Na skróty
Money.plGospodarkaWiadomości gospodarczeGospodarka zwalnia. Potrzebna obniżka stóp procentowych?
2012-10-07 17:46

Gospodarka zwalnia. Potrzebna obniżka stóp procentowych?

Gospodarka zwalnia. Potrzebna obniżka stóp procentowych?
[fot: kprm.gov.pl]

Utrzymanie przez Radę Polityki Pieniężnej stóp procentowych to zły sygnał dla gospodarki - powiedział w Kielcach wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak. - Cena pieniądza jest zbyt wysoka i mam nadzieję, że RPP to odblokuje - dodał.

Zdaniem Pawlaka drugi kwartał w gospodarce to pierwszy z kwartałów od wielu lat, kiedy popyt krajowy nie przyrasta. W opinii wicepremiera to negatywny sygnał.

- Niestety Rada Polityki Pieniężnej nie obniżyła stóp procentowych w ostatnim czasie - to też jest złym sygnałem dla gospodarki, bo pieniądz jest drogi, a więc firmy trzymają go bardziej na lokatach, a nie inwestują w produkcję i miejsca pracy - powiedział Pawlak. Przypomniał, że firmy mają w bankach ok. 200 mld zł nadpłynności. Tymczasem potrzebne są rozwiązania, które będą uruchamiały te prywatne środki.

Według wicepremiera potrzebne są one między innymi na wsparcie takich działań jak aktywne formy zwalczania bezrobocia, na które rząd przeznaczył z Funduszu Pracy 500 mln zł. - Są sygnały, które powinny nas skłaniać do tego, by odblokować wszystkie rezerwy i wspierać realną gospodarkę, bo tam są miejsca pracy - powiedział Pawlak.

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała w środę o pozostawieniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie, co zaskoczyło rynek. Ekonomiści spodziewali się, że po serii złych danych z gospodarki RPP zdecyduje się na złagodzenie polityki pieniężnej.

- Jeśli napływające informacje, w tym listopadowa projekcja NBP, będą potwierdzały trwałość osłabienia koniunktury gospodarczej, a ryzyko nasilenia się presji inflacyjnej będzie ograniczone, Rada dokona złagodzenia polityki pieniężnej - podsumowano w komunikacie NBP po posiedzeniu rady.

Czytaj więcej w Money.pl
Zjazd PSL. Są jak po "wiadrze Biovitalu"?
Waldemar Pawlak chce spotkać się z liderami partii opozycyjnych, by szukać porozumienia w sprawach gospodarki. Co na to adresaci apelu?
Ta zmiana zatrzyma falę bankructw? Problem ma dwie trzecie firm
Przedsiębiorców pogrążają niezapłacone faktury. A Waldemar Pawlak i Jacek Rostowski szukają recepty na zatory płatnicze.
Zmiany w VAT. Pawlak mówi o styczniu
Obecna sytuacja to, zdaniem wicepremiera, pole do nadużyć dla przedsiębiorców.
Tagi:stopy procentowe, gospodarka, waldemar pawlak
Zobacz więcej:Kryzys w Polsce
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl


Re: Gospodarka zwalnia. Potrzebna obniżka stóp procentowych?

ert / 89.76.196.* / 2012-10-08 05:15
pawlak bierzecie kase dla siebie i rodzin na trzy pokolenia naprzod ale prosze nie udawaj ze chcesz cos robic dla kraju bo tak fanzolisz ze mozg peka

Re: Gospodarka zwalnia. Potrzebna obniżka stóp procentowych?

dr5 / 85.222.86.* / 2012-10-08 00:17
Najzabawniejsze jak Polacy martwią się o USA. Zacznijcie jeszcze im koce wysyłać jak w latach 80.

Re: Gospodarka zwalnia. Potrzebna obniżka stóp procentowych?

sedziwoj / 2012-10-07 23:10 / Bywalec forum
Decyzja RPP jest słuszna, że debile politycy patrzą tylko na gospodarkę, a nie rozumieją ekonomi, to gadają takie bezsensy.
Zresztą, luzowanie polityki pieniężnej ani w USA, anie w UK, anie w UE nie pomogło, czemu niby miało pomóc w Polsce? Jak inni popełniają błędy, czemu mamy je powtarzać, bo ciągle ktoś mówi że przesłanki są słuszne? Przecież rzeczywistość pokazała że nie są.
Pilsener / 2012-10-07 23:38 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
Bo wg polityków to proste: stopy % to pokrętło z napisem "PKB up/down", ludzie są nieszczęśliwi bo nie ma w ustawie zapisane, że mają być szczęśliwi... Polityką monetarną nie da się nadrobić braku gospodarczych fundamentów a można łatwo narobić sobie dodatkowych problemów. Polityka monetarna to skutek a nie przyczyna.
squun / 78.133.227.* / 2012-10-07 23:27
idź już spać bo ci mózg flaczeje i robi się galareta!!!

Re: Gospodarka zwalnia. Potrzebna obniżka stóp procentowych?

