Na skróty
Money.plGospodarkaWiadomości gospodarczeBudżet 2012: Rostowski wybrał. Znamy wysokość deficytu
2011-11-29 12:51

Budżet 2012: Rostowski wybrał. Znamy wysokość deficytu

1 / 2
Budżet 2012: Rostowski wybrał. Znamy wysokość deficytu
[fot: Reporter]
Deficyt budżetu państwa w 2012 roku zostanie zapisany na poziomie 35 mld zł. Budżet zostanie skonstruowany przy konserwatywnym założeniu realnego wzrostu PKB o 2,5 procent - wynika z uzasadnienia do projektu budżetu na 2012 rok, do którego dotarła Polska Agencja Prasowa. Taką decyzję chwalą ekonomiści. Rząd ma zaakceptować projekt 6 grudnia.

[Aktualizacja: 18.39]

- Rząd powinien zająć się budżetem na 2012 rok na najbliższym posiedzeniu, to jest we wtorek 6 grudnia. Wcześniej, pod koniec tego tygodnia, tak jak to miało miejsce w ubiegłych latach, możliwe jest nieformalne spotkanie premiera z ministrami, tak aby na Radę Ministrów trafił już skonsultowany projekt ustawy - powiedziała PAP osoba z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

- Prognozowany wzrost realnego PKB w 2012 roku wynosi 2,5 procent. Jednak ogromna niepewność co do rozwoju sytuacji w otoczeniu zewnętrznym, szczególnie w perspektywie 2012 roku sprawiła, że rozpatrywano różne warianty wzrostu PKB i jego składowych, w tym recesję. Zdecydowano się wybrać wariant pośredni (obecnie najbardziej prawdopodobny), który jest mimo wszystko bardziej konserwatywny niż obecny konsensus rynkowy (tj. wzrost PKB o około 3 procent) - czytamy w uzasadnieniu do projektu budżetu.

Nie wyklucza to jednak istnienia szeregu ryzyk negatywnych dla tej prognozy - dodano. Inflacja średnioroczna ma wynieść w przyszłym roku 2,8 procent wobec 4,1 procent szacowanego na 2011 rok.

Tak zmieniał się PKB Polski w ostatnich latach

Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej
Giełda na żywo

Budimex ma kontrakt za ponad 100 milionów

Termin rozpoczęcia robót ustalono na 24 grudnia 2014 roku, a zakończenia 21...

Założenia makroekonomiczne na potrzeby ustawy budżetowej na 2012 rok przygotowano m.in. w oparciu o prognozowany wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych w 2011 rok na poziomie 4,1 procent. Wzrost inflacji w bieżącym roku wynika przede wszystkim z oddziaływania czynników o charakterze podażowym, przyczyniających się do silnego wzrostu cen surowców energetycznych i produktów rolnych na rynkach światowych - napisano w dokumencie.

Zobacz, jak zmieniała się inflacja w ostatnich latach
Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

W 2012 roku presja inflacyjna powinna być ograniczana w wyniku dokonanego w 2011 roku zacieśnienia polityki pieniężnej oraz stopniowej stabilizacji cen surowców. W kierunku ograniczenia inflacji będzie także oddziaływać osłabienie wzrostu gospodarczego i niższa presja popytowa. Przy założeniu braku szoków podażowych na rynkach światowych i na rynku krajowym, średnioroczny wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych w 2012 roku prognozowany jest na 2,8 procent, a średnioroczna dynamika cen produkcji sprzedanej przemysłu na 4,6 procent - dodano.

Resort finansów spodziewa się również, że bezrobocie na koniec bieżącego roku wyniesie 12,4 procent, a w grudniu 2012 roku obniży się nieznacznie do 12,3 procent.

