Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Donald Tusk zapewnia: pieniądze w ZUS nie są bardziej wirtualne niż w OFE

0
Podziel się:

Premier zapewniał dziś seniorów, że rząd nikomu niczego nie zabrał. Tymczasem liczba osób, które chcą przekazywać części składki emerytalnej do OFE wzrasta.

Donald Tusk zapewnia: pieniądze w ZUS nie są bardziej wirtualne niż w OFE
(PAP/Radek Pietruszka)

Premier zapewniał seniorów, że _ rząd nikomu niczego nie zabrał. _ - _ Gdyby pieniądze w OFE nie były wirtualne, mogłaby pani tak samo pójść rok temu do OFE i je wypłacić. A nie mogła ich pani wypłacić. Pieniądze w OFE i w ZUS z pani punktu widzenia są identyczne, są zapisem. To nie jest kupka banknotów odłożona w banku _- tłumaczył Donald Tusk podczas spotkania ze słuchaczami Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Warszawie.

Premier podkreślał przy tym, odnosząc się do pytania o bezpieczeństwo składek, że pieniądze w ZUS i w OFE _ są tak samo wirtualne _.

Zgodnie z nowelizacją ustawy o funduszach emerytalnych z grudnia ub.r., od 1 kwietnia do 31 lipca br. ubezpieczeni mogą zdecydować, czy chcą, aby część ich składki emerytalnej trafiała do OFE, czy na indywidualne subkonto w ZUS. Ubezpieczony, który chce, by część jego składki emerytalnej trafiała też do OFE, musi wypełnić specjalne oświadczenie i złożyć je w ZUS.

Przepisy przewidują, że przez 10 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego środki z OFE będą stopniowo przenoszone na fundusz emerytalny FUS i ewidencjonowane na prowadzonym przez ZUS subkoncie (tzw. suwak bezpieczeństwa). Wypłatą emerytur będzie zajmował się ZUS.

_ Po pierwsze: ja żadnych pieniędzy do ZUS nie przerzucam _ - podkreślał we wtorek premier. Wyjaśniał, że każdy ma jeszcze miesiąc na podjęcie decyzji, czy chce być w OFE, czy nie. Przypomniał, że prawo wyboru i decyzji w tej sprawie każdy miał od wielu miesięcy. _ Jeśli pani uważa, że zrobiłem komuś krzywdę, pani nie musi w niej uczestniczyć, pani zostaje w OFE i wszystko gra _ - odpowiedział szef rządu jednej z uczestniczek spotkania.

Mimo zapewnień premiera, liczba osób, które chcą przekazywać części składki emerytalnej do OFE wzrasta. Do 15 maja takie oświadczenia złożyło 98,141 tys. osób - poinformował ZUS w komunikacie. Liczba członków OFE na koniec kwietnia wynosiła 16.700,467 tys. osób.

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę o funduszach emerytalnych, ale skierował do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zbadanie, czy jest ona zgodna z ustawą zasadniczą. Chodzi m.in. o zakaz inwestowania w obligacje, nakaz inwestowania w akcje i zakaz reklamy OFE.

Czytaj więcej w Money.pl
Ile osób zostaje w OFE? Najnowsze dane W przypadku osoby, która zdecyduje się na odprowadzanie składki emerytalnej wyłącznie do ZUS, 12,22 proc. jej wynagrodzenia będzie zapisywane na koncie w I filarze, a 7,3 proc. na subkoncie w ZUS.
Reforma OFE. Tani, dobry ZUS będzie miał więcej pracy, ale nie zwiększy zatrudnienia Prezes ubezpieczyciela zdradził plany na najbliższe miesiące.
Trybunał Konstytucyjny w sprawie wieku emerytalnego Niewykluczone, że jeszcze dziś dowiemy się, czy reforma była konstytucyjna.
Rząd podniósł wiek emerytalny naruszając prawo? Trwa rozprawa Trybunał Konstytucyjny debatuje, czy przepisy, zgodnie z którymi musimy pracować do 67. roku życia, zostaną uchylone.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)