Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PBE
|

Rzeczkowska: pozyskanie KPO jest naglące. Polska największym beneficjentem w UE od lat

51
Podziel się:

Od 2004 r., gdy weszliśmy do UE, "nasz bilans w rozliczeniach z UE jest dodatni" - podkreśla minister finansów Magdalena Rzeczkowska. Dzięki obecności w UE zyskaliśmy miliardy euro, a teraz "naglące" jest pozyskanie KPO - twierdzi minister na łamach "Dziennika Gazety Prawnej".

Rzeczkowska: pozyskanie KPO jest naglące. Polska największym beneficjentem w UE od lat
Magdalena Rzeczkowska: KPO to szansa dla Polski (EAST_NEWS, Andrzej Iwanczuk/REPORTER)

Pozyskane środki pozwolą państwom członkowskim budować nowoczesną i odporną na kryzysy gospodarkę - twierdzi minister finansów Magdalena Rzeczkowska w artykule opublikowanym w "Dzienniku Gazecie Prawnej".

W opinii minister pozyskanie pieniędzy z KPO w czasie wojny w Ukrainie i geopolitycznej niepewności ma pozwolić na zbudowanie gospodarki odpornej na kryzysy i staje się to "tym bardziej naglące".

Polska zyskuje w UE

Rzeczkowska zaznacza, że "Polska od lat jest największym beneficjentem budżetu UE. W 2021 r. otrzymaliśmy z niego 18,6 mld euro, na koniec października br. 12,3 mld euro. Liczby mówią same za siebie".

Minister dodaje, że w większości pozyskane fundusze są bezzwrotne i odbiorcy końcowi za nie nie płacą. W 2021 r. Polska do budżetu UE wpłaciła 7,1 mld euro, a w tym roku będzie to 7,5 mld euro. To oznacza, że Polska znacznie więcej zyskuje, niż daje.

"Łącznie wpłacamy do budżetu UE nieco ponad 5 proc. wydatków budżetu państwa" - podkreśla Rzeczkowska.

Od 2004 r., gdy weszliśmy do UE, "nasz bilans w rozliczeniach z UE jest dodatni". Polska "otrzymała trzy razy tyle środków, ile wpłaciła". Dlatego na koniec października bilans wyniósł 150 mld euro. Łącznie otrzymaliśmy 226 mld euro, a nasze składki wyniosły 70 mld euro.

"Nic nie stoi na przeszkodzie, aby Polska była też liderem zmian gospodarczych wynikających z wykorzystania środków z programów odbudowy" - zapowiada polityk.

Ponadto otrzymaliśmy 27,5 mld euro w ramach Instrumentu na rzecz Odbudowy i Zwiększenia Odporności w ramach odbudowie po pandemii COVID-19. W ramach programu możemy skorzystać z pożyczek w wysokości 34 mld euro oraz dotacji wynoszących 22,5 mld euro.

Unijny budżet

Rzeczkowska przypomina, że cztery lata temu dyskutowano nad finansowaniem budżetu wspólnoty. Rozmawiano o handlu emisjami ETS, podatku od przedsiębiorstw (CCCTB) i opłatami od plastiku.

Jak zaznacza szefowa resortu "Polska zablokowała niezwykle niekorzystną propozycję zasobu własnego opartego na ETS", ale w takiej sytuacji Polska musiała zgodzić się na podatek od plastiku. Wynosi on 0,80 euro od 1 kg nieprzetworzonych opakowań. Ta kwota zawiera już rabat, który przyznano Polsce jako mniej zamożnemu krajowi UE.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(51)
logiczny
rok temu
Nie liczmy na to ,że Eskimosi będą mieli litość dla Polaków, gdy idzie o 🌈 kasę z 🇩🇪 !☝️
logiczny
rok temu
Warto się zainteresować jakie za tą 🌈 kasą stoją nowe podatki,obowiązki i zbycie narodowych proregatyw i zamiana na te 🇩🇪☝️
Rod
rok temu
Politycy wiedza że idzie pandemia bo inwestują w akcje Biomed Lublin, wojny nie będzie nie dajcie się tym razem wystraszyć !
Wyborca
rok temu
Jeszcze niedawno mieliśmy pieniędzy tyle, że mogliśmy pożyczać innym (glapiński) i kto zajumal te góry pieniędzy?
Wrrrrr 🤬
rok temu
Ta nagląca potrzeba nosi nazwę "kasy na wyborcze kiełbasy".
...
Następna strona