Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Chiny: Procesory zamiast tenisówek

0
Podziel się:

Chiny nie chcą już być warsztatem dla innych krajów, zamierzają zostać centrum nauki i wysokich technologii.

Chiny: Procesory zamiast tenisówek
(Michael Reynolds)

Chiński kongres ludowy toruje drogę do wprowadzenia gospodarki rynkowej wzorowanej na zachodniej. Po raz pierwszy własność prywatna będzie chroniona przed ingerencją państwa. W zamian Republika Ludowa obciąży podatkami firmy zagraniczne.

Na zakończenie tegorocznego posiedzenia w Pekinie prawie 3 tys. delegatek i delegatów uchwaliło pierwsze prawo własności Chińskiej Republiki Ludowej. Prawo to zawiera 247 artykułów, których celem jest wprowadzenie równowagi pomiędzy korzyściami państwa a własnością prywatną. „Nielegalne zajęcie, plądrowanie i niszczenie takiej własności przez zrzeszenia lub jednostki jest zabronione" - głosi jeden z artykułów.

Równowaga ma być także zachowana w prawie podatkowym. Wkrótce firmy zagraniczne będą płaciły podatki takiej samej wysokości jak firmy krajowe. Dotychczas chińskie firmy odprowadzały 33 procent, podczas gdy inwestorzy zagraniczni płacili tylko od 10 do 24 procent. Delegaci kongresu przegłosowali jednogłośnie jednolitą stawkę podatkową wysokości 25 procent.

Dzięki ulgom podatkowym Pekin przyciągnął do kraju inwestycje zagraniczne o wartości prawie 530 mld euro osiągając tym samym czwartą pozycję wśród największych gospodarek światowych. Chiński minister finansów Jin Renqing liczy na dodatkowe wpływy wysokości około 5,5 mld dolarów rocznie - jednakże dopiero za pięć lat. Tyle będzie trwał okres przejściowy dla zagranicznych przedsiębiorstw, które zainwestowały już w Chinach lub zrobią to jeszcze w roku 2007.

Ponadto przedsiębiorstwa z niektórych sektorów gospodarki będą mogły złożyć wnioski o stosowanie niższych stawek podatkowych. Zaliczają się do nich firmy technologiczne, szczególnie z sektora biotechniki, lotnictwa i astronautyki, jak również przedsiębiorstwa z sektora ochrony środowiska, energetyki oraz rolnictwa.

Według niemieckich ekspertów nowe przepisy zmuszą inwestorów zagranicznych do „zakończenia produkcji tenisówek i rozpoczęcia produkcji mikrochipów". Chiny nie chcą już sprawować roli warsztatu dla krajów przemysłowych, lecz przekształcić się w kraj przemysłu hightech i nauki.

Istotne jest także to, ze dzięki nowym przepisom zamknięta zostanie furtka podatkowa. Kraje, z których pochodzi najwięcej inwestycji zagranicznych w Chinach to Hongkong, Tajwan i raj podatkowy na brytyjskich wyspach - Virgin Islands. Stamtąd chińskie przedsiębiorstwa z Republiki Ludowej Chin reinwestują często swoje zagraniczne zyski w Chinach, aby płacić mniejsze podatki od osób prawnych.

Na zakończenie trwającego 12 dni posiedzenia, szef rządu, Wen Jiabao opowiadał się za zwiększeniem liczby reform politycznych w celu ograniczenia „potęgi" miejscowych władz oraz zwalczania korupcji.

Tłum. Robert Susło

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)