Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Gaz łupkowy w Polsce. Będzie debata w PE

0
Podziel się:

Debata w Parlamencie Europejskim może przynieść ciekawe obserwacje dotyczące państw, dla których gaz łupkowy może nie być na rękę.

Gaz łupkowy w Polsce. Będzie debata w PE
(kprm.gov.pl)

Wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak uważa, że debata w UE na temat ewentualnych ograniczeń w wydobyciu gazu łupkowego w Europie może pokazać, które kraje UE będą miały interesy _ zbieżne z rosyjskimi _. - _ To będzie ciekawa obserwacja _ - powiedział Pawlak.

Na zdjęciu Waldemar Pawlak, wicepremier Polski

_ - Są różne interesy i będzie można obserwować, które kraje europejskie będą miały zbieżne interesy z interesami na przykład rosyjskimi w zakresie gazu łupkowego _ - powiedział wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak w kuluarach spotkania w Fundacji Adenauera w Brukseli.

Pawlak pytany o możliwe regulacje w UE, które ograniczałyby wydobycie gazu łupkowego w Europie, zauważył: _ energy-mix (bilans energetyczny) jest kreowany na poziomie krajów członkowskich i to jest podstawowa wartość Unii Europejskiej _.

Parlament Europejski zwrócił się do Komisji Europejskiej o zbadanie skutków wydobycia gazu łupkowego na środowisko i emisję CO2. Szef komisji ds. środowiska w PE, niemiecki eurodeputowany Jo Leinen zapowiedział w środę, że Parlament Europejski podejmie debatę i zdecyduje, jakie środki zaproponuje, by chronić środowisko i zdrowie obywateli UE.

_ - Moje rozmowy z europarlamentarzystami pokazują, że to jest dobry moment na otwartą i konstruktywną dyskusję dotyczącą przyszłości europejskich rozwiązań systemowych związanych z energią, a także rozwiązań dotyczących planów redukcyjnych i innych aspektów polityki energetycznej _ - powiedział Pawlak.

Gaz łupkowy wydobywa się metodą tzw. szczelinowania hydraulicznego, czyli pod bardzo dużym ciśnieniem pompuje się wodę zmieszaną z substancjami chemicznymi, by rozsadzić podziemne skały i uwolnić gaz. Według organizacji ekologicznych, jest to szkodliwe dla środowiska i człowieka, bo może prowadzić do zanieczyszczenia wód gruntowych. Wydobycia gazu tą metodą zakazano np. we Francji. W UE nie ma jednak regulacji w tej sprawie.

Polska może mieć największe złoża gazu łupkowego w Europie. Wiele światowych firm wydobywczych zamierza wykonać w najbliższych latach liczne próbne odwierty. Tymczasem Rosja jest największym eksporterem gazu konwencjonalnego na rynek UE.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/158/t97438.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/pawlak;wydobycie;gazu;lupkowego;oplaca;sie,36,0,839972.html) Pawlak: Wydobycie gazu łupkowego opłaca się Wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak uważa, że jeśli potwierdzą się szacunki zasobów gazu łupkowego w Polsce, staniemy się jeszcze bardziej bezpiecznym krajem.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/61/t109373.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/wielkie;inwestycje;w;gaz;lupkowy;w;polsce,77,0,838221.html) Wielkie inwestycje w gaz łupkowy w Polsce? Polska liczy na idące w setki milionów dolarów inwestycje amerykańskich firm w wydobycie w Polsce gazu ze złóż niekonwencjonalnych.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/24/t75544.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/rosja;zablokuje;polski;gaz;lupkowy,137,0,834441.html) Rosja zablokuje polski gaz łupkowy? Rosja z pomocą organizacji ekologicznych może blokować wydobycie gazu łupkowego w Europie.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)