FD / 89.75.177.* / 2012-10-07 23:02
GUS podaje,że ""W okresie styczeń-sierpień br. produkcja sprzedana przemysłu była o 3,5% wyższa w porównaniu z analogicznym okresem ub. roku.""
Ja wam mówię:jest dobrze,jest dobrze, ale nie najgorzej jest.

Re: Gospodarka zwalnia. Potrzebna obniżka stóp procentowych?

Ro. O / 83.29.240.* / 2012-10-07 22:16
po co ta panika . ja , dzieki Tuskowi , Pawlakowi czyli PO i PSl odzyskalem spokój. Firma upadła a ja jezdze sobie na rybkii z kolegami wedkarzami popijamy..Tylko ludzi zal zwolnic musiałem 9 osób. To boli. bardzo boli

Re: Gospodarka zwalnia. Potrzebna obniżka stóp procentowych?

dsfgfsgsg / 81.219.62.* / 2012-10-07 22:08
Jak słyszę pomysły na zwalczanie bezrobocia to mi się chce śmiać , dadzą max 20 tys. dla bezrobotnego a po dwóch latach dowalą składki i znów będzie bezrobotny , super wsiowa polityka .Ale czego spodziewać się po takich politykach , ale jak społeczeństwo wybiera do sejmu np Palikota którego głównym celem jest legalizacja narkotyków itp, no cóż jakie społeczeństwo tacy politycy , widocznie polakom jest dobrze skoro wybierają tkich pajaców. Albo masa ciemna została w tym kraju tylko ?

Re: Gospodarka zwalnia. Potrzebna obniżka stóp procentowych?

misoń / 194.33.72.* / 2012-10-07 21:22
Byliśmy 4 producentem statków na świecie. Zniszczyliście stocznie bez mrugnięcia okiem. Teraz opowiadacie bajki o zwalczaniu bezrobocia.

Re: Gospodarka zwalnia. Potrzebna obniżka stóp procentowych?

starydziadu / 194.33.72.* / 2012-10-07 21:17
Pana pomysły są genialne. np. zatrudnienie strażaka w każdej firmie!

Re: Gospodarka zwalnia. Potrzebna obniżka stóp procentowych?

dfdf / 83.23.233.* / 2012-10-07 20:15
przecież gdyby NBP mógł obniżyć stopu ku uciesze kredytobiorców i polskich małych przedsiębiorstw to już by to dawno zrobił, widocznie ma zakaz, amerykanie drukują , unia drukuje - gdzieś tą pustą kasę trzeba trzymać na wysokich procentach i robić z tego złego pieniądza dobry pieniądz - tyle na temat
k aczordonald / 92.20.52.* / 2012-10-07 20:37
W UK kredyt gotowkowy z oprocentowaniem wysokosci lokaty w Polsce.

W razie braku pomyslu mozna przez jakis czas gotowke w Polsce przetrzymac.

O co tu chodzi ???
sedziwoj / 2012-10-07 23:07 / Bywalec forum
Stopy powinny być zależne od inflacji. W Polsce mamy, w UK nie, o to w tym chodzi.
k aczordonald / 92.20.18.* / 2012-10-08 07:24
ale w UK oficjalnie podano ze inflacja za 3 kwartal byla wyzsza od zakladanej.

Re: Gospodarka zwalnia. Potrzebna obniżka stóp procentowych?

SUBSTANCJA NARODOWA / 83.26.83.* / 2012-10-07 20:05
I JAK tu nalać z próźnego, no jak ? - trzeba siegać coraz głębiej do kieszeni obywateli, bo żyd z kwitami coraz mocniej wali do drzwi. Dobry gospodarz NIGDY nie powie o swoim gospdarstwie, że jest BE, a Pawlak z Tuskiem głoszą całemu światu że PAŃSTWOWE GOSPDARSTWO którego sa ZARZADCAMi jest ZARZDZANE FATALNIe i trzeba tej ruiny się pozbywać jak najszybciej NO i SIĘ POZBYLI już prawie WSZYSTKIEGO. A w kieszniach OBYWATELI jeno dziury, bo spodnie z lumpeksów.

Re: Gospodarka zwalnia. Potrzebna obniżka stóp procentowych?

