Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Konflikt na Ukrainie. UE musi skończyć z oszczędzaniem na obronie

0
Podziel się:

Przez lata dowódcy NATO i przedstawiciele USA wytykali europejskim rządom, że zbyt szybko obcinają wydatki na obronność w odpowiedzi na kryzys gospodarczy - przypomina Financial Times.

Konflikt na Ukrainie. UE musi skończyć z oszczędzaniem na obronie
(PAP/EPA)

Interwencja Rosji na Krymie pokazała, że kraje UE muszą zrewidować swoje myślenie o wydatkach na obronność. Trzeba się zastanowić, czy można nadal oszczędzać na potencjale militarnym bez obaw przed konsekwencjami - pisze dziś Financial Times.

Przez lata dowódcy NATO i przedstawiciele USA wytykali europejskim rządom, że zbyt szybko obcinają wydatki na obronność w odpowiedzi na kryzys gospodarczy - przypomina dziennik. Jak dodaje, _ faktyczna aneksja Krymu przez Rosję _ może stanowić dla unijnych rządów impuls do refleksji na ten temat.

Są dwa powody, dla których kwestia europejskich budżetów obronnych stała się w ostatnich czasach tak drażliwa. Po pierwsze Stany Zjednoczone, pozostające głównym partnerem w zachodnim sojuszu, coraz bardziej koncentrują się na wyzwaniach strategicznych ze strony odradzających się Chin, a Japonia i Korea Płd. oczekują od Waszyngtonu gwarancji bezpieczeństwa w związku z rosnącą rolą Pekinu.

Drugim powodem jest fakt, że Europejczycy mgliście odpowiadali na powtarzające się apele USA o zwiększenie wydatków na obronę. _ Łączne wydatki militarne UE spadły z 200 mld euro w 2008 roku do 170 mld euro obecnie _ - zauważa _ FT _, dodając, że rosyjska interwencja na Krymie powinna przyczynić się do zmiany myślenia o europejskiej polityce bezpieczeństwa.

_ Oczywiście ani USA, ani Europejczycy nie zamierzają odpowiedzieć militarnie na rosyjskie działania na Ukrainie. Ale jednym z największych zagrożeń wynikających z tego kryzysu jest pogłębienie się na Kremlu przekonania, że członkowie UE pozostają ambiwalentni jeśli chodzi i o rosyjską agresję na wschodniej granicy Unii _ - ostrzega dziennik.

Sugeruje następnie, że rewizja myślenia o wydatkach na obronność dotyczy zwłaszcza Wielkiej Brytanii, która od 2010 roku realnie obcięła wydatki o 8 proc. _ Rządy muszą również poważniej pomyśleć o ich doktrynie wojskowej, co szczególnie dotyczy Niemiec, pozostających bardzo ostrożnym graczem w kwestii bezpieczeństwa (...) _. _ FT _ przypomina, że niedawno prezydent Joachim Gauck powiedział, że kraj powinien _ uczynić znaczniejszy wkład _ w obszarze międzynarodowego bezpieczeństwa, a słowa te powinny wywołać głębszą debatę.

Dziennik zwraca uwagę, że w 2011 roku były minister obrony USA Robert Gates ostrzegał Europejczyków przed zagrożeniami wynikającymi z redukcji potencjałów militarnych. Przestrzegał wówczas, że Stany Zjednoczone będą coraz mniej chętne do ponoszenia coraz większych wydatków _ w imieniu krajów, które najwyraźniej nie chcą być poważnymi i kompetentnymi partnerami w kwestii własnego bezpieczeństwa _.

_ Po Krymie Europa nie może sobie pozwolić, aby zignorować to ostrzeżenie _ - podsumowuje _ Financial Times _ w artykule redakcyjnym.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)