Prognozowana na koniec 2011 roku stopa bezrobocia utrzyma się na poziomie z końca 2010 roku (12,4 procent). Niekorzystny skutek wzrostu aktywności zawodowej będzie jednak miał charakter przejściowy i w dłuższym horyzoncie czasowym doprowadzi do wzrostu potencjalnego PKB i tworzenia nowych miejsc pracy. Należy spodziewać się tylko nieznacznego obniżenia stopy bezrobocia, do poziomu 12,3 procent na koniec 2012 roku - wynika z uzasadnienia do projektu budżetu.

Komentarze ekonomistów przeczytasz na następnej stronie

Tagi:budżet, projekt, uzasadnienie
Zobacz więcej:budżet 2012
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl

Re: Budżet 2012: Rostowski wybrał - angielski fundusz emerytalny!!!

głodny / 178.37.233.* / 2011-11-30 07:51
No Vincent (V - jak Victory!), Ty CZŁOWIEKU to się umiesz ustawić!! POza strefą euro, brytykski fundusz EMERYTALNY (z dużej litery, bo to prawdziwe pieniądze1), ja też tak chciałabym ... !!!! ProPOnuję, aby w ustawie "około-budżetowej", ba - w Konstytucji RP wpisać, żeby wszyscy Polacy mogli pieniądze ze składek w OFE i FUS, a także swój kapitał POczątkowy, przenieść do tego funduszu, w którym odkładasz!!!! A dziura w polskim budżecie bylaby zasypana - ZUS nie musiałby płacić szaremu Polakowi "statystycznie' brutto 1800 emetytury mies. na łebka! Ale pamiętaj - "POdwyżki" (waloryzacje) kwotowe są niekonstytucyjne!!! Tak przed rokiem dowiedział się Donek - i nie zdecydował się na waloryzację kwotową - prawa nabyte emetytów i rencistów są tak samo ważne, jak mundurowych (np. POlicji) - ale tym dacie nawet 300 /mies./na rękę!!!! O temPOr(t)a, o MOres!!!!

misia a ,misia b ,misia.....tak jak w tej rymowance,śmieszno i straszno

jw5 / 193.200.47.* / 2011-11-29 22:50
senne marzenia pijanego we mgle,śmieszni są ci nasi ,,politycy,,:):):)

Re: Budżet 2012: Rostowski wybrał. Znamy wysokość deficytu

liverpool50 / 83.24.145.* / 2011-11-29 19:57
Przecież założenia deficytu, którymi chwalił się rząd przed wyborami były zupełnie inne. Kiedy Polacy przejrzą na oczy? Chyba jesteśmy skazani na obudzenie się z ręką w nocniku.
Ekonom. / 217.172.249.* / 2011-11-29 20:50
Jak mantrę można powtarzać, że Vincent zakładał 4% wzrost PKB w trakcie kampanii wyborczej...

