Na skróty
Money.plGospodarkaUnia EuropejskaWiadomościKryzys w Grecji. Trojka: Grecka gospodarka skurczy się o 5 proc.
2012-10-03 20:20

Kryzys w Grecji. Trojka: Grecka gospodarka skurczy się o 5 proc.

Kryzys w Grecji.  Trojka: Grecka gospodarka skurczy się o 5 proc.
[fot: AP/Fotolink/East News]

Według przedstawiciela greckiego ministerstwa finansów eksperci trojki (Komisji Europejskiej, EBC i MFW) spodziewają się, że grecka gospodarka skurczy się w przyszłym roku o 5 proc. - bardziej, niż przewiduje to grecki rząd. Projekt budżetu mówi o 3,8 proc.

- Jest spór o scenariusz makroekonomiczny; my przewidujemy recesję bliską 4 proc., a oni (trojka) 5 proc. - powiedział pragnący zachować anonimowość przedstawiciel ministerstwa finansów.

Według niego obie strony nadal starają się znaleźć wspólne stanowisko wobec mających wejść w życie w przyszłym roku środków oszczędnościowych o wartości 2,5 mld euro.

W poniedziałek grecki rząd po rozmowach ministra finansów Jannisa Sturnarasa z inspektorami trojki, czyli Komisji Europejskiej, Europejskiego Banku Centralnego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego, złożył w parlamencie projekt budżetu na 2013 rok. Od opinii trojki zależy przekazanie Grecji kolejnej transzy drugiego pakietu ratunkowego, bez której kraj musiałby zbankrutować.

Projekt budżetu przewiduje, że gospodarka kraju skurczy się w przyszłym roku o 3,8 procent. Będzie to już szósty z kolei rok spadku gospodarczego. Projekt zakłada deficyt budżetowy w wysokości 4,2 proc. PKB; prognoza deficytu na rok bieżący mówi o 6,6 proc. PKB. Dług publiczny Grecji wyniesie w przyszłym roku 346,2 miliarda euro, czyli 179,3 proc. PKB. Bezrobocie wzrośnie do 24,7 proc. z 23,5 proc. w tym roku.

Giełda na żywo

BBI Development zawarł umowę deweloperską dotyczącą projektu Złota 44

BBI Development otrzyma z tego tytułu premię deweloperską.

Giełda na żywo

Rekordy na Wall Street po decyzji w... Japonii

Sprawdź, co się stało na największej giełdzie świata.

Nadwyżka budżetowa po odliczeniu obsługi zadłużenia ma wynieść 1,1 proc.; byłby to pierwszy pozytywny bilans od 2002 roku. Nowe przedsięwzięcia oszczędnościowe mają zostać przegłosowane w parlamencie przed szczytem UE 18-19 października, na którym Grecja ma oficjalnie poprosić o dwa dodatkowe lata na przystosowanie budżetu.

Rząd zadłużonej Grecji przygotowuje plan zmniejszenia wydatków budżetowych o ponad 11,5 mld euro w latach 2013-2014. Od przyjęcia tego planu UE i MFW uzależniają wypłacenie kolejnej transzy pakietu ratunkowego, wynoszącej 31,5 mld euro. W przypadku decyzji odmownej Grecja musiałaby ogłosić niewypłacalność.

Reakcją na plany oszczędnościowe rządu są strajki i demonstracje, organizowane głównie w Atenach, ale także w innych greckich miastach. Związki zawodowe zapowiadają kolejne strajki.

Dziś, jak pisze w wydaniu internetowym dziennik Ekathimerini, kilkudziesięciu rodziców przyprowadziło dzieci do urzędu finansowego w mieście Drama w północnej Grecji i chciało przekazać je urzędnikom w symbolicznym proteście przeciwko likwidacji ulgi podatkowej dla rodzin wielodzietnych.

Czytaj więcej w Money.pl
Dusi ich kryzys. Będą pracować w soboty?
Międzynarodowi kredytodawcy, ratujący Grecję przed bankructwem, zasugerowali temu krajowi wydłużenie tygodnia roboczego do sześciu dni.
Grecy zacisną pasa? MFW chwali postępy
Nowy pakiet ma dać 11,5 mld euro oszczędności. W grę wchodzą obniżki pensji.
Eksperci pojadą do Grecji. Będzie współpraca?
Szef KE wyraził zadowolenie ze sformowania w Atenach gabinetu premiera Antonisa Samarasa, podkreślając, że ten rząd będzie cieszył się poparciem w parlamencie
Tagi:kryzys, recesja, grecja, trojka
Zobacz więcej:Kryzys w Grecji
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl
Najpopularniejsze