Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MŁU
|
aktualizacja

Stopy procentowe w USA. Jest kluczowa decyzja

6
Podziel się:

Stopy procentowe zostają na niezmienionym poziomie 5,25 proc. – zdecydował amerykański FOMC. Decyzja została podjęta jednogłośnie i jest zgodna z tym, czego spodziewał się w czerwcu rynek.

Stopy procentowe w USA. Jest kluczowa decyzja
Szef Fedu Jerome Powell (Licencjodawca, Al Drago)

Po opublikowanych we wtorek danych o majowej inflacji w USA, praktycznie wszyscy eksperci byli przekonani, że FOMC w czerwcu podejmie decyzję o pauzie w cyklu podwyżek.

Może sensowne byłoby, gdyby stopy nadal rosły, ale w bardziej umiarkowanym tempie. Jeszcze jedno chcę podkreślić, a mianowicie, że decyzja podjęta dzisiaj przez komisję dotyczyła tylko tego spotkania. Nie podjęliśmy żadnej decyzji co do tego, co stanie się na następnym spotkaniu – stwierdza prezes Fedu Jerome Powell.

W pierwszej połowie 2023 r. na giełdach chciwość pokonała strach

Stopy procentowe w USA zaczęły iść w górę w marcu 2022 r. z powodu tempa wzrostu cen wymykającemu się celowi inflacyjnemu (w USA jest to 2 proc.).

W czerwcu 2022 r. inflacja przekroczyła na moment niewidziany w USA od 40 lat poziom 9 proc., a rynki finansowe na całym świecie przez cały 2022 r. przeżywały ciężkie chwile, gdy analitycy z niepokojem obserwowali podwyżki stóp w USA, które zwykle nie idą w parze ze wzrostami wyceny aktywów.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Rekordowa inflacja na Węgrzech. Ostrzeżenie dla Polski? Członek RPP o danych: sam jestem zaskoczony

Początek 2023 r. to już była inna historia, gdy S&P 500Nasdaq znacznie zyskiwały mimo perturbacji związanych z wysokim poziomem rentowności amerykańskich obligacji, które w marcu stały się katalizatorem dla kryzysu bankowego.

Za wzrosty indeksów odpowiadały przede wszystkim spółki z branży technologicznej, które też najbardziej w 2022 r. traciły na swoich giełdowych wycenach. Giełdowy entuzjazm w powszechnie dominującej opinii stymulowały głównie dwa trendy:

Co będzie dalej? Czy jest to koniec wysokich rentowności i mocnego dolara? Jak zachowa się amerykański rynek akcji, który sukcesywnie od jesieni zeszłego roku zyskuje na wartości? Tego typu pytania zadają sobie obecnie giełdowi gracze.

Jak podkreśla w swoim środowym komentarzu Michał Stajniak, analityk domu maklerskiego XTB, choć rynek ma nadzieje na koniec cyklu zacieśniania, to nie można wykluczyć powrotu do podwyżek w późniejszym terminie.

Rynek prognozuje nadchodzące obniżki, ale sytuacja jest dynamiczna

"Mediana projekcji pokazuje na przyszły rok 5,25 proc., co sugerowałoby nawet 100 punktów bazowych obniżki w perspektywie najbliższego roku" – zauważa ekspert. Rynek widzi teraz stopy w przyszłym roku poniżej 4 proc., choć – jak podkreśla Stajniak – podczas poprzedniego posiedzenia oczekiwał stóp procentowych nawet poniżej 3 proc. Sytuacja jest wobec tego bardzo dynamiczna.

W ocenie Stajniaka, jeśli Fed byłby wyraźnie gołębi, nie można wykluczyć próby podejścia amerykańskiej giełdy do historycznych szczytów jeszcze w tym roku, choć – jak podkreśla – w przypadku S&P 500 brakuje do nich ok. 10 proc., a dla Nasdaq 100 – ponad 12 proc.

Z drugiej strony należy pamiętać o tym, że inflacja mogła nie powiedzieć jeszcze ostatniego słowa – podkreśla ekspert.

Inflacja w USA spadła do 4,0 proc. oraz 5,3 proc. dla inflacji bazowej (z wyłączeniem cen energii i żywności), natomiast na koniec roku w jego ocenie nie można wykluczyć odbicia. Podobna sytuacja nastąpiła już w Kanadzie i Australii, co skłoniło tamtejsze banki centralne do powrotu do podwyżek po pauzie. Czy tak będzie również w przypadku Fedu? Na ten moment eksperci są raczej zgodni, że kolejne miesiące powinny przynosić dalsze spadki presji cenowej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(6)
zbych
11 miesięcy temu
czyli, to co tam zrobią, będzie i u nas. Choćby skały spały
Paweł
11 miesięcy temu
Roczny wzrost cen nieruchomości powinien być wliczany do wskaźnika inflacji.
Cybuk
11 miesięcy temu
Nic nowego, jak nie wiemy o co chodzi,to wiemy o co chodzi .wszystko padnie przez tych "@meryk@ńskich dobrodziej8w
victor
11 miesięcy temu
Czyli USA ma sie…dobrze, miedzynarodowka bolszewicka nie ma szans.
victot
11 miesięcy temu
…republikanin (kobieta) powiedziala ze Amerykanie maja bron i musicie przejsc po nas* tyczy demokratow (upolitycznionego FBI, wymiaru sprawiedliwosci, szkolnicywa) *po naszych trupach.