Na pytanie o to, czy świadczenie 500 plus powinno podlegać corocznej waloryzacji, odpowiedzi "zdecydowanie tak" udzieliło 30,1 proc. ankietowanych, a kolejne 30 proc. odpowiedziało "raczej tak". Zaledwie 20,9 proc. ankietowanych "zdecydowanie nie chce" waloryzacji, a 12,8 proc. "raczej nie chce". Zdania nie ma tylko 6,2 proc. respondentów.
"Za waloryzacją są nie tylko wyborcy PiS (78 proc.), ale również PSL (aż 80 proc.), Konfederacji (59 proc.), Koalicji Obywatelskiej (42 proc.), a najmniej licznie za podwyżką opowiadają się wyborcy Lewicy (28 proc.)" - pisze "Rzeczpospolita".
To, że waloryzacji świadczenia chce nie tylko większość wyborców PiS, ale również duża część opozycji, pokazuje, że program zdobył powszechną akceptację społeczną - komentuje Marcin Duma, prezes IBRiS, w rozmowie z dziennikiem.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Waloryzacja 500 plus. Czy świadczenie wzrośnie?
Wysokość comiesięcznego świadczenia w ramach programu Rodzina 500 plus nie zmieniła się od momentu jego wprowadzenia w 2016 r. W obliczu rosnącej inflacji powraca argument, że obecnie z tej kwoty w portfelach Polaków zostaje znacznie mniej. Spodziewano się, że zapowiedź waloryzacji 500 plus może paść podczas konwencji PiS w minioną sobotę. Nic takiego jednak nie nastąpiło.
Wątpliwości w tej sprawie nie pozostawia Ministerstwo Finansów. - Nie rozmawiamy o waloryzacji 500 plus czy wprowadzeniu 14. emerytury na stałe, nie ma takich planów - powiedziała Magdalena Rzeczkowska, szefowa resortu, w wywiadzie dla "DGP" w środę.
Dzień wcześniej w TVN24 to samo powiedział wiceszef resortu Artur Soboń. - O tym pomyśle słyszę wyłącznie od dziennikarzy i uważam go za niespecjalnie szczęśliwy. Nie pracujemy nad tym rozwiązaniem - stwierdził.
Sondaż IBRiS został przeprowadzony w dniach 3–4 czerwca 2022 r. na 1000-osobowej grupie respondentów