Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kryzys w Polsce potrwa jeszcze rok. Co najmniej

0
Podziel się:

Polska gospodarka wyjdzie na prostą najwcześniej na początku 2010 roku - wynika z ankiety Money.pl.

Kryzys w Polsce potrwa jeszcze rok. Co najmniej
(Arsenik/iStockphoto)

Pierwsze oznaki końca kryzysu pojawią się w USA jesienią 2009 roku. Ale w Polsce poczekamy dłużej. Co najmniej do początku 2010 roku - tak wynika z ankiety przeprowadzonej** wśród ekonomistów **przez Money.pl.

Wszyscy zdają sobie pytanie: Kiedy skończy się kryzys? Minister finansów Jacek Rostowski stwierdził ostatnio, że kryzys w Europie Zachodniej może potrwać nawet od 5 do 7 lat. Czy faktycznie grozi nam tak długotrwała recesja? Money.pl postanowił zapytać o to analityków finansowych.

Czarny scenariusz Polsce nie grozi?

Większość ekonomistów nie podziela pesymizmu szefa resortu finansów. Przewidują oni co prawda, że w 2009 roku sytuacja polskiej gospodarki - która coraz mocniej odczuwa skutki zawirowań w światowej gospodarce - będzie dużo cięższa niż w roku ubiegłym (patrz ramka niżej). Ale wyraźne symptomy poprawy pojawią się już w 2010 roku.

| PRZED NAMI TRUDNY ROK. POLSKA ZWALNIA CORAZ WYRAŹNIEJ |
| --- |
| Eksperci są zgodni. Choć recesji raczej nie będzie, to rok 2009 nie będzie dobry dla naszej gospodarki. Co prawda jeszcze w ostatnich trzech miesiącach 2008 roku wzrost gospodarczy wyniósł 2,9 proc., a w skali całego roku 4,8 procent, to jednak nie ma co marzyć, aby taki wynik powtórzyć w 2009 roku (choć jeszcze w połowie 2008 roku ministerstwo finansów zakładało przy konstruowaniu budżetu taki poziom wzrostu PKB). Co więcej, dla znakomitej większości ekonomistów - jak również chyba także dla samego rządu - nieosiągalny jest wzrost PKB na poziomie 3,7 proc. zapisany w budżecie na 2009 rok. Coraz częściej się zakłada, że polska gospodarka będzie się rozwijać w tempie co najwyżej 1,7 procent. To jednak i tak optymistyczny scenariusz w porównaniu do prognoz zagranicznych instytucji finansowych. Według francuskiego banku Paribas w 2009 roku wzrost gospodarczy w Polsce wyniesie jedynie 0,4 proc. Eksperci z JP Morgan idą jeszcze dalej i zakładają, że w tym roku polska gospodarka zanotuje zerowy wzrost PKB. Jeszcze bardziej pesymistyczny wariant zakładają analitycy Saxo Bank, których zdaniem w tym roku nasza gospodarka skurczy się o 0,5 procent. Zdaniem Alfreda Adamca, głównego ekonomisty Noble Banku w II i III kw. 2009 roku grozi nam ujemny przyrost PKB. - _ Szczególnie tyczy się to II kw. Rok wcześniej w tym okresie zanotowaliśmy bowiem
wysokie tempo wzrostu na poziomie ponad 6 proc. i w obecnej sytuacji zwiększenie PKB w stosunku do roku ubiegłego będzie niezwykle trudne _ - szacuje Adamiec.

źródło: Money.pl * - wzrost PKB zapisany w ustawie budżetowej * - prognoza wzrostu PKB, do której skłania się rząd ** - najbardziej pesymistyczna prognoza wzrostu PKB Saxo Banku |

Najwięksi optymiści spodziewają się, że polska gospodarka zacznie przyspieszać już w tym roku. Ale także z ich wypowiedzi wynika, że zdecydowanie lepszy powinien być rok przyszyły.

- _ Pierwsze sygnały poprawy pojawią się wśród polskich firm eksportujących w drugiej połowie tego roku. Bardziej widocznej poprawy oczekiwałbym dopiero w I kwartale 2010 _ - szacuje Arkadiusz Krześniak z DB Polska.

Podobnie uważa Aleksandra Świątkowska z PKO BP, która prognozuje, że _ jeżeli nie nastąpi pogorszenie sytuacji w USA oraz w krajach strefy euro, to pod koniec 2009 roku ulgę zaczną odczuwać polskie firmy eksportowe, a cała gospodarka w kolejnym roku _.

Poprawy w 2010 roku oczekuje także Piotr Bielski z BZWBK, którego zdaniem _ Polska ma szansę na niewielką poprawę już w przyszłym roku. 2009 rok będzie jednak nadal bardzo słaby, a odbicie w górę będzie bardzo powolne _.

Nie wszyscy są jednak tak dobrej myśli. Bardziej pesymistycznie przyszłość polskiej gospodarki widzą Adam Antoniak z Bank BPH oraz Janusz Jankowiak z Polskiej Rady Biznesu. Według pierwszego rok bieżący będzie bardzo słaby dla rodzimej gospodarki, choć zacznie się budzić powoli eksport. - _ Przeciętny obywatel odczuje dopiero poprawę pod koniec 2010 roku _ - twierdzi ekonomista z Bank BPH.

Jeszcze dalej w swoich prognozach posuwa się Janusz Jankowiak, który uważa, że kryzys finansowy może potrwać nawet do III kwartału 2011 roku, zaś w sferze realnej nawet do połowy 2013 roku.

Raport Money.pl
*Polska może mieć pecha. Czarne prognozy na piątek trzynastego * PKB zamiast rosnąć, będzie maleć o pół procent, za euro płacić będziemy 6 zł, przybędzie 300 tys. nowych bezrobotnych - to najczarniejsze prognozy dla polskiej gospodarki w 2009 roku. zobacz raport Money.pl

USA pierwsze weszły i pierwsze wyjdą z kryzysu

Wszyscy ankietowani przez *Money.pl *ekonomiści przewidują, że zanim nastąpi poprawa sytuacji w Polsce z recesji wyjdzie gospodarka amerykańska. Ich zdaniem nastąpi to już pod koniec tego lub na początku przyszłego roku.

| RECESJA STRASZY ZA OCEANEM. W EUROPIE JUŻ TEŻ |
| --- |
| Póki co gospodarka amerykańska jest w recesji - w III kw. 2008 roku skurczyła się o 0,3 proc., zaś w IV aż o 3,8 procent. W nie lepszej sytuacji są największe gospodarki unijne - niemiecka, francuska i brytyjska. |

Co może pomóc Stanom? Zdaniem ekonomistów m.in. pakiet stymulacyjny przyjęty właśnie przez Kongres. - _ Najszybciej z kryzysu zakładając, że plan Obamy rzeczywiście zostanie wdrożony powinny wyjść USA, choć nie będzie to oznaczało znaczących wzrostów. Oczekujemy, że pod koniec roku pojawią się pierwsze oznaki poprawy _ - prognozuje Piotr Bielski z BZWBK.

Od powodzenia działań podejmowanych przez FED oraz rząd amerykański powrót tamtejszej gospodarki na ścieżkę wzrostu uzależnia także Aleksandra Świątkowska z PKO BP

- _ Jeżeli te działania okażą się skuteczne, to poprawa już w II połowie tego roku lub pod koniec jest całkiem realna _ - podkreśla ekonomistka.

Także Mateusz Szczurek z ING Bank Śląski oraz Arkadiusz Krześanik z DB oczekują, że już w III kwartale z amerykańskie gospodarki zaczną napływać lepsze dane.

Natomiast według Adama Antoniaka istotne znaczenie gospodarki w USA będzie miało to, czy rynek nieruchomości w Stanach Zjednoczonych będzie nadal miał tak poważne problemy jak teraz.

- _ Jeżeli się sytuacja w tym segmencie ustabilizuje wtedy można oczekiwać poprawy w innych działach gospodarki. Po danych makroekonomicznych będzie widać czy rozpoczyna się tam ożywienie. Spodziewam się, że to będzie już początek nowego roku _ - szacuje Antoniak.

Kiedy nastąpi ożywienie gospodarcze w Polsce, USA i Strefie Euro
Nazwisko, instytucja Polska USA Strefa Euro
Piotr Bielski, BZ WBK II-III kw. 2010 IV kw. 2009 I-II kw. 2010
Grzegorz Maliszewski, Millennium Bank I kw. 2010 IV KW. 2009 I KW. 2010
Aleksandra Świątkowska, PKO BP I kw. 2010 III kw. 2009 przełom 2009/2010
Adam Antoniak, Bank BPH IV kw. 2010 II-III kw. 2010 I kw. 2010
Arkadiusz Krześniak, Deutsche Bank Polska I kw. 2010 III kw. 2009 IV kw. 2009
Janusz Jankowiak, Polska Rada Biznesu III kw. 2011 I kw.2011 I kw. 2011
Ryszard Petru IV kw. 2010 II kw. 2010 III kw. 2010
Alfred Adamiec, Noble Bank II kw. 2010 IV kw. 2009 II kw. 2011
Marta Petka, Raiffeisen Bank I kw. 2010 IV kw. 2009 IV kw. 2009
Mateusz Szczurek, ING Bank IV kw. 2010 III kw. 2009 I kw. 2010

źródło: Money.pl

*Strefa Euro największą niewiadomą *
Ekonomiści nie są natomiast zgodni, kiedy zaczną wychodzić z kryzysu gospodarki krajów strefy euro. Grzegorz Maliszewski z Millennium Bank uważa, że nastąpi to zaraz po tym, gdy z problemami uporają się Amerykanie.

Podobnego zdania jest Arkadiusz Krześniak z DB Polska, który prognozuje, że strefa euro powinna wyjść z technicznej recesji - tak jak amerykańska - w III kwartale 2009 roku.

- _ Jednak odczuwalna poprawa nastrojów wśród obywateli nastąpi znacznie później, gdyż na razie wciąż rośnie bezrobocie. Spodziewamy się jednak, że w przyszłym roku PKB wyniesie w eurolandzie około 1 proc. _ - twierdzi Krześniak.

Odmienny pogląd wyraża natomiast Alfred Adamiec, który twierdzi, że recesja w strefie euro potrwa aż do II kwartału 2011 roku, czyli o rok dłużej niż w Polsce. Według niego w Polska szybciej poradzi sobie z kryzysem ponieważ jest _ krajem na dorobku, gdzie ludziom bardziej się chce pracować _.

- _ Społeczeństwa starej unii są przyzwyczajone do wysokiego standardu życia, wypracowanego przez dziesięciolecia. Ponadto do Polski napływają pieniądze unijne na inwestycje infrastrukturalne, które w dużej mierze zostały już w krajach UE zrealizowane. Nie bez znaczenia jest też fakt, że nasz system bankowy jest w o wiele lepszej kondycji niż w większości krajów UE _ - podkreśla Adamiec.

Jak długo będzie trwał kryzys?

PODYSKUTUJ O TYM NA FORUM.

kryzys
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)