Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kredyty we frankach. "Banki będą uwzględniały ujemne oprocentowanie CHF"

0
Podziel się:

Zobacz, co proponuje frankowiczom KNF.

Kredyty we frankach. "Banki będą uwzględniały ujemne oprocentowanie CHF"
(Fotolia)

-_ Banki będą uwzględniały ujemne oprocentowanie franków _ - potwierdza prezes NBP Marek Belka. Takie decyzje zostały podjęte na posiedzeniu Komitetu Stabilności Finansowej. Tymczasem Komisja Nadzoru Finansowego ma inny pomysł na ulżenie zadłużonym w szwajcarskiej walucie - przewalutowanie kredytu na złotówki. Jest jednak haczyk.

[Aktualizacja 14:23]

Przedstawiciel KNF, Maciej Krzysztoszek nie wyklucza, że nadzór finansowy spojrzy przychylnym okiem na taki zabieg, nawet jeśli przewalutowanie nastąpi po kursie z dnia zaciągnięcia zobowiązania. Osoba, która by się na to zdecydowała, zdaniem KNF, powinna pokryć różnicę między poniesionym kosztem spłaty kredytu we frankach szwajcarskich, a kosztem, który poniosłaby, gdyby od początku był to kredyt w złotych.

Rozmówca zastrzega jednak, że jest to wstępna propozycja, a nadzór finansowy potrzebuje czasu, żeby zbadać czy takie rozwiązanie miałoby sens. Komisja zbada też skutki takiego działania dla sektora bankowego.

Tymczasem profesor Belka zapewnia, że banki zgodziły się stosować ujemny LIBOR przy kredytach wziętych we frankach. Prezes NBP tłumaczy, że banki zgodziły się opierać oprocentowanie na silnie ujemnych stopach procentowych Szwajcarii (- 0,75 procent), co będzie oznaczało, że wzmocnienie franka zostanie skompensowane niższym oprocentowaniem.

Dodaje, że banki zrezygnowały też z dodatkowych zabezpieczeń kredytów oraz zadeklarowały podejmowanie działań wspierających swoich klientów: między innymi wydłużeniem czasu spłacania kredytu przy utrzymaniu dotychczasowej wysokości raty, czy nawet czasowym zawieszeniem spłat rat.

Profesor Marek Belka uspokaja też osoby posiadające kredyty we frankach, nawet w sytuacji kiedy suma kredytu przewyższa wartość mieszkania czy domu. Poza tym zachęca tych, dla których rata kredytu będzie zbyt wysoka by ją spłacać do podjęcia rozmów z bankiem by znaleźć wyjście z sytuacji.

W trakcie posiedzenia członkowie KSF ocenili, że sytuacja związana z uwolnieniem kursu franka w stosunku do euro nie powoduje zagrożenia dla stabilności systemu finansowego w Polsce. Sektor bankowy jest stabilny i odporny na szoki zewnętrzne, w tym na znaczne zmiany kursu walutowego.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
waluty
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)