwo Klimatu pracuje nad nowym mechanizmem, który ma wesprzeć najuboższych odbiorców prądu - podaje "Wyborcza". Projekt diametralnie mija się z tym, co Jacek Sasin zapowiadał jeszcze w 2019 r.

Przypomnijmy, ceny prądu wystrzeliły w 2018 r., PiS zdecydowało się na zamrożenie cen energii na 2019 r., na ten rok planowano rekompensaty, które mają być wypłacone dopiero w 2021 r.

bDBuxMWf

Z ustaleń "Wyborczej" wynika, że plan rekompensat, które obiecał Jacek Sasin, prawdopodobnie wyląduje w koszu. Prace nad projektem przejęło Ministerstwo Klimatu i najpewniej systemu rekompensat po prostu nie będzie.

Zobacz także: Obejrzyj: Rząd podniesie podatki? Ekonomista tłumaczy

Resort zabrał głos w sprawie, ale nie podaje szczegółów. "Mechanizm powinien służyć ochronie najsłabszych odbiorców energii elektrycznej przed zjawiskiem ubóstwa energetycznego. Planowane rozwiązanie będzie miało charakter systemowy i działać będzie w horyzoncie wieloletnim" - czytamy o alternatywie do rekompensat.

bDBuxMWl

Z rekompensatami najpewniej musimy się pożegnać. Resort Sasina się nimi już nie zajmuje, więc nie musi wywiązać się z obietnicy, na horyzoncie nie ma żadnych wyborów, a do tego dochodzi kryzys wywołany pandemią koronawirusa, więc każdy grosz się liczy.

Jak szacuje Urzędu Regulacji Energetyki, gospodarstwa domowe za każdy miesiąc 2020 roku zapłacą średnio o 9 zł więcej za prąd (to wyliczenia dla 3-osobowej rodziny). W sumie w ciągu roku jest to zatem 108 zł więcej.

bDBuxMWm
bDBuxMWG
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(15)
danina
5 miesięcy temu
jak rząd obiecuje to obiecuje, co byście jeszcze chcieli? żeby się tych obietnic trzymał? w tyłach się poprzewracało?
JARO
5 miesięcy temu
PANIE SAŚIN JESTEŚ KŁAMCĄ.A 70 MILJONÓW Z POCZTY.MOJA ŻONA MA ZABRANE 280 ZŁ DLACZEGO .PAN POWINIEN ODDAĆ TĘ KASĘ I PARTIA PIS ZA BŁĘDY POLITYCZNE .I RESZTA LISTONOSZY I POCZTOWCY MAJĄ POKRYĆ WASZE DŁUGI SKANDAL
Driver2006
5 miesięcy temu
No i super. Brawo Podkarpacie i Lubelszczyzna
bDBuxMWH
KLMNO
5 miesięcy temu
Jakaś dziwna reguła. Wszystko co Sasin dotknie ląduje w koszu!
Biała mamba
5 miesięcy temu
Rekompensaty jak zwykle "dla najuboższych", czytaj tych, którzy nie wykazują dochodów. Czyli jak zwykle zapłacimy, żeby Sebix z Karyną mogli sobie w socjalu oglądać 210 kanałów Polsatu i pić zimne browary z lodówki. A - i nie muszą gasić światła na korytarzu.