Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Co dalej z KRRiT? Jej los w rękach prezydenta

0
Podziel się:

Dziś Lech Kaczyński powinien podjąć decyzję w sprawie sprawozdania Krajowej Rady.

Co dalej z KRRiT? Jej los w rękach prezydenta
(prezydent.pl/GFDL)

Dziś prezydent powinien podjąć decyzję w sprawie sprawozdania Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Sprawozdanie z ubiegłorocznej działalności rady odrzuciły już Sejm i Senat.

W myśl ustawy o radiofonii i telewizji zakwestionowanie dokumentu także przezLecha Kaczyńskiegooznaczałoby rozwiązanie dotychczasowej Rady i powołanie nowej w ciągu 3 tygodni. Z ostatniej wypowiedzi Lecha Kaczyńskiego, można przypuszczać, że prezydent raczej pozytywnie oceni sprawozdanie Krajowej Rady:

W odrzucenie sprawozdania Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji nie wierzyJerzy Szmajdziński. Wicemarszałek Sejmu mówił o tym kilka dni temu na antenie Polskiego Radia w _ Sygnałach Dnia _:

*W swoim sprawozdaniu Krajowa Rada zwraca uwagę, *że w 2008 roku na rynku medialnym dały znać o sobie skutki kryzysu, z Polski zaczęły wycofywać się duże korporacje medialne, ruszył proces cyfryzacji. Nastąpił także drastyczny spadek ściągalności abonamentu, co zmusiło Krajową Radę do innego podziału środków, więcej pieniędzy niż dotychczas trafiło do radia, telewizja natomiast otrzymała o 50 procent mniej pieniędzy, przez co musiała borykać się poważnym deficytem finansowym.

Do tej pory Krajowa Rada nie została rozwiązana wskutek odrzucenia sprawozdania. W ubiegłym roku sprawozdanie odrzucił Sejm i Senat, nie zrobił tego natomiast prezydent.

W tym roku o odrzucenie sprawozdania Rady przez wszystkie trzy uprawnione do tego organy, wielokrotnie podczas dyskusji na temat ustawy medialnej apelowali twórcy. Reżyser Krzysztof Krauze podczas okrągłego stołu w Pałacu Prezydenckim namawiał Lecha Kaczyńskiego.

Według informacji _ Dziennika Gazety Prawnej _ także politycy Platformy Obywatelskiej różnymi kanałami starają się przekonać prezydenta, by dokumentu nie podpisywał. Wtedy Krajowa Rada musiałaby zostać wybrana od nowa.

Według anonimowego informatora gazety prezydent nic nie traci, bo w pięcioosobowej radzie miałby dwóch swoich przedstawicieli, a to daje mniejszość blokującą. Poza tym, jeżeli chce utrzymać dotychczasowy sojusz PiS i SLD w mediach publicznych, to też nic się nie zmieni.

Raport Money.pl
*Ustawa medialna do kosza. Media w finansowej zapaści * Polacy przestali płacić abonament RTV. Dług za ostatnie trzy lata to 3,5 mld zł. Czytaj w Money.pl
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)