wp.pl
wp.pl
Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
E-papierosy boją się podatku

E-papierosy boją się podatku

Fot. Teras Karina

Rząd do tej pory nie przedstawił żadnych planów opodatkowania e-papierosów, a według informacji "Pulsu Biznesu", przedstawiciele branży robią wszystko, żeby do tego nie doszło.

"Puls Biznesu" podaje, że w Ministerstwie Finansów przeprowadzane są analizy nad możliwościami nałożenia akcyzy na papierosy elektroniczne. Powołano specjalny zespół, który ma zadanie stworzyć systemowe rozwiązania umożliwiające opodatkowanie e-papierosów. Jednak wiążące ustalenia nie zapadły.

Przedstawiciele branży mówią w rozmowie z "Pulsem Biznesu", że nałożenie akcyzy spowoduje rozrost szarej strefy. Swoje wątpliwości przedstawili w raporcie zaprezentowanym w środę przez Fundację Republikańską, w którym przestrzegają rządzących przed skutkami wprowadzenia akcyzy.

W Polsce każdego roku wpływy do budżetu z akcyzy i VAT wynikające ze sprzedaży papierosów wynoszą ponad 20 miliardów złotych. We wrześniu zaś weszły w życie przepisy, według których e-papierosów nie można sprzedawać w Internecie. E-papierosy tym samym zniknęły z aukcji internetowych, platform zakupowych, automatów. Ich reklamowanie, jak i akcesoriów z nimi związanymi, grozi grzywną w wysokości do 200 tys. złotych albo ograniczeniem wolności lub zastosowaniem obu tych kar łącznie. Więcej czytaj TUTAJ.

Zakazano także ich używania w miejscach publicznych.

W Polsce jest około 1,8 mln e-palaczy - wynika z danych CIR. Wartość rynku elektronicznych papierosów i akcesoriów z nimi związanych szacowana jest na blisko 500 mln zł. To daje nam drugą po Włoszech pozycję w UE i trzecią w świecie pod względem produkcji. Jednocześnie polskie prawo antynikotynowe jest jednym z bardziej restrykcyjnych w Europie.

oprac. Anna Frankowska

podatek, akcyza, sprzedaż w internecie, e-papierosy
IAR
Czytaj także
Polecane galerie
Dexlab
2017-03-10 05:02
Dzięki e-papierosom już nie palę, wiele razy próbowałem rzucić ale nie mogłem. E-papieros i plan zmniejszania dawki nikotyny dały pozytywny rezultat. Czasem jeszcze powapuje ale już bez nikotyny i coś dla smaku raz na kilka dni. Polecam rzucić klasyczne papierosy, więcej kasy w kieszeni człowiek nie śmierdzi a i zdrowiej. Polecam
axe
2016-12-16 11:39
nie mam zamiaru rezygnować z one, na razie będę normalnie wapował, a potem się coś wymyśli
axe
2016-12-16 11:39
nie mam zamiaru rezygnować z one, na razie będę normalnie wapował, a potem się coś wymyśli
Pokaż wszystkie komentarze (6)