Na skróty
  • TYLKO W MONEY.PL:
Money.plGospodarkaWiadomości gospodarczeBudżet 2012: Rostowski wybrał. Znamy wysokość deficytu
2011-11-29 12:51

Budżet 2012: Rostowski wybrał. Znamy wysokość deficytu

1 / 2
Budżet 2012: Rostowski wybrał. Znamy wysokość deficytu
[fot: Reporter]
Deficyt budżetu państwa w 2012 roku zostanie zapisany na poziomie 35 mld zł. Budżet zostanie skonstruowany przy konserwatywnym założeniu realnego wzrostu PKB o 2,5 procent - wynika z uzasadnienia do projektu budżetu na 2012 rok, do którego dotarła Polska Agencja Prasowa. Taką decyzję chwalą ekonomiści. Rząd ma zaakceptować projekt 6 grudnia.

[Aktualizacja: 18.39]

- Rząd powinien zająć się budżetem na 2012 rok na najbliższym posiedzeniu, to jest we wtorek 6 grudnia. Wcześniej, pod koniec tego tygodnia, tak jak to miało miejsce w ubiegłych latach, możliwe jest nieformalne spotkanie premiera z ministrami, tak aby na Radę Ministrów trafił już skonsultowany projekt ustawy - powiedziała PAP osoba z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

- Prognozowany wzrost realnego PKB w 2012 roku wynosi 2,5 procent. Jednak ogromna niepewność co do rozwoju sytuacji w otoczeniu zewnętrznym, szczególnie w perspektywie 2012 roku sprawiła, że rozpatrywano różne warianty wzrostu PKB i jego składowych, w tym recesję. Zdecydowano się wybrać wariant pośredni (obecnie najbardziej prawdopodobny), który jest mimo wszystko bardziej konserwatywny niż obecny konsensus rynkowy (tj. wzrost PKB o około 3 procent) - czytamy w uzasadnieniu do projektu budżetu.

Nie wyklucza to jednak istnienia szeregu ryzyk negatywnych dla tej prognozy - dodano. Inflacja średnioroczna ma wynieść w przyszłym roku 2,8 procent wobec 4,1 procent szacowanego na 2011 rok.

Tak zmieniał się PKB Polski w ostatnich latach

Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej
Giełda na żywo

OFE czy ZUS? Sprawdź najnowsze statystyki

Zakład Ubezpieczeń Społecznych opublikował najnowsze dane dotyczące wyboru.

Założenia makroekonomiczne na potrzeby ustawy budżetowej na 2012 rok przygotowano m.in. w oparciu o prognozowany wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych w 2011 rok na poziomie 4,1 procent. Wzrost inflacji w bieżącym roku wynika przede wszystkim z oddziaływania czynników o charakterze podażowym, przyczyniających się do silnego wzrostu cen surowców energetycznych i produktów rolnych na rynkach światowych - napisano w dokumencie.

Zobacz, jak zmieniała się inflacja w ostatnich latach
Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

W 2012 roku presja inflacyjna powinna być ograniczana w wyniku dokonanego w 2011 roku zacieśnienia polityki pieniężnej oraz stopniowej stabilizacji cen surowców. W kierunku ograniczenia inflacji będzie także oddziaływać osłabienie wzrostu gospodarczego i niższa presja popytowa. Przy założeniu braku szoków podażowych na rynkach światowych i na rynku krajowym, średnioroczny wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych w 2012 roku prognozowany jest na 2,8 procent, a średnioroczna dynamika cen produkcji sprzedanej przemysłu na 4,6 procent - dodano.

Resort finansów spodziewa się również, że bezrobocie na koniec bieżącego roku wyniesie 12,4 procent, a w grudniu 2012 roku obniży się nieznacznie do 12,3 procent.

