Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kopacz: Służba zdrowia wymaga leczenia

0
Podziel się:

Zastaliśmy system ochrony zdrowia w dramatycznej sytuacji. Trzeba
przeprowadzić kurację - mówi minister zdrowia.

Kopacz: Służba zdrowia wymaga leczenia
(PAP/Tomasz Gzell)

*_ - Przejmując 12 tygodni temu rządy w Polsce zastaliśmy system ochrony zdrowia w dramatycznej sytuacji; trzeba przeprowadzić odpowiednią kurację _- powiedziała minister zdrowiaEwa Kopacz. *

Kopacz przedstawiła w Sejmie informację rządu na temat sytuacji w ochronie zdrowia.
Szefowa resortu zdrowia podkreśliła, że jako minister zdrowia skupia się na trzech obszarach: pacjencie i jego sytuacji, finansowaniu systemu ochrony zdrowia oraz pracownikach służby zdrowia. Zaznaczyła, iż przeprowadzenie systemowych zmian to odpowiedzialność rządu. Powiedziała też, że oczekuje dialogu, także od oponentów.

Jak mówiła Kopacz, analiza danych za 2007 r. wskazuje, iż ok. 87 proc. wydatków publicznych na ochronę zdrowia pokrywanych jest ze środków w ramach systemu powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego, ok. 9 proc. to środki pochodzące z budżetu państwa, a ok. 4 proc. wydatków publicznych stanowią wydatki samorządów terytorialnych na ochronę zdrowia.

Świadczenia bezpłatne muszą być dostępne

- _ Gwarantując bezpłatność świadczeń, bezwzględnie musimy zagwarantować również ich dostępność _- oświadczyła minister zdrowia Ewa Kopacz.

Kopacz podkreśliła, że pomimo prawie dwukrotnego wzrostu nakładów na ochronę zdrowia w Polsce, obywatele nie odczuli adekwatnej poprawy dostępu do świadczeń medycznych.

- _ Trzeba to zmienić, najważniejszy w systemie zdrowia jest nasz pacjent. Nie może być tak, że ze względu na kolejki, problemy kadrowe, czy niewłaściwe zarządzanie, pacjent nie ma dostępu do świadczeń, które jemu się należą _ - powiedziała.

Jak poinformowała minister, największa liczba pacjentów znajduje się na listach oczekujących do poradni okulistycznych oraz chirurgii urazowo-ortopedycznej. Wśród poradni z największą liczbą oczekujących znajdują się również poradnie: kardiologiczne, kardiochirurgiczne, chorób naczyń oraz endokrynologiczne i osteoporozy.

Czas oczekiwania w przypadku oddziałów okulistycznych wynosi do 357 dni (Zachodniopomorskie). Natomiast na przyjęcie do oddziału chirurgii urazowo-ortopedycznej trzeba czekać nawet do 366 dni (Pomorskie).

ZOBACZ TAKŻE:

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)