Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kongres przyjął ustawę ws. finansowania rządu do jesieni

0
Podziel się:

Ustawa wyznacza 984 mld dolarów jako limit wydatków na programy, których finansowanie jest w gestii Kongresu.

Kongres przyjął ustawę ws. finansowania rządu do jesieni
(oder345nn/CC BY-NC-SA 2.0/Flickr)

Izba Reprezentantów zatwierdziła dziś przyjętą wcześniej przez Senat ustawę gwarantującą finansowanie agencji rządowych do końca września. Ponadpartyjna ustawa utrzymuje w mocy automatyczne cięcia w wydatkach federalnych, które weszły w życie w marcu.

Ustawa wyznacza 984 mld dolarów jako limit wydatków na programy, których finansowanie jest w gestii Kongresu.

Przyjęta ustawa, którą musi już tylko podpisać prezydent Barack Obama, zapewni środki finansowe na budżety operacyjne każdej z rządowych agencji do 30 września (w USA rok budżetowy zaczyna się 1 października) oraz dodatkowe 87 mld na finansowanie zagranicznych operacji wojskowych w Afganistanie i Iraku. Ponadto utrzymuje w mocy zamrożenie płac pracowników federalnych.

Ustawa nie uchyla też automatycznych cięć budżetowych w wysokości 85 mld euro (tzw. sekwestr), które zaczęły wchodzić w życie 1 marca. Zgodnie z sekwestrem wydatki na obronę mają zostać zredukowane o 8 proc., a rozmaite programy rządowe o 5 proc. W wyniku tych oszczędności wielu pracowników federalnych już doświadcza bezpłatnych urlopów.

Niektóre przyjęte przez Kongres poprawki łagodzą jednak skutki cięć w pewnych obszarach (jak np. programy rolne gwarantujące przeprowadzanie inspekcji jakości mięsa), zapewniając więcej elastyczności w przesuwaniu środków.

Komentatorzy podkreślają, że Republikanom i Demokratom w Kongresie udało się wyjątkowo bezkonfliktowo i szybko - na tydzień przed upływającym ostatecznym terminem 27 kwietnia - przyjąć ustawę, która pozwoli zapobiec wstrzymaniu prac rządu. Ale przyjęcie tych krótkoterminowych środków nie niweluje ogromnych różnic, jakie istnieją między obiema partiami w rozpoczętych już pracach ws. budżetu na rok 2014 oraz długoterminowej redukcji ogromnego zadłużenia USA. Republikanie domagają się cięć w programach społecznych - zdrowotnych i emerytalnych - i sprzeciwiają się podnoszeniu podatków dla najbogatszych czy likwidacji ulg podatkowych dla biznesu, o co zabiegają Demokraci.

Prezydent Obama, który w ubiegłym tygodniu odbył szereg rozmów w tej sprawie zarówno z Republikanami, jak i Demokratami, ma na początku kwietnia przedstawić swoje stanowisko w kwestii dalszego reformowania polityki budżetowej.

Czytaj więcej w Money.pl
Na to w USA czekali od lat. Ta reforma... Prezydent wezwał Kongres do szybkiej reformy imigracyjnej, która pozwoli nielegalnym imigrantom ubiegać się o legalizację pobytu a następnie o obywatelstwo.
Nie ukarzą prokuratora, chociaż ich znieważył Holderowi zarzucono odmowę udostępnienia Kongresowi dokumentów dotyczących zakończonej fiaskiem operacji _ Szybcy i wściekli _.
CIA ma nowego szefa. Kto nim został? Za nominacją Brennana na szefa Centralnej Agencji Wywiadowczej głosowało 63 senatorów, 34 było przeciw.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)