Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Podatki w UE. Ministrowie finansów debatowali nad zapewnieniem przejrzystości

4
Podziel się:

Minister finansów Słowacji powiedział, że większy stopień pewności przynosi firmom przygotowywany przez Komisję Europejską projekt w sprawie wprowadzenia wspólnej skonsolidowanej podstawy świadczeń podatkowych.

Podatki w UE. Ministrowie finansów debatowali nad zapewnieniem przejrzystości
(PAP/EPA)

Państwa członkowskie Unii Europejskiej powinny zapewnić przejrzystość swych systemów podatkowych i podjąć łagodzenie reguł podatkowych dla utrzymania konkurencyjności UE - podsumował zakończone w sobotę obrady unijnych ministrów finansów w Bratysławie ich gospodarz.

Występując przed dziennikarzami minister finansów Słowacji Peter Każimir dodał, że większy stopień pewności przynosi firmom przygotowywany przez Komisję Europejską projekt w sprawie wprowadzenia wspólnej skonsolidowanej podstawy świadczeń podatkowych.

- Przewidywalność naszych polityk podatkowych ma istotne znaczenie dla tego, by nasz unijny rynek był bardziej zdolny do konkurowania na płaszczyźnie globalnej. Trzeba uczynić więcej, łącznie z transgraniczną harmonizacją reguł podatkowych, by zapobiec podatkowej niepewności - powiedział Każimir.

W centrum uwagi dwudniowego nieformalnego spotkania znalazła się niedawna decyzja Komisji Europejskiej nakazująca Irlandii, by wyegzekwowała od koncernu elektronicznego Apple wartość udzielonych mu nieuzasadnionych ulg podatkowych w kwocie 13 mld euro. Irlandia oraz Apple zapowiedziały odwołanie się od tej decyzji, co może dać w efekcie przewlekłe postępowanie przed Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości.

Niemiecki minister finansów Wolfgang Schaeuble powiedział, że o walce z unikaniem podatków rozmawiano w Bratysławie zarówno w kontekście sprawy Apple, jak i na płaszczyźnie ogólnej. - Byliśmy zgodni, że musimy dalej iść tą już wytyczoną drogą - zaznaczył.

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Jyrki Katainen potwierdził, że wkrótce przedstawi ona ponownie projekt rozwiązania kwestii wspólnej skonsolidowanej podstawy świadczeń podatkowych. Jak zapewnił, wyjdzie on naprzeciw przedsiębiorstwom, nie obciąży firm dodatkowymi wydatkami administracyjnymi i zagwarantuje większą pewność podatkową.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(4)
deno
8 lat temu
to spłata długów bankruta włoskiego ciekawe czy knf poda ile mld wyciągnał podzczas swej 20 letniej pracy radosna twórczość bankierów i nadzoru + ciągłe dotacje z budżetu do banków to 100 mld ? czy wiecej
Kocham cię Ry...
8 lat temu
Ryszard jutro będę to się przytulimy i pogłaszczemy wiesz gdzie. Tylko twój Grześ
mama stażysty
8 lat temu
Ogłoszono ilość miejsc na rezydentury dla lekarzy stażystów PIS dało 30 % mniej niż dało PO!!!!! O co chodzi?O pieniądze niech wyjeżdżają , z Polski.
mama stażysty
8 lat temu
Ogłoszono ilość miejsc na rezydentury dla lekarzy stażystów PIS dało 30 % mniej niż dało PO!!!!! O co chodzi?O pieniądze niech wyjeżdżają , z Polski.