Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sikorski: Nie kandyduję na szefa NATO

0
Podziel się:

Szef polskiej dyplomacji zapewnił, że chce pozostać w rządzie Donalda Tuska.

Sikorski: Nie kandyduję na szefa NATO
(PAP/Leszek Szymański)

*Szef polskiej dyplomacjiRadosław Sikorski zapewnił, że chce pozostać w rządzieDonalda Tuska. *

_ - Nie kandyduję i widzę swoją przyszłość jako doradca i minister w rządzie Donalda Tuska do końca kadencji _ - powiedział Sikorski dziennikarzom na zakończenie pierwszego dnia posiedzenia ministrów spraw zagranicznych państw NATO w Brukseli.

Odniósł się w ten sposób do doniesień niemieckiego tygodnika _ Der Spiegel _, który w najnowszym wydaniu wymienił jego orazAleksandra Kwaśniewskiegojako potencjalnych kandydatów na stanowisko sekretarza generalnego NATO po Jaapie de Hoopie Schefferze.

_ - Dziwię się, że jeden artykuł wzbudza tyle emocji - powiedział Sikorski. - To są spekulacje prasowe, które moim zdaniem robią więcej szkody niż pożytku _.

Dodał jednak, że _ było mu miło _ jak usłyszał, że prezes PiS Jarosław Kaczyńskimógłby jego kandydaturę lub byłego prezydenta poprzeć na stanowisko sekretarza generalnego NATO.

- _ Sam sentyment był miły i patriotyczny, w takim ekumenicznym sensie. Co mnie cieszy, bo może przezwyciężamy niepotrzebne emocje _ - powiedział Sikorski.

Szef polskiej dyplomacji zdementował podawane przez media - za źródłami w NATO - informacje, że sekretarzem generalnym NATO powinien być Europejczyk z kraju Unii Europejskiej. _ To nie jest prawda. Jest dwóch poważnych kandydatów, którzy pochodzą z krajów, które nie są członkami UE _ - powiedział Sikorski nie ujawniając ich nazwisk.

Kadencja Scheffera, który jest sekretarzem generalnym NATO od stycznia 2004 roku, ma skończyć się latem przyszłego roku. W styczniu ubiegłego roku państwa NATO postanowiły wydłużyć jego urzędowanie - _ tak aby umożliwić mu przygotowanie i przewodniczenie uroczystościom z okazji 60-lecia Sojuszu w 2009 roku _, zaplanowanym na kwiecień w Strasburgu i Baden-Baden, na granicy francusko-niemieckiej.

Procedura wyboru jest nieformalna. Polega na nieformalnych i dyplomatycznych konsultacjach między państwami członkowskimi, zwłaszcza bilateralnymi wysokiego szczebla. Decyzja jest ogłoszona dopiero wtedy, kiedy w sprawie nowego sekretarza generalnego jest konsensus.

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)