Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Komorowski i Van Rompuy o Ukrainie i przystąpieniu Polski do strefy euro

0
Podziel się:

Przewodniczący Rady Europejskiej podzielił się z prezydentem swoją oceną szczytu Ukraina-Unia w Brukseli, zapewniając równocześnie o woli UE zawarcia umowy.

Komorowski i Van Rompuy o Ukrainie i przystąpieniu Polski do strefy euro
(ec.europa.eu)

Stosunki UE-Ukraina oraz perspektywa wejścia Polski do strefy euro były głównymi tematami środowego spotkania prezydenta Bronisława Komorowskiego z przewodniczącym Rady Europejskiej Hermanem Van Rompuyem.

- _ Głównym tematem rozmowy były stosunki unijno-ukraińskie, w kontekście możliwego zawarcia umowy stowarzyszeniowej Ukraina-UE podczas szczytu Partnerstwa Wschodniego w listopadzie w Wilnie _ - powiedział prezydencki minister Jaromir Sokołowski.

Dodał, że przewodniczący Rady Europejskiej _ podzielił się z prezydentem swoją oceną szczytu Ukraina-Unia w Brukseli, zapewniając równocześnie o woli UE zawarcia umowy _.

Prezydent - zaznaczył Sokołowski - _ deklarując polskie poparcie dla ukraińskich aspiracji zawarcia umowy stowarzyszeniowej, zapewnił o nieustającym polskim zaangażowaniu na rzecz przybliżania tego kraju do UE _.

Komorowski i Van Rompuy zwrócili też uwagę na konieczność spełnienia przez Ukrainę szeregu warunków, zdefiniowanych przez unijną Radę ds. Zagranicznych w grudniu.

W poniedziałek w Brukseli odbył się szczyt UE-Ukraina z udziałem ukraińskiego prezydenta Wiktora Janukowycza. Unię reprezentowali szef Rady Europejskiej Herman Van Rompuy i przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso.

UE potwierdziła wolę podpisania z Ukrainą umowy stowarzyszeniowej w listopadzie, ale Bruksela oczekuje, że do maja Kijów udowodni, iż spełnia warunki, od których uzależniono podpisanie porozumienia. Wspólnota ponownie zaapelowała do Ukrainy o _ namacalne postępy _, zaś Janukowycz zapewniał, że podejmie wszelkie wysiłki, aby umowa o stowarzyszeniu i wolnym handlu między Ukrainą a UE została podpisana najpóźniej na szczycie Partnerstwa Wschodniego w listopadzie w Wilnie.

We wspólnym komunikacie opublikowanym po szczycie podkreślono, że aby podpisanie umowy w planowanym terminie było możliwe, Ukraina musi do maja tego roku poczynić zdecydowane postępy przynajmniej w trzech dziedzinach: zbadać nieprawidłowości po wyborach parlamentarnych w październiku zeszłego roku, zająć się problemem wybiórczego stosowania prawa oraz przeprowadzić reformy uzgodnione w planie stowarzyszeniowym.

Tematem rozmowy prezydenta i szefa Rady Europejskiej była także perspektywa wejścia Polski do strefy euro. _ Prezydent przedstawił swoje stanowisko w tej sprawie, zakładające odejście od wyznaczania dzisiaj daty wystąpienia o członkostwo w strefie euro na rzecz wypełnienia kryteriów z Maastricht _ - powiedział Sokołowski.

Decyzja ws wejścia naszego kraju do strefy euro powinna być podjęta - zdaniem prezydenta - po wyborach w 2015 roku, wcześniej zaś spełnione powinny zostać kryteria konwergencji.

Wcześniej w środę szef Rady Europejskiej rozmawiał z premierem Donaldem Tuskiem. Van Rompuy w tym tygodniu odwiedza kraje Europy Środkowo-Wschodniej. We wtorek był w Estonii i na Litwie, a w środę - oprócz Polski - odwiedzi Węgry.

Czytaj więcej w Money.pl
Nie spełniamy żadnego z warunków. Euro w Polsce nie wcześniej niż... Rozmowy polityków nie mogły przynieść rozwiązania. Oto trzy główne powody.
Od tego zależeć będzie los całej strefy euro Dziś i jutro Włosi biorą udział w przedterminowych wyborach parlamentarnych.
Euro dopiero za 10 lat? Tak twierdzą eksperci Od momentu przyjęcia euro polityka monetarna zostanie przeniesiona na szczebel europejski - mówi prof. Cezary Wójcik z katedry finansów międzynarodowych SGH.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)