Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Parlament Europejski chce sam decydować o swojej siedzibie

0
Podziel się:

Obecnie główna siedziba Parlamentu Europejskiego mieści się w Strasburgu. Spotkania komisji parlamentarnych i minisesje odbywają się w Brukseli, a sekretariat generalny PE znajduje się w Luksemburgu.

Parlament Europejski chce sam decydować o swojej siedzibie
(JLogan/public domain, wikimedia commons)

Parlament Europejski przyjął dziś rezolucję wzywającą do takiej zmiany traktatu UE, która dałaby eurodeputowanym prawo do określenia siedziby europarlamentu w jednym miejscu, a nie w trzech, jak jest obecnie.

Rezolucję poparło 483 europosłów, 141 było przeciw, a 34 wstrzymało się od głosu.

Obecnie główna siedziba Parlamentu Europejskiego mieści się w Strasburgu, gdzie raz w miesiącu odbywają się czterodniowe sesje plenarne. Spotkania komisji parlamentarnych i minisesje odbywają się w Brukseli, a sekretariat generalny PE znajduje się w Luksemburgu.

_ Nieustanna comiesięczna migracja między Brukselą a Strasburgiem spotyka się z negatywnym przyjęciem większości obywateli UE i uzyskała symboliczny wymiar, co szkodzi reputacji Unii Europejskiej, szczególnie w czasach poważnych i dotkliwych cięć wydatków w państwach członkowskich, spowodowanych kryzysem finansowym _ - oceniają eurodeputowani w przyjętej rezolucji.

Zobowiązują się do zgłoszenia wniosku o zmianę unijnego traktatu, aby uzyskać kompetencje do decydowania o lokalizacji własnej siedziby oraz o własnej organizacji wewnętrznej; siedziby instytucji unijnych określa obecnie artykuł 341 Traktatu UE.

Według szacunków koszty związane z _ geograficznym rozproszeniem _ europarlamentu, w tym podróżami europosłów i urzędników, wynoszą od 156 do 204 milionów euro rocznie; w tym koszt utrzymywania siedziby w Strasburgu to 103 miliony euro. Całkowity koszt posiadania trzech miejsc pracy to ok. 10 proc. budżetu rocznego PE. Emisje CO2 związane z transportem pomiędzy trzema lokalizacjami szacuje się na 11 tys. do 19 tys. tysięcy ton.

_ Organizacja działania Parlamentu Europejskiego stała się smutnym symbolem marnotrawstwa w UE. Przemieszczanie tysięcy ludzi i środków z miejsca na miejsce jest nie tylko kosztowne, niewydajne i szkodliwe dla środowiska, ale mocno szkodzi też wizerunkowi UE _ - ocenił współautor rezolucji, eurodeputowany niemieckich Zielonych Gerald Haefner.

Zdaniem polskiej eurodeputowanej Lidii Geringer de Oedenberg (SLD) rezolucja nie jest tylko _ pomrukiwaniem europarlamentu _. _ Po raz pierwszy PE zamierza użyć kompetencji, jakie daje mu Traktat Lizboński _ - powiedziała europoseł dziennikarzom. _ Siedziba PE to palący temat w czasie kryzysu. Chodzi o 1,5 mld oszczędności w budżecie na siedem lat, a także o usprawnienie naszej pracy _ - dodała.

Zdaniem zwolenników jednej siedziby europarlamentu na znaczeniu traci też argument, że ulokowanie PE w Strasburgu, tuż przy granicy francusko-niemieckiej, jest symbolem pojednania w Europie po II wojnie światowej. _ Rozumiejąc wszystkie aspekty symboliczne i historyczne, związane z pojednaniem francusko-niemieckim - to dziś jest to (siedziba PE w Strasburgu - PE) zbyt drogi pomnik _ - ocenił Krzysztof Lisek (PO).

Decyzję o zmianie traktatu musiałyby podjąć jednomyślnie państwa członkowskie. Francja zdecydowanie sprzeciwia się likwidacji siedziby PE w Strasburgu.

Czytaj więcej w Money.pl
Nowy budżet UE będzie lepszy. Europosłowie o to zadbali Jeśli pieniądze nie zostaną wydane w jednym roku, przejdą na kolejny i nie wrócą do budżetów państw płatników netto.
Unia Europejska w długach. 100 mld dla Polski przepadnie? PE wymaga by budżet był bardziej elastyczny, a pieniądze nie wracały do państw członkowskich. Buzek uważa, że to dla nas dobry plan.
Eurokraci strajkują przeciw zwolnieniom Strajkuje około 90 proc. z około 3 tysięcy pracowników Rady Unii Europejskiej.
Parlament Europejski odrzucił porozumienie ws. unijnego budżetu _ - To nie jest ostateczna decyzja - _ skomentował rzecznik polskiego rządu Paweł Graś.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)