Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Brazylia w tarapatach. Prezydent skraca urlop

0
Podziel się:

Prezydent Brazylii Dilma Rousseff skróciła urlop, by zająć się kryzysem energetycznym, który może obrócić wniwecz jej wysiłki na rzecz przywrócenia w tym roku dynamiki gospodarce kraju.

Brazylia w tarapatach. Prezydent skraca urlop
(fabiodefreitasberriel/CC/Flickr)

Prezydent Brazylii Dilma Rousseff skróciła urlop, by zająć się kryzysem energetycznym, który może obrócić wniwecz jej wysiłki na rzecz przywrócenia w tym roku dynamiki gospodarce kraju.

Rousseff zaprzecza, by istniało jakiekolwiek ryzyko przerw w dostawach prądu lub jego racjonowania w następstwie niebywałej suszy, jaka zmniejszyła dopływ wody do hydroelektrowni. Jednak niektórzy niezależni analitycy nie zgadzają się z tym wskazując, że rozwój sytuacji zależy od tego, czy w najbliższych tygodniach spadną oczekiwane letnie deszcze.

Nawet jeśli uda się uniknąć najgorszego, kryzys zdążył już pchnąć w górę giełdowe ceny prądu i może unicestwić kruchą równowagę poszczególnych elementów programu ekonomicznego pani prezydent. Stara się ona ożywić gospodarkę, która w ubiegłym roku wzrosła najprawdopodobniej o mniej niż 1 proc. i okiełzać wynoszącą obecnie 5,7 proc. inflację.

Rousseff przyleciała do Brasilii, by zatwierdzić przedsięwzięcia na rzecz walki z kryzysem energetycznym, które - jak się oczekuje - przedstawią w środę rządowi eksperci.

Minister energetyki Edison Lobao powtórzył, że problemów z dostawami prądu nie będzie, gdyż Brazylia uruchomiła znaczną liczbę elektrociepłowni, w większości opalanych gazem ziemnym.

Jednak przy obecnym układzie cenowym wytwarzanie prądu w brazylijskich elektrowniach cieplnych jest pięciokrotnie droższe niż w siłowniach wodnych. Jeśli nie nastąpią spodziewane opady i obciążenie elektrowni cieplnych utrzyma się do marca, opłaty za prąd dla odbiorców domowych wzrosną o 5 proc. - podało lobbingowe ugrupowanie dystrybutorów Abradee.

Stanęłoby to na drodze zamiarowi Rousseff, by ceny energii obniżyć w tym roku o co najmniej 16 proc., co jest kluczowym elementem planu walki z inflacją.

Wiceminister energetyki Marcio Zimmermann powiedział, ze wykorzystanie droższej energii z elektrowni cieplnych jest tylko czasowe, a obniżki cen prądu dla gospodarstw domowych i odbiorców komercyjnych są _ zagwarantowane _.

Droższa energia i ewentualne przerwy w dostawach prądu zaszkodziłyby również aktywności gospodarczej, która - jak ma nadzieję Rousseff - przywróci szóstej potędze ekonomicznej świata solidny wzrost po dwóch latach stagnacji.

_ - Będzie to miało wpływ nie tylko na inflację, ale także na produkcję przemysłową _ - wskazał Jose Francisco de Lima Goncalves, główny ekonomista banku inwestycyjnego Banco Fator. Dodał, iż efekty w odniesieniu do wzrostu gospodarczego trudno przewidzieć, gdyż uzależnione są one od tego, kiedy przyjdą deszcze, podnosząc poziom wody w zbiornikach hydroelektrowni.

Od czasu kryzysu w 2001 roku w brazylijskich elektrowniach cieplnych przybyło 10 tys. megawatów mocy, co odpowiada 18 procentom krajowego zapotrzebowania. Jednak większość tych siłowni pracuje na gazie ziemnym, a ceny gazu skroplonego (LNG) pozostają wysokie w związku ze znacznym popytem w Japonii po katastrofie nuklearnej w Fukushimie w 2011 roku.

Głównym importerem LNG w Brazylii jest państwowy koncern petrochemiczny Petrobras, który sprzedaje gaz elektrowniom po ulgowych cenach. Zwiększona produkcja siłowni cieplnych nasila ponoszone z tego tytułu straty.

Czytaj więcej w Money.pl
Tak ma wyglądać wielki skok gospodarczy Całość nakładów na urzeczywistnienie rządowego planu wyniesie 66,5 miliarda dolarów. Ile czasu zajmie jego realizacja?
Kryzys? Coraz mniej ubogich, więcej bogatych Najuboższa warstwa ludności zmniejszyła się w Brazylii od 2003 roku dzięki rządowym programom socjalnym o 36,5 procent.
Pawlak: To branża o świetnych perspektywach Wicepremier zauważył, że polski rynek informatyczny może pochwalić się m.in. grami komputerowymi. -_ Zgadzam się z twórcami Wiedźmina (gra komputerowa), że następne pokolenia będą bardziej grały niż oglądały filmy _.
gospodarka
energetyka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)