Prognozowana na koniec 2011 roku stopa bezrobocia utrzyma się na poziomie z końca 2010 roku (12,4 procent). Niekorzystny skutek wzrostu aktywności zawodowej będzie jednak miał charakter przejściowy i w dłuższym horyzoncie czasowym doprowadzi do wzrostu potencjalnego PKB i tworzenia nowych miejsc pracy. Należy spodziewać się tylko nieznacznego obniżenia stopy bezrobocia, do poziomu 12,3 procent na koniec 2012 roku - wynika z uzasadnienia do projektu budżetu.

Komentarze ekonomistów przeczytasz na następnej stronie

Tagi:budżet, projekt, uzasadnienie
Zobacz więcej:budżet 2012
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl


Re: Budżet 2012: Rostowski wybrał - angielski fundusz emerytalny!!!

głodny / 178.37.233.* / 2011-11-30 07:51
No Vincent (V - jak Victory!), Ty CZŁOWIEKU to się umiesz ustawić!! POza strefą euro, brytykski fundusz EMERYTALNY (z dużej litery, bo to prawdziwe pieniądze1), ja też tak chciałabym ... !!!! ProPOnuję, aby w ustawie "około-budżetowej", ba - w Konstytucji RP wpisać, żeby wszyscy Polacy mogli pieniądze ze składek w OFE i FUS, a także swój kapitał POczątkowy, przenieść do tego funduszu, w którym odkładasz!!!! A dziura w polskim budżecie bylaby zasypana - ZUS nie musiałby płacić szaremu Polakowi "statystycznie' brutto 1800 emetytury mies. na łebka! Ale pamiętaj - "POdwyżki" (waloryzacje) kwotowe są niekonstytucyjne!!! Tak przed rokiem dowiedział się Donek - i nie zdecydował się na waloryzację kwotową - prawa nabyte emetytów i rencistów są tak samo ważne, jak mundurowych (np. POlicji) - ale tym dacie nawet 300 /mies./na rękę!!!! O temPOr(t)a, o MOres!!!!

misia a ,misia b ,misia.....tak jak w tej rymowance,śmieszno i straszno

jw5 / 193.200.47.* / 2011-11-29 22:50
senne marzenia pijanego we mgle,śmieszni są ci nasi ,,politycy,,:):):)

Re: Budżet 2012: Rostowski wybrał. Znamy wysokość deficytu

liverpool50 / 83.24.145.* / 2011-11-29 19:57
Przecież założenia deficytu, którymi chwalił się rząd przed wyborami były zupełnie inne. Kiedy Polacy przejrzą na oczy? Chyba jesteśmy skazani na obudzenie się z ręką w nocniku.
Ekonom. / 217.172.249.* / 2011-11-29 20:50
Jak mantrę można powtarzać, że Vincent zakładał 4% wzrost PKB w trakcie kampanii wyborczej...

