Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kryzys we Włoszech. Lekarstwem powrót królestwa?

0
Podziel się:

Najlepszą odpowiedzią na głęboki kryzys polityki we Włoszech, spowodowany przez afery finansowe w partiach i lokalnych władzach w kraju, byłby powrót królestwa.

Kryzys we Włoszech. Lekarstwem powrót królestwa?
(Daveness_98/CC/Flickr)

Najlepszą odpowiedzią na głęboki kryzys polityki we Włoszech, spowodowany przez afery finansowe w partiach i lokalnych władzach w kraju, byłby powrót królestwa - uważają monarchiści, którzy spotkali się na zjeździe założycielskim ruchu w Rzymie.

We Włoszech potrzebny jest król, politykom już nikt nie ufa - taka jest najważniejsza konkluzja sobotnich obrad w Wiecznym Mieście z udziałem zwolenników monarchii, przybyłych z całego Półwyspu Apenińskiego, od Sycylii po Piemont. Dominowali wśród nich ludzie w wieku średnim, ale byli także 18-latkowie i jeden niepełnoletni, pod opieką matki.

Włoscy monarchiści postanowili stworzyć jeden blok, w którym chcą iść do wyborów parlamentarnych w maju , a także samorządowych. Uważają, że jest dla nich miejsce w życiu publicznym w wyjątkowej sytuacji, jaka wytworzyła się w kraju. Na poważny kryzys finansów publicznych, które uzdrawia rząd ekspertów Mario Montiego, nałożył się drastyczny spadek zaufania do polityków po tym, gdy w wielu regionach wybuchły skandale z szastaniem pieniędzmi z budżetu czy ich przywłaszczaniem przez lokalnych działaczy oraz kryminalne afery ich powiązań z mafią.

_ - Dążymy do odnowy kraju, opartej na tradycji, a król mógłby stanowić symbol kontynuacji państwa ponad wszelkimi sporami politycznymi _ - stwierdził przedstawiciel ruchu Franco Ceccarelli. Wyjaśnił, że pierwszym krokiem musi być zjednoczenie kilku mniejszych włoskich stowarzyszeń monarchistycznych i ponowne utworzenie jednej partii o takim profilu, w miejsce podobnego ugrupowania rozwiązanego 40 lat temu z powodu problemów finansowych.

Następnym krokiem ma być stworzenie wspólnego wyborczego programu, w którym na razie znalazły się hasła walki z międzynarodowym kapitałem i z globalizacją oraz punkt najważniejszy- intronizacja króla.

Monarchiści bagatelizują fakt, że na drodze do realizacji tego planu stoi włoska Konstytucja, uchwalona po zniesieniu monarchii w 1946 roku w rezultacie referendum. _ - Najpierw trzeba zmienić ustawę zasadniczą, ale w tym przypadku wystarczy tylko tego chcieć _ - oświadczył Ceccarelli.

Na razie zwolennicy przywrócenia królestwa nie mają nie tylko pełnego programu ani nazwy partii, ale nawet kandydata na króla.

Potomkowie ostatniego króla Włoch Humberta II, który rządził tylko 33 dni do zniesienia monarchii, nie cieszą się zbyt dużą popularnością. Najbardziej znany, głównie z powodu występów w telewizji, jest jego wnuk, 40-letni Emanuele Filiberto, przedstawiający się jako _ książę Piemontu i Wenecji _. Wygrał włoską edycję _ Tańca z gwiazdami _ i brał udział w festiwalu piosenki w San Remo.

Czytaj więcej w Money.pl
Nie stać ich na jedzenie. Kupują smartfony Szeroko zakrojona akcja specjalnych oddziałów karabinierów do walki z oszustwami na rynku spożywczym przyniosła przerażające rezultaty.
"Monti bis" ma im pomóc w zdobyciu władzy Ugrupowania włoskiego centrum postanowiły pójść do wyborów parlamentarnych pod hasłem pozostania premiera Mario Montiego na stanowisku.
Tak źle we Włoszech nie było od 30 lat Prasa komentuje dane o rekordowym spadku konsumpcji w kraju i załamaniu na rynkach motoryzacyjnym i nieruchomości.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)