Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Grecka tragedia nadal trwa. Tusk liczy jednak na pozytywne zakończenie

0
Podziel się:

- Ostatnie godziny były krytyczne, ale mam dobre przeczucie, że w przeciwieństwie do tragedii Sofoklesa, ta grecka historia będzie miała dobre zakończenie - powiedział Tusk

Grecka tragedia nadal trwa. Tusk liczy jednak na pozytywne zakończenie
(European Council)

Cały czas nie ma porozumienia w sprawie Grecji. Obecnie negocjacje prowadzą ministrowie finansów strefy euro. Chcą oni konkretnych reform, a w zamian dają kolejną pożyczkę sięgającą 7 mld euro.

Przed 17 eurogrupa skończyła obrady, ale bez porozumienia w sprawie wygasającego 30 czerwca pakietu pomocowego dla zagrożonej bankructwem Grecji.

- Ministrowie finansów spotkają się później, ale już nie w czwartek - poinformował minister finansów Finlandii Alexander Stubb.

- To tyle na dziś. Instytucje i Grecja będą kontynuować pracę - napisał na profilu na Twitterze. Z nieoficjalnych informacji wynika, ze kolejne spotkanie eurogrupy odbędzie się w sobotę.

Grecki kryzys może mieć dobre zakończenie - mówił wcześniej przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk przed czwartkowym szczytem UE.

- Ostatnie godziny były krytyczne, ale mam dobre przeczucie, że w przeciwieństwie do tragedii Sofoklesa, ta grecka historia będzie miała dobre zakończenie - powiedział Tusk. Dodał, że prace trwają i potrzeba jeszcze "wielu godzin" rozmów.

Wcześniej, na spotkanie ministerialne przedstawiciele kredytodawców przygotowali swoją propozycję dla Grecji. To dokument autorstwa ekspertów Międzynarodowego Funduszu Walutowego, Europejskiego Banku Centralnego i Komisji Europejskiej. Ateny jednak na razie go nie zaakceptowały i przygotowały swój plan reform i oszczędności, co przyznał szef eurogrupy. Jeroen Dijsselbloem dodał, że ministrowie wysłuchają greckiego kolegi, który będzie musiał odpowiedzieć na pytanie - czy zgadza się na propozycję wierzycieli, czy też nie.

Grecja nie chce się zgodzić na zmiany w systemie emerytalnym i na szybsze podnoszenie wieku emerytalnego. Rozbieżności dotyczą też podatków. Ateny stawiają z kolei żądania nie do zaakceptowania przez kredytodawców - dotyczące umorzenia części długu. Niemiecki minister finansów Wolfgang Schauble przyznał, że nie ma postępu w rozmowach i że wciąż pozostają duże różnice.

Tradycyjnie, najbardziej optymistyczny był wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Pierre Moscovici. Według niego w wielu punktach obie strony się zgadzają, i potrzeba woli politycznej do pełnego porozumienia. Rozbieżności jednak komplikują spotkanie ministrów finansów strefy euro. Jeśli nie uda im się osiągnąć porozumienia, szczyt przywódców strefy euro jest nieunikniony.

Nierozwiązana grecka sprawa doprowadziła do zmiany programu unijnego szczytu, który dziś popołudniu rozpoczyna się w Brukseli. Z nieoficjalnych informacji wynika, że stan negocjacji z Grecją będzie omówiony wieczorem, podczas kolacji z udziałem przywódców 28 krajów. Liderzy mają naciskać na greckiego premiera, by zaakceptował propozycję wierzycieli.

To scenariusz, którego chciał uniknąć szef Rady Europejskiej Donald Tusk. Planował, że unijni liderzy skupią się przede wszystkim na innej sprawie, ale też wzbudzającej emocje - przyjmowaniu uchodźców przez kraje członkowskie.

Czytaj więcej w Money.pl
Grecja liczy na jeszcze jedną szansę - Szczyt przywódców państw strefy euro to krok w stronę porozumienia. Ci, którzy zakładają kryzysowe scenariusze, są w błędzie - mówi premier Grecji.
Grecja nie spłaci już kolejnej raty kredytu Grecki minister finansów ocenił jednak, że ewentualne opuszczenie strefy euro przez Grecję byłoby "katastrofą".
Przełom w rozmowach z Grecją? Ministrowie finansów państw strefy euro negocjują pomoc finansową dla Aten. Osiągnięto postępy w kilku ważnych kwestiach.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)