Re: Budżet 2012: Rostowski wybrał. Znamy wysokość deficytu

dlaczego nasze państwo nie jest uczciwe wobec uczciwych? / 188.33.189.* / 2011-11-29 19:27
Dlaczego uczciwi w naszym państwie płacą, a złodzieje są tolerowani?
Janusz Szewczak - główny ekonomista SKOK - podaje przykład, że wszystkie banki w Polsce w 2010 roku zapłaciły podatków mniej więcej tyle samo, co jedno KGHM,czyli ok. 4,5-5 mld zł. Były minister finansów - Witold Modzelewski - zalicza ten sektor do tzw. pieszczochów fiskusa, obok firm zagranicznych o kapitale pochodzącym z "zaprzyjaźnionych" państw.
"Pieszczochów nikt nie rusza, im wolno optymalizować swoje obciążenia podatkowe, a urzędnik czuje się za mały, aby zadrzeć z tą potęgą."
Następną grupę podatników stanowią "udręczeni – większość sponiewieranego psychicznie średniego i małego biznesu."
Trzecia grupa to "olewani", nazywani szarą strefą.
Zdaniem prof. dr hab. Modzelewskiego (a więc "prawdziwego" profesora, w odróżnieniu od tzw. gimnazjalnych jak np. Balcerowicz, Góra itp.), "kompetencje organów skarbowych należy reorientować w stronę podmiotów bezkarnie uchylających się od podatków, "międzynarodowej optymalizacji", a przede wszystkim najzwyklejszej przestępczości, często dobrze zorganizowanej, która obraca wielkimi pieniędzmi. Mówiąc wprost, grupa "pieszczochów" i "olewusów" musi stracić swoje przywileje,a "udręczonym", płacącym dziś większość pobieranych podatków, należy dać więcej spokoju."
Państwo musi być więc rzetelne i uczciwe wobec uczciwego obywatela, a opresyjne wobec złodziei i malwersantów. Dziś jest odwrotnie. Przykładem jest bezbronny obywatel skopany przez policjanta, aresztowany na trzy miesiące. Policjant jest wolny.
Wobez silniejszych policja ogranicza się do słownych upomnień - podczas manifestacji pod Urzędem Rady Ministrów krzyczeli "złodzieje"!
hitaczi / 89.76.115.* / 2011-11-29 20:21
Banki zapłaciły tylko tyle co sam KGHM czy raczej sam KGHM aż tyle co banki? Pieszczochami to są rolnicy, górnicy i mundurowi a nie banki które płacą takie podatki jak wymaga prawo - a że optymalizują to ich prawo i możliwości udostępnione przez ustawodawcę.
polocoto / 31.174.248.* / 2011-11-29 20:13
Bo jest SŁABE.

Z tego samego powodu, pijanego żula przywiezionego karetką do szpitala przyjmuje się przed obywatelami uczciwymi, porządnymi i płacącymi podatki.

Takie fakty nie motywują do płacenia.

Dlatego: śmierć frajerom płacącym podatki!! :)
Śmierć frajerom płacącym ZUS!! :)

Re: Budżet 2012: Rostowski wybrał. Znamy wysokość deficytu

mały deficyt / 79.185.188.* / 2011-11-29 18:40
Co wy piszecie redakcjo? W ten deficyt nie wierzy nawet sam Rostowski. Deficyt prognozowany przez niezależnych ekspertów to 120 mld zł. Minister będzie zmuszony dodrukować część pieniędzy aby się jakoś kręciło nasze państwo.

Re: Budżet 2012: Rostowski wybrał. Znamy wysokość deficytu

oborowy / 79.185.79.* / 2011-11-29 17:45
Ale bedzie Mikołaj.

Re: Budżet 2012: Rostowski wybrał. Znamy wysokość deficytu

nodric / 178.42.142.* / 2011-11-29 17:08
Nowe logo MF http://biznes.interia.pl/wiadomosci/news/200-tys-zl-za-nowe-logo-w-polskim-ministerstwie,1727757,0,0,1#comments

Re: Budżet 2012: Rostowski wybrał. Znamy wysokość deficytu

kjkj / 80.50.131.* / 2011-11-29 16:19
Ile podwyżki dostaną urzędnicy państwowi?

Re: Budżet 2012: Rostowski wybrał. Znamy wysokość deficytu

momo44 / 195.234.20.* / 2011-11-29 16:19
HAHAHAHA kredyciarze walutowi jesteście utopieni :)))) CDS Polski rekord wszechczasów, waluta już w styczniu 2012 nowe rekordy !!!
polocoto / 31.174.248.* / 2011-11-29 17:44
Co Cię tak cieszy?

Wolisz żeby sąsiadowi zdechła krowa niż miała by się twoja ocielić?

Chory zawistnik ... :)
polocoto / 31.174.248.* / 2011-11-29 17:44
Co Cię tak cieszy?

Wolisz żeby sąsiadowi zdechła krowa niż miała by się twoja ocielić?

