Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zacięta walka o miliardy euro dla Polski

0
Podziel się:

Weszliśmy w decydującą fazę negocjacji.

Janusz Lewandowski i minister do spraw europejskich<br /> Cypru Andreas Mawrojanis
Janusz Lewandowski i minister do spraw europejskich<br /> Cypru Andreas Mawrojanis (PAP/EPA)

Zacięta walka o kilka miliardów euro w unijnej kasie. W Brukseli trwają negocjacje w sprawie budżetu Unii na ten i na przyszły rok. Rokowania prowadzone są z udziałem przedstawicieli Cypru, kierującego pracami we Wspólnocie, Parlamentu Europejskiego i Komisji Europejskiej.

Europosłowie są przeciwni oszczędnościom, natomiast kraje członkowskie chcą obciąć wydatki w przyszłorocznym budżecie o prawie 5 miliardów euro, a w tegorocznym nie zamierzają łatać dziury. Komisja Europejska poprosiła o dodatkowe 9 miliardów euro.

Mimo dużych różnic zdań minister do spraw europejskich Cypru Andreas Mawrojanis ma nadzieję na porozumienie. Przyznał, że te negocjacje mają znaczenie dla jeszcze trudniejszych rozmów o dużym budżecie Unii na lata 2014-2020.

_ - Jeśli uda nam się porozumieć teraz, wtedy stworzymy lepszy klimat dla negocjacji w sprawie wieloletniego, unijnego budżetu. Brak porozumienia trochę popsuje atmosferę, choć pewnie to nie będzie koniec świata. Miejmy nadzieję na dobre wiadomości - _ powiedział Mawrojanis.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/48/m252208.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/donald;tusk;w;sejmie;zaakceptujemy;pakt;fiskalny,117,0,1193589.html) *Premier ujawnił, kiedy wejdziemy do strefy euro * Szef rządu zapowiedział też przyjęcie paktu fiskalnego. Rząd zrobi to na najbliższym posiedzeniu. - _ Pcha nas w środek czarnej dziury _ - grzmi opozycja. Negocjacje w sprawie dużego budżetu Unii na lata 2014-2020 weszły w kluczową fazę. Do szczytu, na którym powinno zapaść porozumienie, pozostały 2 tygodnie, a Wspólnota jest podzielona. Z jednej strony są przeciwnicy jakichkolwiek cięć wydatków, czyli grupa przyjaciół spójności w której jest Polska. Po drugiej stronie są zwolennicy znacznych oszczędności czyli Wielka Brytania, Dania, Szwecja, Niemcy, Francja, Holandia i Austria.

Polska broni polityki spójności, wyrównującej różnice w rozwoju krajów Unii Europejskiej. Premier przedstawił w Sejmie informację na temat polityki europejskiej przed szczytem Unii, planowanym na 22 i 23 listopada.

W projekcie budżetu Unii Komisja Europejska zaproponowała na politykę spójności 376 miliardów euro. W przyszłym tygodniu premier zamierza na licznych spotkaniach budować koalicję w celu utrzymania rozwiązań, najkorzystniejszych dla naszego kraju. Już we wtorek w Brukseli odbędzie się spotkanie grupy przyjacół spójności, do której należy 15 krajów UE - między innymi Bułgaria, Czechy, Grecja, Hiszpania i Węgiry.

_ - Polski nie stać na samotność w Unii Europejskiej - _mówił Donald Tusk. Podkreślał, że warto mieć po swojej stronie Niemcy - kraj najwięcej wpłacający do unijnej kasy. Szef rządu wyjaśnił, że to na wypadek, gdyby któryś z krajów Wspólnoty zdecydował się na zawetowanie budżetu na lata 2014-2020 i Unia Europejska funkcjonowałaby w oparciu o prowizorium budżetowe. To nie byłoby dobre dla nikogo, bo nie można byłoby planować wieloletnich inwestycji, a jakiekolwiek decyzje musiałyby zapadać kwalifikowaną większością głosów.

Czytaj więcej w Money.pl
Nowy pomysł Davida Camerona. Uderzy w Polskę? Brytyjska prasa ujawnia, że premier Wielkiej Brytanii zażąda zmian w sposobie dzielenia unijnych pieniędzy.
Zwrot w sprawie unijnych pieniędzy. Dostaniemy więcej? - _ Nie poświęcimy Europy, by padła ofiarą na ołtarzu ajatollahów oszczędności i cięć _.
Ateny nie dostaną pomocy? Zaskakujące decyzje Za tydzień Grekom zabraknie gotówki. Zobacz, co ich czeka.
unia
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)