Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Gaz łupkowy kusi Chińczyków. Ruszają wielkie inwestycje

0
Podziel się:

Zwycięzcy drugiej rundy przetargu na eksploatację gazu łupkowego w Chinach zadeklarowali 2 miliardy dolarów na inwestycje dotyczące przygotowania do wydobycia surowca.

Gaz łupkowy kusi Chińczyków. Ruszają wielkie inwestycje
(Seesea/Dreamstime)

Zwycięzcy drugiej rundy przetargu na eksploatację gazu łupkowego w Chinach zadeklarowali 2 miliardy dolarów na inwestycje dotyczące przygotowania do wydobycia surowca w najbliższych trzech latach - oświadczyło Ministerstwo Zasobów Naturalnych Chin.

Przetarg dotyczy 19 pól gazowych (zwanych w Chinach blokami). Wśród 16 zwycięskich przedsiębiorstw drugiej rundy przetargu jest 14 firm państwowych i dwie prywatne.

Odpowiedzialny za przetarg urzędnik MZN Peng Qiming, stwierdził na konferencji prasowej, że przedsiębiorstwa, które nie dotrzymają warunków umowy i nie przeprowadzą prac badawczych i eksploatacyjnych zgodnie z deklaracjami, zostaną ukarane.

Peng zapowiedział również kontrole przebiegu geologicznych prac badawczych i przygotowania do wydobycia w ciągu całego okresu, na który udzielono licencje.

Pierwsza runda przetargu na cztery pola gazowe (bloki) zakończyła się w czerwcu 2011 r. Do drugiej rundy przetargu, który ogłoszono 25 października 2012 r. zgłosiły się 83 przedsiębiorstwa.

Z danych MZN wynika, że w świetle aktualnych badań geologicznych przeprowadzonych w Chinach, w 26 miejscach znajdują się pola gazowe (bloki), które mogą być przemysłowo eksploatowane, a łączne zasoby znajdującego się w nich gazu łupkowego szacowane są na ok. 25 bln m sześc.

Gaz łupkowy wydobywa się metodą szczelinowania hydraulicznego. Polega ona na wpompowywaniu pod ziemię mieszanki wody, piasku i chemikaliów, która powoduje pęknięcia w skałach i w efekcie wypycha gaz.

Czytaj więcej w Money.pl
Nigdy nie będziemy wolni od gazu z Rosji Nie należy jednak liczyć, że będzie to cudowne lekarstwo na zależność regionu od importu z Rosji - pisze Financial Times.
Sąsiad Polski też zyska na gazie łupkowym? Podpisano już porozumienie w sprawie badań geologicznych w ośmiu miejscach - poinformował niezależny białoruski tygodnik.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)