W ostatnich miesiącach nie brakowało głosów, ze Polskę może czekać fala zwolnień. Informacji o tym, że zakłady działające w różnych branżach i różnych częściach kraju decydują się na redukcję etatów, nie brakowało.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Polskie przedsiębiorstwa chcą zatrudniać pracowników"
Polski Instytut Ekonomiczny publikuje analizę, która może być dowodem na to, że Polacy mogą uniknąć masowych zwolnień. "Polskie przedsiębiorstwa, mimo wysokich kosztów pracowniczych, chcą zatrudniać nowych pracowników" - piszą.
Z badania przeprowadzonego na początku maja przez PIE w ramach Miesięcznego Indeksu Koniunktury (MIK) wynika, że do końca kwietnia 2024 r. 12 proc. firm zatrudniło nowych pracowników, a dwa razy więcej (24 proc.) planuje to zrobić w kolejnych miesiącach 2024 r. Należy zauważyć, że wśród firm, które zwiększyły zatrudnienie w br., 69 proc. planuje kolejne rekrutacje jeszcze w tym roku. Natomiast wśród tych, które do końca kwietnia nie zwiększyły zatrudnienia, 18 proc. planuje to zrobić w kolejnych miesiącach 2024 r. - podkreślają autorzy raportu.
Jak wskazuję Instytut o zwiększeniu zatrudnienia w kolejnych miesiącach 2024 r. myśli aż 37 proc. firm budowlanych. Sezonowość tej branży powoduje, że wiosną i latem pracownicy wykonujący prace budowlane są najbardziej poszukiwani.
Z badań PIE przeprowadzonych w maju br. wynika, że aż 61 proc. firm budowlanych ma problemy z dostępnością pracowników. Obecnie budownictwo jest branżą, w której niedostępność pracowników najbardziej utrudnia działalność.
Ponadto niedostępność pracowników doskwiera ponad połowie (53 proc.) badanych firm z branży TSL. Co dziesiąta firma zatrudniła już w tym roku nowych pracowników, a o rekrutacjach w 2024 r. myśli blisko co czwarta firma (23 proc.). Plany zwiększania zatrudnienia ma również co czwarta firma usługowa i 22 proc. firm handlowych. Najmniej chętne do zatrudniania nowych pracowników w 2024 r. są firmy produkcyjne (14 proc.), mimo że blisko połowa (49 proc.) przedsiębiorstw produkcyjnych boryka się z niedostępnością pracowników - piszą autorzy opracowania.
"Polskie przedsiębiorstwa nie planują masowych zwolnień"
Nie oznacza to, że zwolnień nie ma. "Do końca kwietnia br. redukcji zatrudnienia dokonało 7 proc. badanych przedsiębiorstw, a plany w tym zakresie ma 11 proc. firm. Najczęściej na zwolnienia pracowników decydują się firmy produkcyjne. Już w tym roku 12 proc. dokonało redukcji zatrudnienia, a 14 proc. planuje ją przeprowadzić w kolejnych miesiącach. W innych branżach mniej przedsiębiorców myśli o zwolnieniach pracowników – w budownictwie 8 proc., w handlu 10 proc., a w usługach i TSL po 11 proc." - pisze Katarzyna Dębkowska.
Ekspertka PIE podkreśla, że bilans nowych rekrutacji i redukcji zatrudnienia jednoznacznie wskazuje, że polskie przedsiębiorstwa nie planują masowych zwolnień pracowników i mimo rosnących kosztów pracowniczych zamierzają zatrudniać nowych pracowników.
Problemem jednak pozostaje niedostępność pracowników – przy niskiej stopie bezrobocia zwiększanie zatrudnienia staje się niejednokrotnie wyzwaniem, z którym boryka się znaczna część przedsiębiorców.
Poniżej prezentujemy dane dotyczące dotychczasowych zwolnień w Polsce w roku 2024.