Na skróty
Money.plGospodarkaWiadomości gospodarczeGospodarka zwalnia. Potrzebna obniżka stóp procentowych?
2012-10-07 17:46

Gospodarka zwalnia. Potrzebna obniżka stóp procentowych?

Gospodarka zwalnia. Potrzebna obniżka stóp procentowych?
[fot: kprm.gov.pl]

Utrzymanie przez Radę Polityki Pieniężnej stóp procentowych to zły sygnał dla gospodarki - powiedział w Kielcach wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak. - Cena pieniądza jest zbyt wysoka i mam nadzieję, że RPP to odblokuje - dodał.

Zdaniem Pawlaka drugi kwartał w gospodarce to pierwszy z kwartałów od wielu lat, kiedy popyt krajowy nie przyrasta. W opinii wicepremiera to negatywny sygnał.

- Niestety Rada Polityki Pieniężnej nie obniżyła stóp procentowych w ostatnim czasie - to też jest złym sygnałem dla gospodarki, bo pieniądz jest drogi, a więc firmy trzymają go bardziej na lokatach, a nie inwestują w produkcję i miejsca pracy - powiedział Pawlak. Przypomniał, że firmy mają w bankach ok. 200 mld zł nadpłynności. Tymczasem potrzebne są rozwiązania, które będą uruchamiały te prywatne środki.

Według wicepremiera potrzebne są one między innymi na wsparcie takich działań jak aktywne formy zwalczania bezrobocia, na które rząd przeznaczył z Funduszu Pracy 500 mln zł. - Są sygnały, które powinny nas skłaniać do tego, by odblokować wszystkie rezerwy i wspierać realną gospodarkę, bo tam są miejsca pracy - powiedział Pawlak.

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała w środę o pozostawieniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie, co zaskoczyło rynek. Ekonomiści spodziewali się, że po serii złych danych z gospodarki RPP zdecyduje się na złagodzenie polityki pieniężnej.

- Jeśli napływające informacje, w tym listopadowa projekcja NBP, będą potwierdzały trwałość osłabienia koniunktury gospodarczej, a ryzyko nasilenia się presji inflacyjnej będzie ograniczone, Rada dokona złagodzenia polityki pieniężnej - podsumowano w komunikacie NBP po posiedzeniu rady.

Czytaj więcej w Money.pl
Zjazd PSL. Są jak po "wiadrze Biovitalu"?
Waldemar Pawlak chce spotkać się z liderami partii opozycyjnych, by szukać porozumienia w sprawach gospodarki. Co na to adresaci apelu?
Ta zmiana zatrzyma falę bankructw? Problem ma dwie trzecie firm
Przedsiębiorców pogrążają niezapłacone faktury. A Waldemar Pawlak i Jacek Rostowski szukają recepty na zatory płatnicze.
Zmiany w VAT. Pawlak mówi o styczniu
Obecna sytuacja to, zdaniem wicepremiera, pole do nadużyć dla przedsiębiorców.
Tagi:stopy procentowe, gospodarka, waldemar pawlak
Zobacz więcej:Kryzys w Polsce
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl