Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Afera alkoholowa w Czechach. Kolejne odkrycia

0
Podziel się:

Inspektorzy sanitarni skontrolowali 23,5 tys. punktów, w których sprzedawano alkohol.

Afera alkoholowa w Czechach. Kolejne odkrycia
(PAP/Michał Walczak)

Do prawie 140 tys. wzrosła liczba butelek alkoholu pochodzącego z Czech, które zabezpieczyli inspektorzy sanitarni na terenie całego kraju; trwają badania laboratoryjne próbek - poinformował w rzecznik Głównego Inspektoratu Sanitarnego Jan Bondar.

Bondar dodał, że inspektorzy sanitarni skontrolowali 23,5 tys. punktów, w których sprzedawano alkohol. Badania pobranych próbek prowadzone są w ośmiu laboratoriach referencyjnych sanepidu: w Katowicach, Białymstoku, Bydgoszczy, Lublinie, Gdańsku, Kielcach, Poznaniu, Tarnowie.

GIS przestrzega przed piciem alkoholu niewiadomego pochodzenia - bez banderoli, oznakowania wytwórcy, miejsca wytworzenia. Główny Inspektor Sanitarny wydał w niedzielę decyzję o wstrzymaniu na terenie całego kraju sprzedaży pochodzących z Czech wszystkich alkoholi dostępnych w punktach sprzedaży detalicznej, hurtowej oraz w punktach gastronomicznych, z wyjątkiem piwa i wina.

Według oficjalnych źródeł w Czechach zmarły ostatnio z powodu zatrucia alkoholem metylowym co najmniej 23 osoby. Czeski rząd wprowadził częściową prohibicję.

Podrabiane produkty marek Ab Style i Drak są zanieczyszczone metanolem - niezwykle trującą substancją, której spożycie powoduje ślepotę. Większa dawka powoduje śmierć. Do zatruć dochodziło po spożyciu wódek Lunar i Lassky Tuzemak oraz likieru Tuzemak. Butelki ze śmiertelnie niebezpiecznym alkoholem nie mają czeskich znaków akcyzy (banderoli). Można go spotkać zarówno w butelkach o pojemności 0,5 litra, jak i w opakowaniach sześciolitrowych. Fotografie etykiet butelek, w których znajdował się niebezpieczny alkohol, są dostępne na stronie internetowej Izby Celnej w Katowicach.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/106/124010.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/komentarze/artykul/przepis;na;bimber;-;zrob;to;sam;to;alternatywa;dla;czeskiej;wodki,227,0,1161187.html) *Przepis na bimber - zrób to sam, to alternatywa dla czeskiej wódki * Bartosz Chochołowski wyciąga wnioski z czeskiej afery alkoholowej.

Dawka alkoholu metylowego zagrażająca uszkodzeniem nerwu wzrokowego to 4-15 ml, dawka śmiertelna minimalna wynosi 30 ml. W pierwszych godzinach od wypicia alkoholu metylowego objawy są takie same jak po wypiciu alkoholu spożywczego - pobudzenie, wesołość, wzmożona aktywność fizyczna i psychiczna. Po kilku godzinach od zatrucia (czas wystąpienia objawów zależy od wypitej ilości metanolu) dochodzi do senności, śpiączki i głębokich zaburzeń świadomości (utrata przytomności, bez możliwości dobudzenia zatrutego).

Dochodzi do zaburzeń oddychania, oddech jest przyśpieszony, głęboki. Osoba zatruta ma nudności, wymioty, bóle brzucha. Może tez nastąpić spadek ciśnienia tętniczego i przyspieszenie czynności serca, zaburzenia widzenia (czasem występujące z opóźnieniem) do całkowitej nieodwracalnej (najczęściej) ślepoty.

W przypadku podejrzenia zatrucia alkoholem metylowym należy udać się do najbliższego szpitala lub wezwać pogotowie ratunkowe. Jedynie podjęcie wczesnego leczenia może uchronić osoby zatrute przed poważnymi konsekwencjami.

Czytaj więcej w Money.pl
Alkohol z Czech. Czy jesteśmy zagrożeni? Na razie w Polsce nie wykryto trującego alkoholu metylowego w spożywczym alkoholu pochodzącym z Czech.
Wycofano 119 tys. butelek alkoholu z obiegu Do zatruć dochodziło po spożyciu wódek Lunar i Lassky Tuzemak oraz likieru Tuzemak. Trwają badania laboratoryjne pobranych próbek.
Przebadali czeską wódkę. Nie metanol, ale... Tylko dwie z 13 przebadanych przez śląski sanepid próbek przejętego przez celników czeskiego alkoholu spełniały normy.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)