Na skróty
Money.plGospodarkaWiadomości gospodarczeJest już rosyjski zakaz dla polskich wędlin
2014-03-08 20:40

Jest już rosyjski zakaz dla polskich wędlin

Autor: (AND), (PAP), (IAR)

Jest już rosyjski zakaz dla polskich wędlin
[fot: Lukasz Ostalski/REPORTER]

Władze Obwodu Kaliningradzkiego zabroniły przywozu wędlin i wieprzowiny z Polski i Litwy. Według miejscowych władz, zakaz wprowadzono w związku z zagrożeniem afrykańskim pomorem świń.

Zgodnie z decyzją władz, na teren Obwodu nie można przywozić wieprzowiny ani żadnych wykonanych z niej produktów.

Zakaz ma mieć charakter czasowy. Władze sanitarne Obwodu Kaliningradzkiego twierdzą, że jeśli nie pojawią się nowe przypadki choroby, to zakaz zostanie zniesiony.

Według rosyjskich mediów, w ostatnich dniach zmniejszyła się liczba klientów z Kaliningradu w polskich sklepach. Wiąże się to właśnie z zakazem przywozu wieprzowiny i wędlin.

W 2013 r. polsko-rosyjską granicę z obwodem kaliningradzkim przekroczyło 6 mln osób; było to wzrost o 50 proc. w porównaniu do 2012 r. W 2013 r. Rosjanie wydali w Polsce co najmniej 238 mln zł, a w ciągu zaledwie dwóch dni 7 i 8 stycznia 2014 r. przedstawili na granicy celnikom rachunki Tax Free, umożliwiające odzyskanie podatku VAT, na kwotę miliona zł.

Giełda na żywo

Comp ogłasza ofertę zakupu 149 tysięcy akcji własnych

Na zamknięciu wtorkowej sesji akcja Compu wyceniana była na 58,50 zł.

Giełda na żywo

Gaz z Rosji. PGNiG liczy na niższe ceny

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo liczy w negocjacjach z Gazpromem na...

Wprowadzony z końcem lipca 2012 r. mały ruch graniczny z obwodem kaliningradzkim pozwala przekraczać granicę polsko-rosyjską bez wiz, jedynie na podstawie zezwolenia. Po rosyjskiej stronie obejmuje obwód kaliningradzki, po polskiej część województwa pomorskiego i warmińsko-mazurskiego.

Umowę o małym ruchu granicznym między obwodem kaliningradzkim a częścią Pomorza, Warmii i Mazur podpisali 14 grudnia 2011 roku w Moskwie szefowie dyplomacji Polski i Rosji, Radosław Sikorski i Siergiej Ławrow.

Czytaj więcej w Money.pl

(AND) , (PAP) , (IAR)
Tagi:zakaz, rosja, wędliny, afrykanski pomór świń
Zobacz więcej:Polskie mięso
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl


Re: Jest już rosyjski zakaz dla polskich wędlin

szynka / 37.30.29.* / 2014-03-09 10:42
ale przejaw hegemonii mocarstwa atomowego - nie kupują kiełbasy !!. Pusty śmiech ogarnia. A tak na marginesie, postawić w końcu zasieki na granicy tego obwodu, wyrzucić nożyce do drutu i zapomnieć, niech kełbasę kupują od tej chwili np, w Szwecji.

Re: Jest już rosyjski zakaz dla polskich wędlin

vfdsgbvdsfgds / 5.173.4.* / 2014-03-08 21:04
I to sa efekty obrony ukraińców! JA SIĘ NA TO NIE ZGADZAM!!! NIE CHCE ICH W POLSCE!!!
atodobre / 37.30.29.* / 2014-03-09 10:33
w Polsce, ruski prowokatorze?
pablo55 / 89.72.65.* / 2014-03-08 23:54
A ja mam w nosie twoją opinię. Sprzedałbyś wolność za kawałek kiełbasy.
lalek / 83.6.60.* / 2014-03-09 09:20
Znowuż ja mam Twoją opinię nawet w miejscu dużo poniżej nosa. Dla naszego biednego kraju jedynym wyjściem na teraz jest odbudowanie dobrobytu obywateli. Stopniowe bogacenie się kraju. Gry strategiczne i przewidywania na stulecia zostawmy mądrzejszym i silniejszym od siebie. My powinniśmy w uwagą przyglądać się temu co się wokół dzieje, angażować się minimalnie i nie dać się prowokować do wyciągania gorących kasztanów własnymi rękami. Już wiele razy podpuszczeni przez "przyjaciół" daliśmy się sprowokować, wybić, ograbić.
chichot dona / 5.174.94.* / 2014-03-09 00:23
Znacznie więcej niż kawałek kielbasy.
Polska lubi wychodzić przed szereg i nadstawiać swoje cztery litery. W zamian dostaje w owe cztery litery.
A sojusznicy Polski którzy klepią po pleczkach?
Ano sojusznicy prędzej czy potem zawsze dogadają się z Rosja. Jak ich zagrywka bieżąca się nie uda wracają do pokojowej koegzystencji. Zachód ma wielkie interesy w Rosji i zawsze z Rosją się dogada. Polska najwięcej szumi bo chce się wykazać, firmy polskie stracą , ba już tracą kontrakty, na ich miejsce wejdą szybko firmy z zachodu a Polska dostanie sankcje w wyniku których pracę w polskich firmach straci kilka tysięcy a może nawet kilkadziesiąt tysięcy ludzi i oby tylko straty na tym się skończyły.
Bezrobotnego i głodnego zwłaszcza z rodziną często nie stać nawet na kawałek kiełbasy.
Ale zawsze jest rozwiązanie , emigracja za chlebem do mądrzejszych krajów, wprawdzie tam też często Polacy biedują ale bieda jest na tamtejszym wyższym poziomie niż w Polsce, co?
Wyjechało za chlebem już tyle milionów najbardziej przedsiębiorczych, to mogą wyjechać i następne miliony.
W Polsce zostaną ci którzy lubią klepanie po plecach, oraz podatni na indoktrynacje propagandy sami wojownicy często tylko wojownicy gębowi, oraz ci którzy wszędzie lubią wsadzać swoje trzy grosze dla cudzego pożytku jak polscy politycy.
wyrazy, bez szacunku, dla putina / 37.30.29.* / 2014-03-09 10:38
no odetchnąłem z ulgą. Oświadczenie przedstawiciela razwiedki, że w tym kraju mieszkają wojownicy, jest dobrze rokujące na przyszłość.
chichot dona / 77.113.125.* / 2014-03-09 16:40
To dopiero merytoryczny argument ..