Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Afera Luxleaks. Bruksela bierze na celownik oszustów podatkowych

0
Podziel się:

Zacznie się od kontroli ulg podatkowych, udzielanych przez państwa Unii, oraz badania ich zgodności z unijnym prawem.

Afera Luxleaks. Bruksela bierze na celownik oszustów podatkowych
(PAP/EPA)

Parlament Europejski będzie walczył z oszustwami podatkowymi. Powołał komisję, która zbada, czy kraje Unii nie ułatwiają obywatelom unikania należnych opłat. Decyzja jest efektem ujawnienia afery w Luksemburgu. Po wybuchu afery Luxleaks, która ujawniła , że problem dotyczy ponad 300 firm, Bruksela postanowiła przyjrzeć się bliżej tym procederom w całej Unii.

Tamtejsze prawo umożliwiało koncernom płacenie drastycznie zaniżonych podatków. Stosując podobne metody firmy unikały opodatkowania w państwach, w których działały, co narażało te kraje na milionowe straty.

Afera dotknęła też szefa Komisji Europejskiej i byłego premiera Luksemburga Jean-Claude'a Junckera. Polityk tłumaczył, iż działał w ramach obowiązującego prawa, choć sam jest przeciwny takim praktykom.

Nadzwyczajna komisja, w której zasiądzie 45 posłów, będzie pracowała co najmniej przez sześć miesięcy. Kandydatem na przewodniczącego jest francuski chadek Alain Lamassoure. Zadaniem tego gremium będzie kontrola ulg podatkowych, udzielanych przez państwa członkowskie, oraz zbadanie ich zgodności z unijnym prawem.

Zdaniem posła Janusza Lewandowskiego dobrze się stało, że komisja zajmie się nie tylko Luksemburgiem, ale wszystkimi państwami, stosującymi nieprzejrzyste praktyki finansowe. Efekty działania komisji powinny być dla Polski korzystne - uważa Janusz Lewandowski.

Komisja Europejska poprosiła wszystkie 28 krajów członkowskich o przedstawienie informacji na temat układów podatkowych. Bruksela chce sprawdzić, które unijne stolice umożliwiają przedsiębiorstwom płacenie niższych podatków.

Po wybuchu afery Luxleaks, która ujawniła , że problem dotyczy ponad 300 firm w samym Luksemburgu, Bruksela postanowiła przyjrzeć się bliżej tym procederom w całej Unii.

Jak wyjaśnił rzecznik Komisji Ricardo Cardoso, Bruksela oczekuje informacji w dwóch głównych kwestiach: _ Przede wszystkim, czy w danym kraju układy podatkowe są stosowane, oraz - jeśli tak - to prosimy o szczegóły dotyczące poszczególnych firm. Komisja postanowiła rozszerzyć skalę próśb o tego typu informacje, by przedstawić pełen obraz sytuacji i pomóc Unii Europejskiej zidentyfikować, gdzie zasady konkurencji na jednolitym rynku mogą być wypaczone przez selektywne korzyści podatkowe _

W czerwcu tego roku Bruksela otworzyła formalne postępowanie dotyczące układów podatkowych z udziałem trzech firm: Apple w Irlandii, Starbucksa w Holandii oraz Fiat Finance&Trade w Luksemburgu. Po wybuchu afery Luxleaks, Bruksela nie zdecydowała jeszcze czy otworzy kolejne postępowania.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/156/m301468.jpg ) ] (http://nauka.money.pl/artykul/wielkie-granty-z-unii-dla-polskich-naukowcow,53,0,1704757.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Oni dostaną wielkie pieniądze na badania Wśród pozytywnie ocenionych przez Komisję Europejską pomysłów, znalazły się projekty z udziałem naukowców z Warszawy, Łodzi i Wrocławia.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/231/m321255.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/bruksela-wyda-700-mld-euro-na-transport,4,0,1694212.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Bruksela wyda 700 mld euro na transport Komisja Europejska ma już analizy na temat stanu zaawansowania budowy dziewięciu głównych korytarzy transeuropejskiej sieci transportowej.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)