Re: Budżet 2012: Rostowski wybrał. Znamy wysokość deficytu

dlaczego nasze państwo nie jest uczciwe wobec uczciwych? / 188.33.189.* / 2011-11-29 19:27
Dlaczego uczciwi w naszym państwie płacą, a złodzieje są tolerowani?
Janusz Szewczak - główny ekonomista SKOK - podaje przykład, że wszystkie banki w Polsce w 2010 roku zapłaciły podatków mniej więcej tyle samo, co jedno KGHM,czyli ok. 4,5-5 mld zł. Były minister finansów - Witold Modzelewski - zalicza ten sektor do tzw. pieszczochów fiskusa, obok firm zagranicznych o kapitale pochodzącym z "zaprzyjaźnionych" państw.
"Pieszczochów nikt nie rusza, im wolno optymalizować swoje obciążenia podatkowe, a urzędnik czuje się za mały, aby zadrzeć z tą potęgą."
Następną grupę podatników stanowią "udręczeni – większość sponiewieranego psychicznie średniego i małego biznesu."
Trzecia grupa to "olewani", nazywani szarą strefą.
Zdaniem prof. dr hab. Modzelewskiego (a więc "prawdziwego" profesora, w odróżnieniu od tzw. gimnazjalnych jak np. Balcerowicz, Góra itp.), "kompetencje organów skarbowych należy reorientować w stronę podmiotów bezkarnie uchylających się od podatków, "międzynarodowej optymalizacji", a przede wszystkim najzwyklejszej przestępczości, często dobrze zorganizowanej, która obraca wielkimi pieniędzmi. Mówiąc wprost, grupa "pieszczochów" i "olewusów" musi stracić swoje przywileje,a "udręczonym", płacącym dziś większość pobieranych podatków, należy dać więcej spokoju."
Państwo musi być więc rzetelne i uczciwe wobec uczciwego obywatela, a opresyjne wobec złodziei i malwersantów. Dziś jest odwrotnie. Przykładem jest bezbronny obywatel skopany przez policjanta, aresztowany na trzy miesiące. Policjant jest wolny.
Wobez silniejszych policja ogranicza się do słownych upomnień - podczas manifestacji pod Urzędem Rady Ministrów krzyczeli "złodzieje"!
hitaczi / 89.76.115.* / 2011-11-29 20:21
Banki zapłaciły tylko tyle co sam KGHM czy raczej sam KGHM aż tyle co banki? Pieszczochami to są rolnicy, górnicy i mundurowi a nie banki które płacą takie podatki jak wymaga prawo - a że optymalizują to ich prawo i możliwości udostępnione przez ustawodawcę.
polocoto / 31.174.248.* / 2011-11-29 20:13
Bo jest SŁABE.

Z tego samego powodu, pijanego żula przywiezionego karetką do szpitala przyjmuje się przed obywatelami uczciwymi, porządnymi i płacącymi podatki.

Takie fakty nie motywują do płacenia.

Dlatego: śmierć frajerom płacącym podatki!! :)
Śmierć frajerom płacącym ZUS!! :)

Re: Budżet 2012: Rostowski wybrał. Znamy wysokość deficytu

mały deficyt / 79.185.188.* / 2011-11-29 18:40
Co wy piszecie redakcjo? W ten deficyt nie wierzy nawet sam Rostowski. Deficyt prognozowany przez niezależnych ekspertów to 120 mld zł. Minister będzie zmuszony dodrukować część pieniędzy aby się jakoś kręciło nasze państwo.

Re: Budżet 2012: Rostowski wybrał. Znamy wysokość deficytu

oborowy / 79.185.79.* / 2011-11-29 17:45
Ale bedzie Mikołaj.

Re: Budżet 2012: Rostowski wybrał. Znamy wysokość deficytu

nodric / 178.42.142.* / 2011-11-29 17:08
Nowe logo MF http://biznes.interia.pl/wiadomosci/news/200-tys-zl-za-nowe-logo-w-polskim-ministerstwie,1727757,0,0,1#comments

Re: Budżet 2012: Rostowski wybrał. Znamy wysokość deficytu

kjkj / 80.50.131.* / 2011-11-29 16:19
Ile podwyżki dostaną urzędnicy państwowi?

Re: Budżet 2012: Rostowski wybrał. Znamy wysokość deficytu

momo44 / 195.234.20.* / 2011-11-29 16:19
HAHAHAHA kredyciarze walutowi jesteście utopieni :)))) CDS Polski rekord wszechczasów, waluta już w styczniu 2012 nowe rekordy !!!
polocoto / 31.174.248.* / 2011-11-29 17:44
Co Cię tak cieszy?

Wolisz żeby sąsiadowi zdechła krowa niż miała by się twoja ocielić?

Chory zawistnik ... :)
polocoto / 31.174.248.* / 2011-11-29 17:44
Co Cię tak cieszy?

Wolisz żeby sąsiadowi zdechła krowa niż miała by się twoja ocielić?

