Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Deloitte: dyrektorzy finansowi prognozują. Zagrożeniem Rosja

0
Podziel się:

W polską gospodarkę może uderzyć wojna Ukrainy z Rosją oraz sankcje. To nie jedyne bariery.

Deloitte: dyrektorzy finansowi prognozują. Zagrożeniem Rosja
(Włodzimierz Wasyluk/Reporter)

Zdaniem większości dyrektorów finansowych (CFO) uważa, że wzrost PKB w 2014 roku przekroczy 2,6 proc. Zdaniem ekspertów firmy doradczej Deloitte może się to zmienić po katastrofie samolotu Malaysia Airlines i wzajemnym zaostrzeniu sankcji pomiędzy Unią Europejską a Rosją. Aż dwie trzecie badanych firm dostrzega potrzebę stworzenia planu awaryjnego na wypadek negatywnego rozwoju sytuacji. To najważniejsze wnioski z 6. edycji _ Deloitte CFO Survey 2014 H1 _, przeprowadzonego wśród przedstawicieli dużych firm w Polsce.

_ - Badanie robiliśmy na przełomie czerwca i lipca, czyli w przeddzień katastrofy Malaysia Airlines i na tamten czas dyrektorzy finansowi byli bardzo pozytywnie nastawieni na to, co będzie w przyszłości _ - powiedział partner w dziale konsultingu Deloitte Krzysztof Pniewski.

Ponad połowa respondentów wskazało, że wzrost PKB w 2014 r. przekroczy w Polsce 2,6 proc. (widełki pomiędzy 2,5-3,5 proc.) Jednocześnie 70 proc. oceniało poziom niepewności gospodarczej jako standardowy. _ Na te prognozy, bardzo pozytywne, nie wpływały negatywnie wydarzenia na Ukrainie _ - podkreślił Pniewski.

To jednak - zdaniem ekspertów Deloitte - może się zmienić po katastrofie samolotu Malaysia Airlines i wzajemnym zaostrzeniu sankcji pomiędzy Unią Europejską a Rosją. Jeszcze przed tymi wydarzeniami dwie trzecie badanych firm dostrzegało potrzebę stworzenia planu awaryjnego na wypadek negatywnego rozwoju sytuacji na Ukrainie.

_ - Można się spodziewać, że część z tego negatywnego scenariusza już jest realizowana i wiele firm się do tego przygotowuje _ - ocenił Pniewski. Jak dodał również w priorytetach firm widać spadek zainteresowania rynkami poza Polską. Głównym priorytetem zarządzających jest wzrost przychodów na rynkach, na których operują. W badaniu spadł też priorytet wchodzenia na nowe rynki (z 58 do 44 proc.).

_ - Przed katastrofą, przed wprowadzeniem ostatnich sankcji, prognozy były bardzo dobre - ponad 2,5 proc. (wzrostu PKB) nieduża cześć dyrektorów finansowych prognozowała wzrost ponad 3,5 proc. Należy się spodziewać, że (ostatnie wydarzenia) znajdą odzwierciedlenie w obniżeniu tej prognozy w najbliższym półroczu _ - ocenił partner w Deloitte konsulting.

Blisko 90 proc. dyrektorów finansowych oceniało, że w najbliższej przyszłości perspektywy finansowe ich przedsiębiorstw będą takie same lub lepsze, a 51 proc. uważało, że sytuacja ich firm poprawi się w porównaniu do sytuacji sprzed sześciu miesięcy.

Wśród priorytetów polskich dyrektorów znacząco wzrósł apetyt na ryzyko (gotowość do jego podjęcia zadeklarowało 63 proc. ankietowanych, a poprzednio 39 proc.)i znaczenie inwestycji (52 proc. badanych). Nadal jako na kluczowy wskazują oni nacisk na poprawę działalności operacyjnej oraz obniżenie kosztów bezpośrednich.

Najważniejszym ryzykiem dostrzeganym przez badanych była presja cenowa. W obecnym badaniu wskazuje na nią 26 proc., a ostatnio 34 proc. kierujących firmami. _ Brak sprzedaży, trudności z finansowaniem jakiegokolwiek eksportu na wschód mogą spowodować większą presję cenową na tutejszym rynku i będzie to miało wpływ na potencjalny wzrost PKB _ - ocenił Pniewski.

Wśród dyrektorów finansowych rośnie także obawa przed wzrostem kosztów działalności. Pół roku temu wskazywało na nią 3 proc. badanych, obecnie 18 proc.

Zdaniem badanych rosną też trudności ze znalezieniem specjalistów posiadających wymagane kwalifikacje (z 31 proc. rok temu do 41 proc. obecnie). Wśród poszukiwanych finansistów największy deficyt widoczny jest na poziomie specjalistów średniego (53 proc.) i wyższego szczebla (20 proc.). Największe trudności ze znalezieniem ekspertów występują w obszarze kontrolingu oraz systemów IT w finansach.

Badanie _ Deloitte CFO Survey _ objęło swoim zasięgiem największe polskie firmy. Wyniki są podsumowaniem badania opinii dyrektorów finansowych (CFO). Ankietę przeprowadzono w okresie czerwiec - lipiec br. W badaniu wzięło udział 40 dyrektorów.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)