Chory zawistnik ... :)

Re: Budżet 2012: Rostowski wybrał. Znamy wysokość deficytu

oborowy / 79.185.79.* / 2011-11-29 15:40
Wszystko wszystkim,ale nie jestem wstanie zrozumiec tak dużej rozpietośći 2,5% lub -1,7% to jest rozpietość 4,2%

W skali PKB to około 55 mld.

Re: Budżet 2012: Rostowski wybrał. Znamy wysokość deficytu

Adrian12a / 77.252.246.* / 2011-11-29 14:57
15.11.2011 ogłasza się plany wykupu akcji KGHM i sugeruje wzrost kursu:
http://www.kghm.pl/index.dhtml?module=articles&id=4593
Trzy dni później prowokuje się 20 procentowy spadek kursu.
Kto zarobił na tych akcjach od 15 do 18 listopada? Wystarczyło je sprzedawać zamiast kupować po 15.11 a potem można było odkupić po 21.11 ...Jakież to proste! Aha, wystarczyło jeszcze być dobrze poinformowanym.

Rostowski wygląda jak Buka z Muminków

swiatowy_kryzys / 193.109.225.* / 2011-11-29 14:56
:-)

Re: Budżet 2012: Rostowski wybrał. Znamy wysokość deficytu

Adrian12a / 77.252.246.* / 2011-11-29 14:31
Po prostu konstytucyjny próg zadłużenia publicznego wynoszący 55% PKB już został przekroczony - teraz szuka się "księgowych" metod "rozwiązania" problemu. Już ogłoszono, że zamiast kursu EUR/PLN z 31 grudnia będzie się stosować tzw. średnioroczny. Potem będzie blokada dostępu do informacji o stanie finansów a publikację GUS za 2011 rok wstrzyma się do września 2012 (tak bylo już w tym roku). A latem zapewne na gwałt będzie uchwalana zmiana konstytucji - próg podniesię się np. do 155% PKB. A plemiel ogłosi, że jeszcze żaden rząd nie osiągnął takiej rozpiętości między rzeczywistym zadłużeniem a maksymalnym dopuszczalnym poziomem. I to będzie ten sukces!

Re: Budżet 2012: Rostowski wybrał. Znamy wysokość deficytu

ted1265 / 81.210.106.* / 2011-11-29 13:22
A może by 6 wariantów! To wszystko populistyczna propaganda. Przypomina reformowanie socjalizmu za PZPR którego PO jest wybitną kontynuatorką nie tylko w sferze gospodarczej.
deba / 79.191.185.* / 2011-11-29 13:26

Przypomina reformowanie socjalizmu za PZPR którego PO jest
wybitną kontynuatorką nie tylko w sferze gospodarczej.

Tak?
Oszolomowaty / 193.110.130.* / 2011-11-29 15:32
Nie - PO przebila PZPR. Wtedy przynajmniej bylo wiadomo wszystkim o co chodzi (oczywiscie nie mowiac o madrych , wyksztalconych i z wielkich miast - oni zawsze wierzyli , klaskali i POpierali karmiaca reke, bez wzgledu na cene). Teraz ludzie chodza w takim oglupieniu, ze az zal patrzec ...

3 warianty rostowskiego przypominają mi MAHERA OD GRY W 3-KARTY!

MAM-GŁOS-2011-11-29 / 78.8.135.* / 2011-11-29 13:11
a za "szaber plac" tj. miejsce gry mamy tzw. "wolne media III RP" i zasłużonych ekonomistów (z tytułami z czasów PRL-u)!

Re: Wiem, jaki będzie deficyt budżetowy 2012

kasza-lot / 83.17.96.* / 2011-11-29 13:08
Ciekawe, czy będą jakiekolwiek reformy, czy ciągle czekamy na cuda.

Re: Wiem, jaki będzie deficyt budżetowy 2012

zaskoczony / 149.156.124.* / 2011-11-29 13:05
wzrost PKN? Vincent spekuluje na akcjach orlenu?