Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
PGO
|

Przełom na granicy. Przewoźnicy zawieszają protest. Mają warunek

Podziel się:

Polscy przewoźnicy, podpisując porozumienie ze stroną rządową, zawiesili protest na polsko-ukraińskiej granicy do 1 marca. O postanowieniu poinformował minister infrastruktury Dariusz Klimczak. Przedsiębiorcy podkreślają, że będą czekać na realizację ich postulatów.

Przełom na granicy. Przewoźnicy zawieszają protest. Mają warunek
Minister infrastruktury Dariusz Klimczak (PAP, Marcin Obara)

- Mamy porozumienie. Porozumienie, które było wyczekiwane nie tylko przez polskich przewoźników, ale wielu przedsiębiorców w Polsce, w Komisji Europejskiej, w Ukrainie. Mamy to - poinformował we wtorek podczas konferencji prasowej minister infrastruktury Dariusz Klimczak. Jak dodał, efektem porozumienia będzie zaprzestanie protestu na drogowych przejściach granicznych w trzech miejscowościach: Korczowa, Hrebenne, Dorohusk.

Przewoźnicy zawieszają protest na polsko-ukraińskiej granicy

- Protest będzie zaprzestany do 1 marca. Nie oznacza to końca dialogu. Wręcz przeciwnie. Zaczynamy bardzo intensywne, konstruktywne rozmowy, które mają dać konkretny efekt - realizację postanowień - powiedział Klimczak. Jak mówił, porozumienie "jest efektem konstruktywnej współpracy z przewoźnikami".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Szczera rozmowa z restauratorem. Zdradza ile zarabia - Jakub Tepper - Biznes Klasa #13

Postanowienie skomentował Rafał Mekler, lider Konfederacji na Lubelszczyźnie, który od samego początku wspiera protestujących na granicy. Jak zaznaczył w jednym z wpisów w serwisie X, akcja przewoźników może zostać wznowiona w każdej chwili. "Jeżeli nie uda się wypracować rozwiązań, wracamy na granicę. Dajemy ministerstwu mandat zaufania. To nie kapitulacja a pauza strategiczna" - stwierdził.

"Na granicy zostawiamy całą infrastrukturę, kontenery, naczepy. W razie braku realizacji postulatów wrócimy na granicę" - czytamy w kolejnym wpisie Meklera.

W treści porozumienia można przeczytać m.in. o dalszym dialogu polskiego rządu z UE, w celu wypracowania rozwiązać na poziomie europejskim.

6 listopada 2023 r. - tego dnia rozpoczął się protest polskich przewoźników w Dorohusku i Korczowej na Podkarpaciu oraz w Hrebennem na Lubelszczyźnie. Manifestujący chcą wprowadzenia konieczności posiadania zezwoleń przez ukraińskie firmy na przewóz rzeczy, zawieszenia licencji i przeprowadzenia kontroli firm, które powstały po wybuchu wojny w Ukrainie oraz likwidacji tzw. elektronicznej kolejki po ukraińskiej stronie.

W połowie miesiąca do akcji przewoźników w Medyce dołączyli rolnicy z Podkarpacia, domagając się przede wszystkim dopłat do kukurydzy, niepodnoszenia podatku rolnego oraz dodatkowych pieniędzy na kredyty płynnościowe.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
infrastruktura
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl