Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Bezrobocie w Polsce spada, choć sytuacja wcale nie jest dobra

0
Podziel się:

Za niewielką poprawą stoją głównie czynniki sezonowe. Przed rokiem bez pracy było znacznie mniej osób.

Bezrobocie w Polsce spada, choć sytuacja wcale nie jest dobra
(Andrzej Stawinski/REPORTER)

W czerwcu bez pracy było 13,2 procent Polaków. Oznacza to spadek w porównaniu z poprzednim miesiącem, kiedy wskaźnik zamknął się na poziomie 13,5 procent. Jednocześnie GUS opublikował inne ważne dane. Sprzedaż detaliczna rok do roku wzrosła o 1,8 procent.

Opublikowane dane o konsumpcji są lepsze od oczekiwań ekonomistów, natomiast bezrobocie zgodne. Do urzędów pracy w ciągu zeszłego miesiąca zgłosiło się 177,7 tysięcy osób poszukujących zatrudnienia, czyli o 1,5 tysiąca więcej niż w maju i 1,1 tysiąca więcej rok do roku. Z kolei pracodawcy zgłosili do urzędów pracy 76,1 tysięcy ofert pracy wobec 76,4 przed miesiącem i 67,3 przed rokiem.

Przed ich ogłoszeniem, analitycy szacowali, że stopa bezrobocia w Polsce spadnie do poziomu 13,2 procent. Na taki poziom wskaźnika wskazywało też Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. W ocenie resortu widać delikatne ożywienie, ale dynamika spadku bezrobocia w kolejnych miesiącach będzie się zmniejszać. Do września bez pracy powinno być mniej niż 13 procent. Z kolei na koniec roku ma to być około 13,8 procent. - _ Jesień będzie cięższa. Taką mamy tradycję rynku. Oby nie przekroczyć 14 procent _- mówi wiceminister pracy Jacek Męcina.

Analitycy PKO BP tłumaczą niewielki spadek rozszerzaniem działalności sezonowej oraz działaniami aktywizacyjnymi urzędów pracy. Zauważają przy tym, że porównując stopę bezrobocia z poziomami w analogicznych okresach poprzedniego roku, widać wyraźne pogorszenie. - _ Stopa bezrobocia pozostaje w trendzie wzrostowym, rosnąc o około 1 punkt procentowy w skali roku, co jest spójne ze zwyżką PKB w tempie również bliskim jednego procenta _ - podkreślają.

Stopa bezrobocia w Polsce na przestrzeni ostatnich 4 lat Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Wspomnianą, negatywną tendencję obrazuje też opublikowany dokładnie przed tygodniem wskaźnik zatrudnienia w przedsiębiorstwach. W czerwcu, w porównaniu do analogicznego miesiąca poprzedniego roku, zatrudnienie spadło o 0,8 procent. Oznacza to, że w firmach pracowało 5,488 mln osób. Tym samym jest to dziesiąta z rzędu publikacja wykazująca spadek zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw.

Jednocześnie GUS opublikował inny ważny wskaźnik gospodarczy, informujący o tym jak dużo kupujemy, czyli sprzedaż detaliczną. W czerwcu jej wartość wzrosła o 1,8 procent względem wyniku sprzed roku. Porównując z majem dynamika wzrostu wyniosła natomiast 1,5 procent. To nieco zaskoczyło analityków, którzy prognozowali roczną zmianę na poziomie 1,1 procent.

- _ Nie jest to efekt jakiegoś nagłego wzrostu zainteresowania zakupami Polaków, a raczej efekt statystyczny, polegający na tym, że czerwiec był miesiącem, gdzie liczba dni handlowych była trochę większa w stosunku do maja tego roku, jak i czerwca zeszłego roku _- mówi PAP Monika Kurtek, główna ekonomistka Banku Pocztowego.

Dzisiejsza publikacja jest uzupełnieniem raportu na temat koniunktury gospodarczej w kraju. Poniedziałkowy odczyt pokazał utrzymujące się negatywne nastroje wśród przedsiębiorców.

Czytaj więcej w Money.pl
Rostowski chce oszczędzać na bezrobotnych. Ma rację Co roku na szkolenia i szukanie pracy dla bezrobotnych wydajemy miliardy złotych. Część tych pieniędzy wyrzucana jest w błoto.
Zatrudnienie wciąż spada, a pensje rosną Przedsiębiorstwa deklarują spadek zatrudnienia już 10 miesiąc z rzędu. Zobacz najnowsze dane GUS.
Przedsiębiorcy nie wierzą w poprawę koniunktury W trzecim kwartale tego roku wzrost popytu będzie niewielki - wynika z ankiety przeprowadzonej przez NBP wśród menedżerów.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)