Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Dziura w budżecie. Minister wskazał winnych

0
Podziel się:

Szef resortu finansów obiecuje, że pożyczone dodatkowo pieniądze, odda w lepszych czasach.

Dziura w budżecie. Minister wskazał winnych
(Krystian Dobuszynski/REPORTER)

Zła polityka Rady Polityki Pieniężnej oraz czynniki zewnętrzne - to według ministra finansów przyczyny problemów polskiego budżetu. Po 7 miesiącach realizacji budżetu, rząd zapowiedział jego głęboką nowelizację - zwiększenie deficytu do 51 mld złotych i cięcia wydatków o 8,5 mld

Minister Jacek Rostowski w radiowej Trójce stwierdził, że braki w budżecie to kwestia problemów w gospodarce._ - Wiedzieliśmy, że te warunki zewnętrzne mogą mieć taki skutek i mówiliśmy o tym otwarcie. Z drugiej strony zawiniła opieszała w decyzjach rada Polityki Pieniężnej, która powinna szybciej obniżać stopy procentowe - _ powiedział minister.

_ - Mimo zapowiadanych cięć wydatków, rząd będzie chciał chronić inwestycje współfinansowane przez Unię Europejską - _ zapowiedział wicepremier, minister finansów Jacek Rostowski.

_ - Uważamy, że to nie tylko stymuluje gospodarkę w krótkim okresie, ale także zapewnia możliwość szybszego wzrostu i większej aktywności gospodarczej w długim _ - powiedział Rostowski.

Dodał, że takie działanie jest akceptowane nie tylko przez ekonomistów. Według szefa resortu finansów w obliczu spowolnienia polska gospodarka potrzebuje dość silnej stymulacji. _ Zwiększenie deficytu budżetowego o 16 mld zł, czyli o jeden punkt procentowy PKB, jest dokładnie taką stymulacją, jakiej Polska gospodarka potrzebuje _ - powiedział Rostowski.

Pytany, czy ministrowie znaleźli już zapowiadane 8,5 mld zł oszczędności odparł, że _ po części znaleźli, po części znajdą _. Dodał, że szczegóły związane z cięciami wydatków przez poszczególne resorty zostaną przedstawione wraz z projektem nowelizacji budżetu.

Minister finansów tłumaczył, że zapowiedzi rządu o zawieszeniu obowiązywania progów ostrożnościowych na czas nowelizacji tegorocznego budżetu i przygotowania nowego, łączą się z poważniejszymi zmianami. Mają one dotyczyć wprowadzenia nowej, stabilizującej reguły wydatkowej.

Jednocześnie minister przyznał, że najpierw zostanie wprowadzona ustawa, która zawiesi obecne przepisy ostrożnościowe. Dodał, że ma nadzieję, że do połowy września uda się wprowadzić nową ustawę o finansach publicznych z nową regułą finansową.

Według Rostowskiego, rząd odstępując od obowiązujących zasad, działa racjonalnie. _ - Zawieszamy ją w taki sposób, aby działać tak, że będziemy w lepszych czasach zmniejszali dług. Tak było w 2011 roku - _ mówi Rostowski.

Wczoraj rząd poinformował o planach nowelizacji budżetu. Premier chce zwiększyć deficyt o około 16 miliardów złotych, a dodatkowe 8,5 miliarda zaoszczędzić poprzez cięcia w wydatkach.
Na potrzeby tegorocznej nowelizacji i przyszłorocznego budżetu koalicja zamierza zmienić przepisy dotyczące progów oszczędnościowych. Obowiązujące prawo uniemożliwia zwiększenie deficytu, w sytuacji gdy wysokość długu publicznego przekracza 50 procent w relacji do PKB.

Nowa reguła wydatkowa już we wrześniuWicepremier i minister finansów Jacek Rostowski liczy, że nowa, stabilizująca reguła wydatkowa wejdzie w życie do połowy września tego roku.

_ - Mam nadzieję, że najpóźniej do połowy września będzie nowa ustawa o finansach publicznych z nową, stabilizującą regułą wydatkową _ - powiedział Rostowski w Programie 3 Polskiego Radia.

Zgodnie z przyjętymi przez rząd założeniami nowelizacji ustawy o finansach publicznych w stabilizującej regule wydatkowej limit wydatków będzie uzależniony od średniookresowego realnego tempa wzrostu PKB, oczekiwanego poziomu inflacji i ewentualnej zmiany obciążeń fiskalnych.

Reguła ma zacząć obowiązywać już przy wyznaczaniu wydatków na 2014 rok i objąć ponad 90 proc. sektora finansów publicznych.

Czytaj więcej w Money.pl
Prof. Dariusz Filar dla Money.pl: Tusk nas zadłuży, bo na nic więcej go nie stać - _ Zawiedli politycy i ich filozofia uników, stanęliśmy pod ścianą _. Ekonomiczny doradca rządu mówi, co nas czeka.
Minister ujawnia, kogo nie obejmą cięcia Szef resortu pracy i polityki społecznej, skomentował zapowiedzi premiera o zwiększeniu deficytu budżetowego o 16 miliardów złotych oraz dodatkowych 8,5 miliarda cięć w wydatkach.
Premier zapowiada zmiany i cięcia. _ Chcemy pobudzić gospodarkę _ Rząd zamierza zmienić ustawę o finansach publicznych, ale nie tylko. Donald Tusk ujawnił, ile zabraknie pieniędzy w kasie państwa.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)