reforma / 79.185.168.* / 2012-10-07 19:04
Nie mamy żadnych szans w konkurencji z USA. Tam FED drukuje 40 mld dolarów miesięcznie. Mogą wykupić trzecią część Polski. Sytuacja jest naprawdę poważna. Tusk nie nie ma żadnego planu jak temu zaradzić. Jego jedynym celem są reformy obniżajace poziom życia Polaków. A przecież reformy mają polegać na poprawie życia Polaków. Po to są właśnie reformy.
sedziwoj / 2012-10-07 23:05 / Bywalec forum
Nic się nie robi bezkarnie, to co robi FED odbije się na stanach, zobaczysz, wspomniesz moje słowa jak wejdzie im hiperinflacja.
dr5 / 85.222.86.* / 2012-10-08 00:13
jak się odbije? najwyżej USA ogłosi bankructwo, wyzeruje liczniki i zacznie od nowa eksportować dolara.
Widzisz w tym jakiś problem dla USA?
chichot dona / 164.126.135.* / 2012-10-07 23:58
USA a raczej udziałowcy FED-u wiedzą co robią.
Jedyny problem w tym czy inni się połapią.
Obecna polityka możliwa jest jedynie na strachu powszechnym strachu krachu dolara.
Dlatego FED będzie produkował makulaturę na potęgę aż do granicy strachu strachu.
Wtedy w zależności od sytuacji globalnej możliwe są trzy wyjścia.
Każde dobre dla FED-u i USA.
Oczywiście tylko wtedy kiedy inni globalni gracze się w tym nie połapią, albo mylnie ocenią odpowiedni moment.
Czyli nie trafia w tzw "okno".
A szczelina jest naprawdę mała wręcz mikroskopijna.
FED ma duże szanse choć ... też bardzo mocno ryzykuje ... krachem i marginalizacją swoją i USA.
RyszardW / 83.29.240.* / 2012-10-07 22:24
o Tusku i PO nie nalezy mówic żle. O zmarłych nigdny nie mowi sie zle , lepiej milczec.
hitaczi / 89.75.114.* / 2012-10-07 20:29
Ależ Tusk wcale nie chce obniżenia poziomu życia Polaków! On chce tylko utrzymania władzy a do tego musi utrzymywać przywileje krzywdzące normalnych podatników. Następni po nim zrobią to samo i jeszcze następni też. Reformy - jakiekolwiek - będą tylko wtedy kiedy nie będzie innego wyjścia, tzn. rząd nie zdąży na czas pomajstrować przy długu publicznym i będzie musiał wreszcie pozwalniać urzędników.

Re: Gospodarka zwalnia. Potrzebna obniżka stóp procentowych?

ananalityk / 77.254.79.* / 2012-10-07 18:46
me me me koziołek powiedział.Zwolnić na bruk darmozjadów z krus ipn zus agencji rolnych i wielu wielu innych budżetowych agentur wy.i.e.olić na zbity pysk dać łopaty i do pracy na drogi nie da się tego kolesiostwa i pociotków utrzymać z wpływów do budżetu to se wymyślił premier drukowanie pieniądza geniusz gospodarczy!
reforma / 79.185.168.* / 2012-10-07 19:11
Akurat ci z KRUS nie są darmozjadami. Pracują nawet w niedzielę. Po 12 godzin dziennie. Wytwarzają realny produkt w przeciwieństwie do urzędników. Rozumiem że masz na myśli pseudorolników z miasta którzy kupili 1 ha ziemi aby być w KRUS.Wielu rolników za swoje towary otrzymuje marne grosze. Na produkcji rolnej zarabiają tylko pośrednicy z miasta.
hitaczi / 89.75.114.* / 2012-10-07 20:27
Za ich pracę (przynajmniej tych którzy coś na rynek produkują, czyli ledwo 1/3 gospodarstw) zapłacimy kupując żywność. A KRUS należy zlikwidować podobnie jak dopłaty - zapłacimy tak czy siak ale za pracę a nie na leżenie.
olson858 / 31.183.5.* / 2012-10-07 22:57
to nie sąsiadowi ma być gorzej tylko tobie lepiej! może składkę na ZUS obniżyć do poziomu KRUS wszystkim?
ananalityk / 77.254.79.* / 2012-10-07 19:21
mam na myśli tech co pracują w krusie a nie tych co go płacą (tam siedzi sitwa z PSL-u i żeruje na tych pieniądzach)

Re: Gospodarka zwalnia. Potrzebna obniżka stóp procentowych?

dddwd / 83.23.233.* / 2012-10-07 18:12
amerykanie drukują, unia drukuje a my mamy zakaz i tyle na temat
sedziwoj / 2012-10-07 23:02 / Bywalec forum
I jak widać ich gospodarka dzięki drukowaniu, ruszyła z kopyta.
Drukowanie da tylko korzyść instytucją finansowym, nie firmą tak jak trzeba aby gospodarka była zdrowa.

Re: Gospodarka zwalnia. Potrzebna obniżka stóp procentowych?

taki tam / 178.183.144.* / 2012-10-07 18:06
Uprośćcie podatki i przepisy, zwolnijcie połowę urzędasów a gospodarka ruszy z kopyta, A wy wymyślacie coraz to bzdurniejsze prawo żeby tylko wydoić ludzi, a potem się dziwicie.

Re: Gospodarka zwalnia. Potrzebna obniżka stóp procentowych?

k aczordonald / 92.20.52.* / 2012-10-07 18:05
a jak Belka mial obnizyc stopy ??
Przeciez zloty polecial by na ryj i przekroczyl 55% zadluzenia.Dopiero za rok obnizy stopy jak oficjalnie wejdzie nowy sposob oblicznia dlugu wymyslony przez Rostowskiego- CZYLI KANT I ZAMIATANIE POD DYWAN.-bo prog przekroczony jest juz dzis gdyby liczyc uczciwie.