Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|
aktualizacja

Rynek pracy. PIE: szykuje się słabszy początek roku

14
Podziel się:

Styczniowe dane GUS w niewielkim stopniu oddają faktyczne zmiany na rynku pracy. Spodziewamy się pogorszenia warunków obecnie i w kolejnych miesiącach - ocenił w poniedziałek Polski Instytut Ekonomiczny. Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w styczniu 2023 r. wyniosło 6883,96 zł brutto i wzrosło o 13,5 proc. rok do roku.

Rynek pracy. PIE: szykuje się słabszy początek roku
Spodziewamy się lekkiego pogorszenia warunków pracy obecnie i w kolejnych miesiącach - oceniło PIE (East News, ZOFIA BAZAK)

Główny Urząd Statystyczny podał w poniedziałek, że przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w styczniu 2023 r. wyniosło 6883,96 zł, co oznacza wzrost o 13,5 proc. rdr. Zatrudnienie w tym sektorze rdr wzrosło o 1,1 proc.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: 60 tys. Ukraińców wróciło walczyć z Rosją. Jak zniesie to polski rynek pracy?

Słaba aktywność gospodarcza oznacza mniejszą skalę podwyżek wynagrodzeń (...) Dane GUS wskazują, że wynagrodzenia rosły w tempie 13,5 proc. To między innymi efekt wysokiej podwyżki wynagrodzenia minimalnego - przekazało w komentarzu PIE. Jak dodano, kolejne miesiące powinny przynieść słabsze wyniki.

Styczniowe dane GUS w niewielkim stopniu oddają faktyczne zmiany na rynku pracy. Spodziewamy się lekkiego pogorszenia warunków obecnie i w kolejnych miesiącach - oceniło PIE.

Jak wskazało PIE, zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło w styczniu o 25 tys. etatów.

Duże zmiany wynikają bezpośrednio z procedur statystycznych stosowanych przez GUS corocznie w styczniu – w tym miesiącu urząd aktualizuje listę ankietowanych firm. Faktyczna aktywność słabła - szacunki stopy bezrobocia Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej wskazują, że liczba rejestrujących się bezrobotnych była większa niż w ubiegłych latach - podało PIE.

Szanse na lepsze zatrudnienie i pensje maleją

Według PIE, kondycja rynku pracy pozostaje stabilna. Badania ankietowe Randstad wskazują, że utraty pracy mocno obawia się około 9 proc. pracowników. Dla porów nania w trakcie pandemii było to 16 proc.

Główną konsekwencją spowolnienia są mniejsze szanse na znalezienie lepszego zatrudnienia – odsetek osób deklarujących szanse na uzyskanie bardziej atrakcyjnej oferty spadł w ciągu roku z 68 do 63 proc. - to najsłabsze wyniki od 2014 roku - zauważyło PIE.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(14)
bobek
rok temu
No i co.Pensje podążają za inflacją.?A emerytury?
Real
rok temu
Winni są pracownicy godząc się na tak niskie zarobki !!! TAK TAK PRACPOWNICY jesteście FRAJERAMI i dobrowolnie wykorzystywani no i nie możecie mieć pretensji do szefa skoro sami się godzicie na nędzne grosze.
Aswer
rok temu
Zarabiam od 9600 do 10400 zl. miesiecznie. Zgadbijcie jaki zawód wykonuje
w odp do odpo...
rok temu
Wy pracodawcy, wasz dostatek i wszystkie majątki co posiadacie to w największej mierze dzięki pracownikom. Każdy z waszych pracowników ma w nich swój ogromny udział !!! Należałoby wykazywać wdzięczność i szacunek dla tych ludzi i dla "Tego tam na Górze".Trzeba było wyłącznie wam samym harować "lepszą przykładną" pracą.
ZK590
rok temu
wzrost o 13,5% to urzędowa podwyżka najniższego wynagrodzenia i podwyżki dla biednych górników.