Chory zawistnik ... :)

Re: Budżet 2012: Rostowski wybrał. Znamy wysokość deficytu

oborowy / 79.185.79.* / 2011-11-29 15:40
Wszystko wszystkim,ale nie jestem wstanie zrozumiec tak dużej rozpietośći 2,5% lub -1,7% to jest rozpietość 4,2%

W skali PKB to około 55 mld.

Re: Budżet 2012: Rostowski wybrał. Znamy wysokość deficytu

Adrian12a / 77.252.246.* / 2011-11-29 14:57
15.11.2011 ogłasza się plany wykupu akcji KGHM i sugeruje wzrost kursu:
http://www.kghm.pl/index.dhtml?module=articles&id=4593
Trzy dni później prowokuje się 20 procentowy spadek kursu.
Kto zarobił na tych akcjach od 15 do 18 listopada? Wystarczyło je sprzedawać zamiast kupować po 15.11 a potem można było odkupić po 21.11 ...Jakież to proste! Aha, wystarczyło jeszcze być dobrze poinformowanym.

Rostowski wygląda jak Buka z Muminków

swiatowy_kryzys / 193.109.225.* / 2011-11-29 14:56
:-)

Re: Budżet 2012: Rostowski wybrał. Znamy wysokość deficytu

Adrian12a / 77.252.246.* / 2011-11-29 14:31
Po prostu konstytucyjny próg zadłużenia publicznego wynoszący 55% PKB już został przekroczony - teraz szuka się "księgowych" metod "rozwiązania" problemu. Już ogłoszono, że zamiast kursu EUR/PLN z 31 grudnia będzie się stosować tzw. średnioroczny. Potem będzie blokada dostępu do informacji o stanie finansów a publikację GUS za 2011 rok wstrzyma się do września 2012 (tak bylo już w tym roku). A latem zapewne na gwałt będzie uchwalana zmiana konstytucji - próg podniesię się np. do 155% PKB. A plemiel ogłosi, że jeszcze żaden rząd nie osiągnął takiej rozpiętości między rzeczywistym zadłużeniem a maksymalnym dopuszczalnym poziomem. I to będzie ten sukces!

Re: Budżet 2012: Rostowski wybrał. Znamy wysokość deficytu

ted1265 / 81.210.106.* / 2011-11-29 13:22
A może by 6 wariantów! To wszystko populistyczna propaganda. Przypomina reformowanie socjalizmu za PZPR którego PO jest wybitną kontynuatorką nie tylko w sferze gospodarczej.
deba / 79.191.185.* / 2011-11-29 13:26

Przypomina reformowanie socjalizmu za PZPR którego PO jest
wybitną kontynuatorką nie tylko w sferze gospodarczej.

Tak?
Oszolomowaty / 193.110.130.* / 2011-11-29 15:32
Nie - PO przebila PZPR. Wtedy przynajmniej bylo wiadomo wszystkim o co chodzi (oczywiscie nie mowiac o madrych , wyksztalconych i z wielkich miast - oni zawsze wierzyli , klaskali i POpierali karmiaca reke, bez wzgledu na cene). Teraz ludzie chodza w takim oglupieniu, ze az zal patrzec ...

3 warianty rostowskiego przypominają mi MAHERA OD GRY W 3-KARTY!

MAM-GŁOS-2011-11-29 / 78.8.135.* / 2011-11-29 13:11
a za "szaber plac" tj. miejsce gry mamy tzw. "wolne media III RP" i zasłużonych ekonomistów (z tytułami z czasów PRL-u)!

Re: Wiem, jaki będzie deficyt budżetowy 2012

kasza-lot / 83.17.96.* / 2011-11-29 13:08
Ciekawe, czy będą jakiekolwiek reformy, czy ciągle czekamy na cuda.

Re: Wiem, jaki będzie deficyt budżetowy 2012

zaskoczony / 149.156.124.* / 2011-11-29 13:05
wzrost PKN? Vincent spekuluje na akcjach orlenu?