Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Merkel ostrzega przed skutkami anulowania długu Grecji

0
Podziel się:

- Taka decyzja mogłaby wywołać efekt domina - wyjaśnia Angela Merkel.

Merkel ostrzega przed skutkami anulowania długu Grecji
(ec.europa.eu)

Kanclerz Niemiec jest przeciwna anulowaniu części greckiego zadłużenia. W wywiadzie dla tygodnika Focus ostrzega przed skutkami takiej decyzji. - _ Taka decyzja mogłaby wywołać efekt domina, doprowadzając do niepokoju, którego skutkiem byłby całkowity spadek gotowości prywatnych inwestorów do inwestycji w strefie euro _ - wyjaśniła szefowa niemieckiego rządu.

Odnosząc się do będącego przedmiotem dyskusji w Niemczech ewentualnego trzeciego pakietu pomocy finansowej dla Grecji, Merkel ponownie uniknęła wiążącej odpowiedzi. - _ Kwestią stanu zadłużenia i reform strukturalnych w Grecji __ zajmiemy się ponownie w 2014 roku, tak jak to było wcześniej ustalone _ - powiedziała kanclerz Niemiec. - _ Do tego czasu Grecja ma jeszcze wiele pracy do wykonania, przede wszystkim musi konsekwentnie wdrażać reformy _- dodała.

Były minister gospodarki, czołowy polityk współrządzącej liberalnej partii FDP Rainer Bruederle wezwał niemieckich polityków do zaprzestania szkodliwej dyskusji o anulowaniu greckiego długu. _ - Przedwczesne dyskusje zmniejszają presję na Grecję, by przeprowadziła konieczne reformy _ - wyjaśnił w rozmowie z _ Bild am Sonntag _.

Dyskusję sprowokował minister finansów Niemiec Wolfgang Schaeuble, przyznając, że Grecja będzie potrzebowała trzeciego pakietu pomocowego, co było pierwszą tego rodzaju deklaracją ze strony przedstawiciela rządu w Berlinie. W wypowiedzi dla sobotniego wydania dziennika _ Mannheimer Morgen _ Schaeuble zaznaczył, że rozmiary nowego pakietu będą w porównaniu z dwoma dotychczasowymi _ z pewnością znacznie mniejsze, gdyż Grecja dokonała istotnych postępów _ w reformowaniu swych finansów publicznych.

Jak wyjaśnił, jego wcześniejsza wypowiedź była reakcją na zarzuty, że rząd Merkel ukrywa niewygodną prawdę przed obywatelami. _ - Rząd zawsze mówi to, co w danej chwili wie _ - zapewnił Schaeuble.

Komisarz UE ds. energii Guenther Oettinger przyznał natomiast w wywiadzie dla _ Welt am Sonntag _, że Grecja będzie potrzebowała trzeciego pakietu pomocy finansowej, opiewającego na _ niewielką dwucyfrową liczbę miliardów _ euro

Pakiet ten powinien zostać zużytkowany w latach 2014-2016. Oettinger dopuścił również ewentualność kolejnego anulowania części greckiego zadłużenia, co spowodowałoby dodatkowe obciążenie niemieckich podatników.

_ - Redukcja długów nie jest tematem na najbliższą przyszłość, ale nie można jej raz na zawsze wykluczyć _ - zaznaczył Oettinger, były premier krajowy Badenii -Wirtembergii i członek kierowanej przez kanclerz Niemiec Angelę Merkel CDU.

Merkel deklaruje konsekwentnie od początku dyskusji na ten temat, że w kwestii nowej pomocy dla Aten jest jeszcze za wcześnie na spekulacje o konkretnych liczbach, a redukcja greckiego zadłużenia nie wchodzi w grę. Według opozycji Merkel nie chce ujawnić pełnej prawdy na ten temat przed wyborami do Bundestagu 22 września. Redukcja długów miałaby negatywne skutki dla niemieckich podatników.

W ramach dwóch kredytowych pakietów ratunkowych tworzące tak zwaną trojkę Komisja Europejska, Europejski Bank Centralny i Międzynarodowy Fundusz Walutowy udostępniły Grecji łącznie 237 mld euro.

Czytaj więcej w Money.pl
Merkel ujawnia, co z pomocą dla Grecji - _ Wysokość kolejnego pakietu pomocy finansowej dla Grecji będzie znana dopiero w połowie 2014 roku _ - powiedziała kanclerz.
Grecja będzie potrzebowała więcej pieniędzy? Tak uważają urzędnicy z niemieckiego banku centralnego. Do dzisiaj Grecja otrzymała już 240 miliardów euro.
Grecki rząd wprowadzi przymusowe potrącenia z kont? Grecy boją się realizacji u nich scenariusza cypryjskiego i unikają lokowania pieniędzy w bankach.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)