Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Energetyka w Polsce. PO chce powołania specjalnej komisji

0
Podziel się:

Miałaby ona zajmować się m.in. zagadnieniami związanymi z bezpieczeństwem energetycznym oraz z rozwojem energii atomowej.

Energetyka w Polsce. PO chce powołania specjalnej komisji
(ajok/cc/flickr)

Platforma Obywatelska chce powołania nadzwyczajnej komisji do spraw energetyki - złożyła w Sejmie projekt uchwały w tej sprawie. Komisja miałaby zajmować się m.in. zagadnieniami związanymi z bezpieczeństwem energetycznym oraz z rozwojem energii atomowej.

W projekcie uchwały powołującej komisję PO postuluje, aby rozpatrywała ona projekty ustaw z zakresu polityki energetycznej, funkcjonowania zintegrowanego rynku energii, zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego państwa oraz nadzoru właścicielskiego nad własnością publiczną w sektorze wydobycia, wytwarzania, przesyłu, dystrybucji oraz przetwarzania energii i surowców energetycznych.

W gestii komisji byłyby też sprawy związane z zagraniczną polityką energetyczną, gospodarką surowcami mineralnymi, polityką koncesyjną oraz rozwojem energetyki atomowej - czytamy w uchwale.

Wiceszef sejmowej komisji gospodarki Antoni Mężydło (PO) pytany, po co powoływać nową komisję przyznaje, że są _ spore opóźnienia, jeśli chodzi o legislację _. - _ Pewnie głównie dlatego, że czekamy na trójpak, który ciągle nie może wyjść z rządu. Komisja zajęłaby się m.in. tym trójpakiem, a jeżeli nie wyjdzie on z rządu, to też trzeba będzie coś zrobić. Zapowiedź zmiany prawa energetycznego, której nie towarzyszą projekty ustaw, to gorsza sytuacja, niż gdyby taka zapowiedź w ogóle nie padła. Wszyscy oczekują zmian, a to jest duży proces inwestycyjny - zarówno, jeśli chodzi o klasyczne, jak i odnawialne źródła energii. W stanie niepewności prawnej nikt nie inwestuje, bo nie wie, jaka czeka go przyszłość _ - powiedział Mężydło.

Jego zdaniem, komisja nadzwyczajna powinna zostać powołana po wakacjach sejmowych, na jednym z wrześniowych posiedzeń. _ - Powinna powstać jak najszybciej _ - zaznaczył polityk PO.

Za powołaniem (nienadzwyczajnej) komisji ds. energetyki opowiada się PiS. Według PiS za utworzeniem takiej komisji przemawia m.in. _ dezinformacja dotycząca zasobów gazu łupkowego _. Ugrupowanie Jarosława Kaczyńskiego chciałoby też, aby utworzyć oddzielne ministerstwo energetyki.

Tzw. duży trójpak energetyczny to zestaw trzech ustaw: o odnawialnych źródłach energii, o prawie energetycznym oraz o prawie gazowym. Do tej pory nie został uchwalony. Sejm przyjął natomiast pod koniec czerwca tzw. mały trójpak energetyczny, czyli szybką nowelizacją Prawa energetycznego.

Jej najważniejsze założenia to rozdział właścicielski przesyłu i obrotu gazem, obowiązek sprzedaży gazu przez giełdę czy ulgi dla przemysłu energochłonnego. Zmiany zawarte w tzw. małym trójpaku mają doprowadzić do wycofania skarg skierowanych przeciw Polsce przez Komisję Europejską do unijnego Trybunału Sprawiedliwości. Chodzi o niepełne wdrożenie przez Polskę wymogów dyrektyw dotyczących wewnętrznego rynku gazu ziemnego i energii elektrycznej.

Czytaj więcej w Money.pl
Po tej uchwale posypią się odszkodowania _ Właściciel rzeczy może żądać wynagrodzenia za bezumowne korzystanie z niej _ - orzekł Sąd Najwyższy.
MG wspomaga rozwój wolnego rynku gazu Ministerstwo gospodarki opublikowało nowe rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad kształtowania i kalkulacji taryf oraz rozliczeń w obrocie paliwami gazowymi.
Koncesje na poszukiwania w Polsce, legalne? Komisja Europejska bada obowiązujące od 1 stycznia 2012 r. prawo geologiczne i górnicze, które reguluje udzielanie koncesji na poszukiwanie ropy i gazu.
energetyka
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)