Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

"Rząd nie wykorzystał kadencji Buzka"

0
Podziel się:

Lider SLD obawia się, że rząd nie sprosta oczekiwaniom dotyczącym polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.

"Rząd nie wykorzystał kadencji Buzka"
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

O Polsce w Europie i Europie w Polsce dyskutowali w Sejmie politycy SLD i lewicy. Zdaniem Leszka Millera, do najważniejszych dylematów, które stoją przed UE należy sprawa rozszerzania Wspólnoty i decyzja o pogłębianiu integracji europejskiej. Z kolei Grzegorz Napieralski **obawia się, że rząd nie sprosta oczekiwaniom dotyczącym polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.

_ Polska w Europie, Europa w Polsce _ to kolejna z cyklu konferencji programowych, które organizuje SLD. Szef Sojuszu Grzegorz Napieralski przypominając, że Polska już za dwa miesiące przejmie przewodnictwo w Radzie UE, powiedział, że z tym przewodnictwem wiązane są duże nadzieje. - _ Ale są też wątpliwości, czy rząd PO-PSL, zajęty kampanią wyborczą, sprosta oczekiwaniom, czy da radę. Czy w czasie naszej prezydencji w debacie publicznej będzie więcej Smoleńska czy więcej Brukseli _ - zastanawiał się polityk SLD.

W ocenie Napieralskiego, okres, kiedy to Polak - były premier Jerzy Buzek - jest przewodniczącym Parlamentu Europejskiego, został przez Polskę i polski rząd wykorzystany słabo. - _ Na pół roku obejmiemy prezydencję, a żadna poważna debata nie odbyła się w parlamencie _ - powiedział szef SLD.

Według niego, rząd nie potrafi też wykorzystać środków europejskich. - _ Mamy za sobą 65 proc. czasu, a wykorzystujemy niespełna 20 proc. funduszy _ - powiedział.

Napieralski uważa, że wejście Polski do UE _ to sukces ludzi lewicy _. - _ Sukces, którego nikt nam nie odbierze i sukces, o którym powinniśmy mówić, bo te ostatnie godziny, które były do wykorzystania, politycy SLD wykorzystali na piątkę _ - ocenił.

Zdaniem Leszka Millera, do najważniejszych dylematów, jakie obecnie stoją przed Wspólnotą należy to _ czy powinna się ona dalej rozszerzać, a jeśli tak, to jak daleko i czy powinna się głębiej integrować _. Jak zauważył, bardzo sceptyczne wobec dalszego rozszerzenia UE są Niemcy, a nowe kraje unijne, w tym Polska _ są ukierunkowane niemal entuzjastycznie _.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/22/t125206.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/leszek;miller;otworzyl;instytut;europejski,206,0,733390.html) Leszek Miller otworzył Instytut Europejski
W ocenie Millera, Polska powinna być zwolennikiem dalszej pogłębionej integracji europejskiej. - _ Trudno powiedzieć, gdzie ma być finał tych działań. Obecny stan jest wysoce niewystarczający. Pogłębianie integracji leży w interesie Europy i naszego państwa _ - uważa były premier. Jak dodał, nasz głos w tej sprawie powinien być jednoznaczny.

Według niego, Wspólnota najpierw musi uporządkować wewnętrzne problemy, musi zdecydować się, jaki model Europy ma być wizją strategiczną, a potem uwzględniając wydyskutowany model składać ofertę innym krajom, które chcą to zaakceptować.

O ekonomicznym kryzysie w UE mówił z kolei były minister spraw zagranicznych, były eurodeputowany Dariusz Rosati. Jego zdaniem, mamy do czynienia z dwoma typami kryzysu, ale żaden z nich nie jest kryzysem euro. Jak mówił, po pierwsze jest to kryzys zadłużenia publicznego dwóch państw - Grecji i do pewnego stopnia Portugalii, a po drugie - kryzys zadłużenia prywatnego, jak w Irlandii i Hiszpanii.

- _ Mamy kilka krajów, w których doszło do przesadnego rozkręcenia akcji kredytowych i te kraje będą musiały sobie z tym poradzić. O kondycji wspólnej waluty decyduje głównie Europejski Bank Centralny. Jeśli EBC nie zwiększa podaży pieniądza, aby ratować państwa w kryzysie, to nie ma zagrożenia dla wartości pieniądza _ - uważa Rosati. Jak powiedział, nawet jeśli doszłoby do bankructwa Grecji, to nie będzie to miało wpływu na strefę euro.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/200/t131272.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/mialkie;priorytety;polskiej;prezydencji,102,0,804710.html) Miałkie priorytety polskiej prezydencji Tak uważa były premier Leszek Miller. SLD domaga się debaty o planach rządu związanych z przewodnictwem Polski w Radzie UE.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/135/t131975.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/napieralski;bedzie;polemizowal;tuskiem,145,0,793489.html) Napieralski będzie polemizował Tuskiem SLD chce wypomnieć premierowi 70 niezrealizowanych obietnic z jego expose.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/185/t98489.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/napieralski;nie;wierzy;rzadowi;chce;na;sojusznika;prezydenta,118,0,751478.html) Napieralski nie wierzy rządowi. Chce na sojusznika prezydenta Szef SLD niepokoi się o stan finansów państwa. Najbardziej o dług publiczny i zmiany w OFE.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)